şükela:  tümü | bugün
  • fransız kadın parfümör.

parfümün anavatanı grasse‘da doğması ve babasının kimyager olması sebebiyle yapacağı iş doğuştan belli olanlardan kendisi.

1987’de okuduğu okulundan ayrılarak international flavors and fragrances‘ta çalışmaya başladı ve eş zamanlı olarak bazı markaların parfümörlüğünü yaptı. 2000 yılında ise iff‘in en büyük rakiplerinden olan ve şuan sektörün lideri konumundaki firmenich‘e geçti ve hala buraya bağlı olarak çalışmakta.

2014 yılında fransız yves saint laurent markasına ait olan black opium isimli eseri yılın en başarılı parfümü seçildi.

jil sander, lalique, gucci, giorgio armani, zadig & voltaire, paul smith, balmain, boucheron, mauboussin, givenchy ve bentley parfüm yaptığı markaların başında gelmekte.

gelelim bana göre ustalık eseri olan işlerine:

2013 yılında bentley markası için tasarladığı bentley for men intense; rom, tütsü ve deri üçgeninde kompleks bir şekilde harmanlanmış, giyim ve yaş isteyen, niş kalitesinde bir parfüm. (müthiş bir koku olmasını değiştirmese de oldukça ağır bir kış parfümüdür ve parfüm tecrübesi yeterince fazla olmayan kişiler kesinlikle denemeden almasın, kullanmasın.)

2006 yılında lalique markası için tasarladığı encre noire isimli parfüm ile yine bu markaya ait olan 2013 ve 2015 yıllarında flanker olarak tasarlanan encre noire sport ve encre noire a l’extreme parfümleri vetiver notası sevenleri için çölde vaha gibidir. encre noire minimal yapıda ve karanlık bir vetiver yorumu iken encre noire sport greyfurt notası ile harmanlanarak ortaya çıkan yazlık bir vetiver yorumu, encre noire a l’extreme ise tütsü ve reçinelerle donatılmış olarak encre noire serisinin en kompleks vetiver yorumudur.bana kalırsa üçü de mükemmel parfümler olmakla birlikte ilk iki sırayı flanker’lara verirdim.

tüm bu güzellikler için teşekkürler nathalie, devamını bekliyoruz...