*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizde sevimli aile avrupa tatilinde ismiyle gösterilen chevy chasein oynadığı belkide serinin en başarılı filmi. clark ve ailesi domuz kostümü giydikleri bir yarışma programında inanılmaz zeki ve başarılı bir aileyle final raundunda balına yarışmayı ve sonuç olarak avrupa tatilini kazanırlar. ergenlik dönemindeki iki çocuk, kafası karışık bir eşe rağman clark (chase), ailesini yeniden bir araya getirir ve çeşitli avrupa ülkelerini kapsayan gezilerine başlarlar.
 • filmde gidilen her ülkede ayrı bir komik sahnenin yer aldığı, almanyada yanlış eve girip akrabalarıymış gibi kendilerini tanıtıp yiyip içip sıçıp sonra ayrıldıkları sahne, clarkın alman folk dansı yaparken kavga etmesi, ingilterede otel sahneleri. ciddi anlamda sakarlık ve şaşkınlığın oldukça zor ve doğal bir rol gerektirdiği, aksi taktirde seyircinin antipatisini toplayacağı gözönüne alınırsa chevy chaseciddi anlamda şahane bir iş çıkarmıştır.
 • clark 'in yaw sufle 'nin fransizcasi neydi ya deyip elektronik sozluge baktigi ve sufle cevabini gorunce "aaa bozuk" dedigi filmdir. amerikan halkinin cahilligini hicveder.
 • "çok memleketler gördüm, amerika gibisi yok" mesajı ile biter film. hem de böyle üstü kapalı mesaj vermek veya ima etmek şeklinde değil, bas bas bağırarak. "bir başkadır benim memleketim" klibiyle yapar kapanışı. böyle olunca da gayet itici gelir size. en az; türkiye için söylenen "dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyoruz" veya "istanbul dünyanın en güzel şehri" kadar saçmadır. daha doğrusu en az bu laflar kadar değil de, en fazla bu laflar kadar saçmadır.

  filmin geneline gelirsek, efsane ilk filmin (bkz: national lampoon's vacation) yanına bile yaklaşamaz. seride hiç olmaması gerekir diyeceğiniz bir filmdir hatta. aslına bakarsanız serinin diğer filmleri de öyledir. belki christmas vacation bir miktar ayrılabilir diğerlerinden. ilk film kadar olmasa da diğer filmlere göre gayet iyidir o. avrupa tatili'nden veya vegas tatili'nden ayrı tutmak gerekir.

  ilk film, izlemeyenlere illa ki izlettiğim bir filmdir. ben de o sırada seve seve yeni bir tekrar yaparım. bu tür filmleri izlemenin en keyifli yanlarından birisi de geceyarısı haydi izleyelim diye izlenmesidir. alınan zevki daha da artırır. öyle planlı programlı değildir, doğaldır, keyiflidir. gecenin bir yarısı çayla yenen irmik helvası tadındadır ama sonrasında bir pişmanlık yapmaz. ya da dolabı açıp portakal kabuğu reçelinden bir kaşık atıvermek de olabilir ağzına ama onu tam bilemiyorum.
 • devam filmini çekmişler.

  (bkz: rte yalnız değil birlikte avrupa'ya gidebiliriz)

  .