• şimdi şöyle bir durum var;

bir yanda yüzyıllardır ebedi ve ezeli düşmanımız olan ruslar.

bir yanda son 70 yıldır bize karışan, başımızda duran bir amerika var.

nato'ya girmek öyle yada böyle türkiye'nin yaptığı en mantıklı hareketlerden biriydi. kimse bunu inkar edemez. etrafımız nato üyesi ülkelerle sarılıyken -ve bir tanesi ezeli düşmanımız yunanistan iken" sırf s-400 için nato ile arayı bozmak resmen ülkenin son 70 yılını çöpe atmak demektir.

olası bir savaş durumunda rusya bize yardım eder mi? bir ülke düşünün komşularından sadece gürcistan ve azerbaycan ile arası iyi olsun. kalan komşular ellerine fırsat geçse iki kaşık suda boğacaklar bizi. hâl böyle iken ruslara kanıp bunu almak ve nato'ya rest çekmek yüzyılın hatası olur. umarım böyle bir hata yapılmaz.
  • 1949 senesinde kurulan uluslararası askeri organizasyon. kuruluş senesinde türkiye dahil edilmemiştir bunun temel nedeni ise türkiye'nin askeri gücünün yetersiz olmasıdır.
    1952 senesinde türkiye nato birliğine dahil edilmiştir. bunun sebebi ise kuzey kore güney kore arasında çıkan savaşta kuzey kore hükümeti ruslardan aldıkları yardımla güney kore harekatını başlatmıştır. bunu gören abd hükümeti tehlikeyi fark etmiş ve güney kore'ye yardım göndermiştir. abd hükümeti gönderdiği yardımın yanısıra fransız hükümeti, türk hükümeti ve birkaç ülke daha askeri yardım göndermiştir. ancak abd, fransa ve türkiye dışındaki ülkelerin gönderdikleri yardım ancak numunedir. gerçekleşen kore savaşında en fazla askeri kaybı abd sonrasında türkiye vermiştir. kore savaşında 1000 tane askeri personel gönderilmiştir ancak geriye sadece 300 kişi dönebilmiştir. 1950 yılında türk hükümeti için gönderilen destek gerçekten iyi bir rakamdır. savaş sonrasında 1952 senesinde türkiye ve sonrasında yunanistan nato'ya dahil edilmiştir.
    t: türkiye'nin nato'ya olan kabulünde en etkili olay kore savaşıdır.
  • bitmiştir. tarihi bir hezimete uğramış ve güvenilirliği sorgulanmaya başlamıştır. türkiye rusya ve çin birlikteliği karşısında abd ve ab çaresizliği ile çöküş gelmiştir.
  • ne olursa olsun burada kalmalıyız . nato artık eski ,soğuk savaş dönemindeki nato değil. farklı alanlarda kararlar alıp ,fonları yönetiyor (ya da yönetimine etki ediyor ) .orası artık siyasi bir topluluk. hukuk,çevre,eğitim gibi konularda kararlar alabilen bu organizasyon bizim batı ile kopmayan nadir bağlarımızdan bir tanesi . uzun uzun yazmaya gerek yok burada bizim veto hakkımız var ve bu çok önemli.
  • örgütte yer alan ülkelerden ikisi amerika kıtası'nda, diğer yirmialtısı avrupa kıtası'nda bulunmaktadır. kurulduğu dönemde 12 üyesi bulunan örgüt, 2009 yılı itibariyle toplam 28 üyeye ulaşdı. nato'nun açılımı "north atlantic treaty organization"dır.uluslararası askeri ittifak olarakda bilinen nato, örgüt dışında kalan ülkelerden gelebilecek saldırılara karşı ortak savunma yapmak amacı ile kurulmuştur. nato'nun merkezi, belçika'nın başşehri brüksel'de bulunmaktadır. nato'ya üye ülkelerin askeri harcamaları, dünyada yer alan tüm ülklerin askeri harcamalarının yüzde 70'ini oluşturmaktadır.
  • türkiyenin asla çıkmaması gereken askeri birlik nedenlerini burada emekli amiral türker ertürk açıklıyor.
  • ciddi ciddi çıkma durumumuzun konuşulduğu örgüt. şaka mı bu? şunu 15 sene öncesi türkiyesinde bir kişiye söyledeydiniz bsg gerdi size. gün itibariyle geldiğimiz durum acınası. yazık valla.
  • küresel nizamın sopasıdır. sadece türkiye'de değil italya, norveç gibi ülkelerde de zaman zaman yaptıkları sorgulanmıştır. istihbaratına, kurmaylık sistemine, devlet aygıtının önemli her birimine sirayet ederek, virüs gibi nüfuz eder. üyesi olduğunuz halde urfa'da, diyarbakır'da üslerinizde tünerken; 20 km ilerde fıratın doğusunda 35 yıldır savaştığınız örgüte devlet kurar. size sürekli standart, envanter adı altında sınırlamalar koyarak denetim altında tutar. en ufak krizde, bağımsızlık yanlısı politikanızda döviz tavan yapar ekmeğinizi keser. bazen başınıza gelen hükümet olur devlet çıkarı adı altında devlet aleyhine kendi lehine tedbirler alıp, politikalar üretir. velhasıl kanserdir, devletiniz artık kağıt üzerinde milletinken, aslında bu örgütün jandarması olmuştur. üstelik değer de görmemiştir. istedikleri zaman kenara atıp parçalayabilecekleri bir yapıya çevirmişlerdir. bütün bu yazdıklarımı nato üzerindeki amerikan hegemonyasını gözönünde bulundurarak okumanızı öneririm. zaten diğer üyeler fasulyedendir. son olarak;
    (bkz: hürriyet ve istiklal benim karakterimdir.)
  • dünyanın en büyük terör örgütü ve mafyasıdır.
  • ikinci dünya savaşı sonrası abd önderliğinde sovyet rusya'ya karşı bir araya gelen milletler topluluğu. günümüzdeyse karşı bloğun zayıflamasıyla katılımcılar arasındaki destek azalmıştır
hesabın var mı? giriş yap