şükela:  tümü | bugün
 • avustralya'da 1998 yılından bu yana her 26 mayıs günü gerçekleştirilen ve aborijinlere (avustralya yerlileri) yapılan haksızlıklara odaklanan anma günüdür.

  aborijinlere karşı işlenen suçlar arasında, 100000 civarında çocuğun ailelerinden çalınarak beyazlara ya da yetimhanelere verilmesi gibi olaylar da vardır.

  http://en.wikipedia.org/wiki/national_sorry_day

  (bkz: özür dilemek/@derinsular)
 • özde olan olaylara karşı sözde özür günü. sözde mözde özür dilemişler.
 • "ya biz sizi pek bir siktik, soktuk, asimile ettik, topraklarınızı da alıp çocuklarınızı da alıp kısırlaştırdık ama sorry yanee" günü.

  yıllaaar önce marlo morgan'ın bir çift yürek ve sonsuzluğun mesajı isimli kitaplarını okuyup -kitapların kurgu olduğunu biliyorum ama aborjinlere yapılanlarla paralel- sonra da biraz da olanlarla ilgili araştırma yapınca o kadar üzülmüştüm ki, alın gününüzü münasip bir yerinize sokun demek istiyorum şimdi. can dündar' ın bir kitabında da -adını hatırlamıyorum- geçiyordu. uçakla havada "sorry" yazıyorlarmış. ah ne kadar da düşünceliler!

  aslında bir yandan da hatalarının farkında olmuş olmaları da takdir edilesi ama nedir yani, ödenek mi ayırıyorlar, daha iyi bir yaşam standartı mı sağlayacaklar sanki.

  alın ellerinde kalan bu: http://ih3.redbubble.net/…l-australia-sorry-day.jpg
 • 13 şubat 2008 tarihinde dönemin başbakanı kevin rudd tarafından yapılmış; 4 dakikalık özet kısmına şuradan, 30 dakikalık tamamına ise şuradan ulaşılabilecek konuşma.

  her ne kadar çalınmış nesiller için (bkz: stolen generations) ve bundan etkilenmiş, yıllarca acı çekmiş aileler için; toprağın gerçek sahipleri aborijinler için kuru bir özür olarak niteleyebilsek de; bugün orada yaşayan insanların hiçbirinin yıllar öncesinde işlenmiş suçların ortağı olduğunu, bundan sorumlu olduklarını veya bunlardan utanmıyor olduklarını söylemek; özürlerinin samimi olmadığını ifade etmek doğru olmayacaktır.

  konuşmanın deşifre edilmiş metnine şuradan ulaşılabilir.

  edit: düzenleme.