şükela:  tümü | bugün
  • nat geo fotoğrafçısı frans lanting‘e ait olan ve bugün nat geo hesabından paylaşılan evrimi destekler nitelikte bir fotoğraf. karşıma çıkar çıkmaz gülümsememe neden oldu.

cüce şempanze olarak bilinen ve özellikle cinsel hayatları olmak üzere insanla büyük benzerlikler gösteren primat bonobolardan bir dişi, kendi çocuğu olmayan bir yavruyu ayaklarının üzerinde kaldırarak oyun oynuyor.

sözkonusu fotoğraf

instagram linki

küçükken kardeşime bu hareketi yapmadığım gün yok gibidir, sizlerin de aynısını defalarca denediğinize eminim. zira fotoğrafın altındaki yorumlar bunun kültürler üstü bir genel davranış olduğunu kanıtlıyor.

hafif bir edit: yazılan bazı entrylere istinaden birkaç noktayı açıklamak istedim.
    elbette teorilerden, bilimden soyutladığımız ve yüceleştirdiğimiz bir fotoğraf değil bu. teoriyi destekler nitelikte hoş bir fotoğraf olduğu iddiasını belirttim sadece.
    adı üstünde; sadece bir fotoğraf. bir keşif değil.
    çarpıcılığı güzelliğinden geliyor; şoke edici olmasından değil de etkileyici olmasından.
    sanırım anlaştık.*

hafif olmayan edit: sevgili arkadaşlar, gerçekten bana tüm hayvanların insana benzer davranışları olduğunu kanıtlayan örnekler atmanıza gerek yok. kedi de yürüyor biz kedi miyiz demenize de gerek yok.
    hepinize cevabım aynı; herkesin görüşüne saygılıyım. isteyen istediğini düşünebilir.
    kimse, bir fotoğaf yayınladılar ve evrim kanıtlandı demiyor. destekler nitelikte bir fotoğraf demek bakın eğlenceli bir argüman var burda demek.
    insana benzer bir davranış olduğu için üzerinde konuşulmayı ve gülmeyi hak ediyor. siz de gülün geçin mesela. çok mu zor? hayat öyle daha kolay, bana güvenin.*
    üslubu saygı sınırlarını aşanlar için cevabım yok, bir cevabı hak etmiyorlar.
  • bonoboların rutin oyun oynama görüntüsü.
    bonobo maymunu homo sapiens ile yüzde 98 oranından dna'sı benzer, insanlara gorillerden daha çok yakındırlar.

video
  • (bkz: şimdiki maymunlar neden evrimleşmiyor) sorusuna da cevap olarak gösterilebilecek bir fotoğraf.
  • instagram'da görür görmez screenshot alıp abime yolladım. küçükken az mı yapardık bu hareketi. sabah sabah gülümsetmiş fotoğraftır.
  • insan da bir hayvandır ama onu hayvanlardan ayrı kılan özelliği, tutkusu ve isteğiyle çevresini şekillendirebilmesidir.
  • şu sıralar neredeyse her akşam oğlumla oynadığımız oyun*
  • çarpıcı bir fotoğraf değildir.
  • serefsiz nat geo babamla kucukluk fotografimi nerden buldun.