şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nazist)
 • (bkz: türk solu)
 • (bkz: adkf)
 • (bkz: faso aga)
 • $apkalarinda alamanci tuyu yerine hac ta$iyan abiler.
 • nasyonal sosyalisti kafasına göre hiçbir dayanak göstermeden örnekleyen, türkiye özelinde doğu perinçek ve işçi partisi'ne gıcık olmaktan ötürü nasyonal sosyalist kavramını bu çevreye mal etmeye kalkanları görmemizi sağlayan kavramdır.
  nasyonal sosyalizm denilen kavram alman tekelci burjuvazisinin en emperyalist, en ırkçı, en saldırgan ve en terörist unsurlarının açık diktatörlüğünün ifadesidir. nsyonal sosyalistler kendi emperyalist çıkarları için almanların milli duygularını kullanmışlar, ırkçılık denilen insanlık düşmanı bir fikri kendilerine dayanak yapmışlardır. özellikle alman işçi sınıfını kendi etki alanlarına almak için "sosyalist" etiketini yapıştıran alman faşistleri ne yazık ki bu alanda etkili olmuşlardır. demek ki neymiş, nasyonal sosyalizm emperyalist ülkelerdeki tekelci burjuvazinin en sömürücü ve ırkçı unsurlarının doktriniymiş. türkiye gibi dünyanın ezilen tarafında bulunan bir ülkede, emperyalist bağımlılığın yaşandığı bir ülkede faşizm veya faşist ya da nasyonal sosyalist -ki buradaki sosyalizm bir etikettir- ancak emperyalist programa tabi olarak, onun ekseninde yer alarak nitelendirilebilir. abd ve ab emperyalistlerine karşı çıkan, en azından birini olsun kendine dayanak yapmayan bir nasyonal sosyalist görülmemiştir, türk-kürt kardeşliğini savunan bir nasyonal sosyalist de yoktur, türkiye'nin ve bölge uluslarının bağımsızlığını savunan bir nasyonal sosyalistin varlığını gösterdiği görülmüş şey değildir. varsa göstersinler bize. göstersinler ki biz de bilelim öğrenelim.
  ama türkiye'de şu mevcuttur. alabildiğine cahillik, alabildiğine bilgisizlik ve alabildiğine ülke gerçekliğinden kopukluk. türkiye'de sol adı kullanılarak ortaya çıkan bir tehlikeden söz edilecekse o da ab'cilik yaparak demokrasi ve özgürlüğün geleceğini uman ve bunun propogandasını yapan kesimlerden gelen tehlikedir. ama bunu yapmak için kişinin gerçek diye bir derdinin olması gerekir.
 • tarihte iki tür grup bu ideolojiye mensup olduğunu belirtmiştir:

  1- politikacılar
  2- askerler

  politakıcıların amacı işçi sınıfınında oyunu kazanmaktı, askerlerin amacı ise yapacağı darbeye, yöneleceği ideolojiye sosyalist etiketini yapıştırarak halkın gözünü boyamaktı. sonuçta her iki tür grupta sosyalist adının sadece etkisini kullanmaya çalışmıştır. felsefi açıdan bakarsak ise sosyalizmin ve nasyonalizmin hiç bir ortak tabanı yoktur. siz nasyonal sosyalistim derken "ben önce zengini, fakiri tek bir halk yapıcam, bir araya getircem. sonra o halkı da azınlık ve irkdaşlarım olarak ikiye ayıracam." demeye getirirsiniz.
 • (bkz: oportünist) bir söylemdir şahsi kanaatimce (bkz: oportünizm) şüphen mi var
 • engin ardıç'ın yaran ifadesiyle: "tarihe karışmış, soyu tükenmiş bir canlı türüdür. ancak her ülkede kelaynak kuşları gibi bir avuç örneği kalmıştır. türkiye'de rastlanan cinsleri istanbul'un silivri ilçesinde toplu halde bulunurlar. birlikte yatıp kalkarlar."
 • "biz bize kaldıktan sonra, beni bütün dünyadan ve hatta kendi dünyamdaki renkdaşlarımdan koparıp bir küçücük turşucuğa çevirdikten sonra, geriye kalan sosyalizmini götüme mi sokayım ulan ruh hastası" çığlığıyla, cehennemin dibine kadar kovalamak istediğim 'şey'.