şükela:  tümü | bugün
  • burs verir bu vakıf halka, ihya eder.
  • ulusal bilim vakfı-national science foundation isimli amerikan kurulusu.

her yil amerikada tonla universiteye, arastirma enstitusune milyonlarca dolar para saglayip bilimsel arastirmalari destekleyen, universitelerin arastirma sayfalarina girince surekli ismiyle karsilastigim, bizim tubitak da sole olsa ne guzel olurdu diye ic cektigim kurum.
  • her yil butcesi biraz daha kisilan kuluckalik
  • [tıbbi alanlar hariç (bkz: national institutes of health) diğer]
    bilim ve mühendislik alanlarındaki eğitim ve ara$tırmaları destekleyen amerikan tübitak'ı.

1950'de kurulan ve bin 700 çalı$anı bulunan nsf'in bütçesi geçen sene yakla$ık 6 milyar dolardı, bu sene 6,5 milyar dolar olması bekleniyor.
    http://www.nsf.gov/

not: tübitak'ın bütçesi 2007 için 618 milyon ytl (yakla$ık 518 milyon dolar) imi$.
    http://www.yenisafak.com.tr/…4.06.2007&c=10&i=49849
  • tabii ki abd icin konusuyorum; doktora'nin dorduncu yilinda buna belirli bir arastirma konusuyla (tercihen tez konunuz) barvurursaniz ve basvurunuz kabul edilirse, sizi ihya ediyorlar; burslu ogrenciler icin soyluyorum ki doktora seviyesinde olup da burslu olmayan genelde yok, tez yilinizda (sosyal bilimlerde genelde bes, muhendisliklerde altinci yil) universite icin yaptiginiz tum asistanlik gorevlerinizden muaf tutuluyor ve ayni asistanlik maasini almaya da devam ediyorsunuz. tabii ki bu nsf icin kucuk, ama asistanlar icin soylemesi ayip hay-van-larr gibi onemli bir adim. ogretim uyesi olunca alabileceginiz arastirma burslarina girmiyorum bile, ilk entry'de soylendigi uzere ihya eder, bazen universite'den aldiginiz kadar ek gelir getirir.
  • imrendiren ogrenci hizmetlerine sahip kurum. calisanlarinin iletisim yetenekleri cok gelismis, kibar, dakik, ve saygililar. burs komitesi baskanina basvuru tarihinden onceki gunun aksaminda yazdiginiz e-maila, 5 dakika sonra cevap gelebiliyor, komite baskaninin kendisi tarafindan. etkilendim. imrendim.
  • yalnizca bilim ve muhendislik alanindaki degil, sosyal bilimlerdeki projeleri de ciddi bicimde destekleyen bir kurumdur. ancak bazi destek programlarinda, amerikan vatandasi olma sarti aranmaktadir.
  • bugun yeni ana binasina gittim, alexandria'da. yeni tasindilar. baya guzel, buyuk bir bina. girerken baya bir aramadan geciriyorlar, eskisinden cok daha siki. cantada advil vardi, onu bile sordular valla. havalalaninda falan kim kime dum duma, oyle hapi falan soran olmaz. ama nsf'e girerken super dikkatliler.

gorusecegin adamin odasina da cikamiyorsun, guvenlikten gectikten sonra. oyle mal gibi bekliyorsun ki adam asagiya inip seni odasina cikarsin. lan arastirma mekani mi nsa mi belli degil, guvenligi goren nsf degil de nsa zanneder... boyle degildi eskiden, bir saldiri falan mi oldu nedir, guvenligi abartmislar.