• fort mchenry savunması sırasında dosta güven düşmana korku vermesi amacıyla 9m x 12,6m boyutlarında yapılan amerikan bayrağının orijinali bu müzededir. söz konusu bayrak, the star-spangled banner amerikan milli marşının doğrudan esin kaynağıdır. fort mchenry-baltimore savunması sırasında olaylara karışan francis scott key bu bayrağı gökyüzünde dalgalanırken görünce "vay amk adamlar ne bayrak yapmış be" demiş ve amerikan milli marşını yazmaya başlamıştır.
  • uc kattan mutesekkil oyun evi tadinda bir muze. giris katindaki information age bolumunde, kasparovun deep blue ile yapmis oldugu musabakanin son oyununu gostermekteler. kotu kaybetmis kasparov, 19. harekette kalkiyo masadan, olmaz boyle sey diyo, eller kollar ayri oynuyo falan. guzel de bir makale vardi ai hakkinda. eskiden basit oldugunu dusundugumuz seylerin zor, zor oldugunu dusunduklerimizin ise basit oldugunu gormeye basladik diye. bilgisayarin dunyanin en iyi satranc oyuncusunu yenmesinin o kadar da zor olmadigini anladik ama yeni dogmus bir bebegin sesleri nasil ayirt ettigini babayi ogreniriz bu gidisle temali. kasparov ve deep blue arasindaki farklardan bahseden de bir yazi vardi. aradim buldum, incelenmis sozlukte daha once. aha da (bkz: kasparov vs deep blue). ilgilenenler icin de pek ic acici olmayan su dvdyi de onerebilirim: game over kasparov and the machine.

neyse - nasil nefret ediyorum su kelimeden de - bir ust katta eski amerikan evleri, mutfaklari falan sergileniyordu. ucuncu katta da seinfeldin firfirli gomlekli bolumunun basrol oyuncusu firfirli gomlek vardi. oz buyucusundeki dorothy'nin pabuclari buyuk ilgi topluyor onu da belirteyim (bkz: ruby slippers). populer kultur sergisinin degismez elemanlariymis kafam kadar, simli ve de pembe bu ayakkabilar.

yazima burda son verirken, tum muzeleri birbirine yurume mesafesinde olacak sekilde tasarlayan dusunceli smithsoniana bir turist olarak tesekkur etmeyi bir borc bilirim. saol saol saol.
  • washington dc'deki gez gez bitmeyen smithsonian* muzelerinden biri. *
    http://americanhistory.si.edu/ adresinden sorunuz.
hesabın var mı? giriş yap