şükela:  tümü | bugün
  • cannonball adderley'in ağabeyi , ünlü caz müzisyeni.kornet ve trompet çalardı.ne yazıkki 2000 yılında kaybettik kendisini.
  • the old country'nin bestecisidir.
  • her zaman "trompetçi" olarak bilinmekle birlikte defalarca bundan haz almadığını belirten, flugelhorn'a hiç bulaşmamış bir cornetist olarak anılmaktan zevk alan büyük kornetçi. abisi cannonball adderley'nin yanında sideman olarak işe başlamış, kısa zamanda hard bop ve post bop döneminin tanınan isimlerinden biri olmuş ancak gelen onca teklife rağmen cannonball'u bırakmamıştır. aslına bakılırsa cannonball'un miles davis'le çalıştığı dönemde nat bu işe biraz bozulur, ancak renk vermezmiş. ne de olsa miles ayrı nat ayrı. biri cool jazz'in önderi ve direnişçisi, diğeri ise arka plandaki o leziz kornet sesi. hatta nat freddie hubbard destekçisi olduğunu arada sırada belli etmekteymiş. (polar ac'de de çalmıştı zaten)

    yaklaşık kırk -hayır, sideman olarak değil!- albümü vardır nat adderley'nin. cannonball'un ölümünden* sonra rock'tan new age'e birçok farklı türde albümde trompet çalmış; bir kısmını kendi üstlenmiştir. yine de `live at the 1994 floating jazz festival chiaroscuro`'yu dinlerken onun tam bir akustik caz dehası olduğunu anlar, geçmişi anarız. bir de, kimsesiz çocuklar için kurduğu üç vakfı vardır, ölümsüzlüğe erkenden ilerlemiştir.

    bugün, nat adderley'nin ölümünün dokuzuncu yılı. unutulmadı, unutulmayacak.
hesabın var mı? giriş yap