şükela:  tümü | bugün
  • karakoyde faaliyet gosteren adamakilli tek besinhanedir. adini; kurulus tarihi olan 1952 de turkiyenin natoya uye olmasindan almistir. natoyla uzaktan yakindan ilgisi yoktur. kapisinda ismi falan yazmiyor bu aralar. saray muhallebisini andiran bir mobilya dekorasyonu vardir sarayin bir subesi mi diye dusundurtecek kadar.

adresini de yazayim tam olsun : necatibey cad. karanlik sokak no:4/ karakoyu
  • karaköy'ün hali vakti yerinde esnaflarının uğrak yeri. çalışanları genelde 20-30 yıllık saçları ağırmış delikanlılardır. temizdirler. iki yıl önce yemekleri bol bol koymalarına rağmen 15-20 liraya anca doyuyordunuz. 15-20 lira da para mı demeyin lütfen. sodexho ve ticket kullananlar burda hergün leziz yemekleri tadamazlar. zaten daha iyi imkanlara sahip olan genelde gümrük müdürlüğünde çalışan memurlar, orta ve üst düzey yöneticiler karaköy lokantasını veya liman lokontasını tercih ederler bu semtte.
  • özellikle bamyasına bayıldığım, cuma günleri çıkan irmik helvasıyla mübarek günümü taçlandırdığım, kemaliyeli çaycı ustasının demli çayıyla kendime geldiğim güzide mekan.

yaklaşık 40 yıldır karaköy'de aynı yerde. bana en fantastik gelen ayrıntı ise dönercisinin 35 yıldır değişmemiş olması.

en son guardian gazetesi'ne haber olmuşlar.
  • temizlik konusunda beni kuşkuya düşürmüş lokantadır. garsonun hapşırırken iki eliyle ağzını kapatıp sonra ellerini ovuşturup kendine sürüp temizledikten sonra ekmek kesmişliği vardır. temizlik konusunda öğrenmesi gereken çok şey olan lokantadır.
    adresi necatibey cad. karanlik sokak no:4/ karakoy
  • karaköy'ün en istikrarlı lokantalarından. çizgisini hiç bozmuyor. çok pahalı değil ama çok ucuz da değil. gideceklere önerim tam porsiyon almamaları yönünde olacak. yarım porsiyon almak çok daha mantıklı.
  • sahipleri bizden sayılır. çayeli / rize. lafladık biraz. esnaf adamlar belli. döneri gayet güzel. yemekler de leziz. fiyat az değil ama fazla da değil merak etmeyin. hayatım tophane'de geçti ama bi kere gidip yemek yemişliğim yoktu burda. öküzlük etmişim. gayet memnun ayrıldım diyebilirim.

kısacası karaköy civarı şöyle gideyim de güzel bi esnaf işi yemek yiyeyim derseniz tek seçenek burası. hade bakim. :)

http://natolokantasi.com.tr/
  • hakkında ilk entry bundan on yıl önce girilmiş, değişen bir şey yok arada geçen sürede.

bir yandan korkarak yazıyorum ne yalan söyleyeyim, zaten yer bulamıyoruz, ama bir yandan da burası farklıdır benim için. kendime saklamak niye? dostlar da gelsin.

her günün özel yemeği vardır, o gün o erken biter, istiyorsan erken gelip gelir gelmez söylemen lazım, bitiyor yoksa. çarşamba ciğer, perşembe hamsili pilav gibi.

şunu da kötü yapıyorlar diyebileceğim bir şeyleri yok. iyi ki 'üstümüz başımız yemek kokuyor, aynı masada oturamıyoruz vb.' nedenlerle gelmeyen, civardaki cafe'lere giden arkadaşlar var. onlar için yedikleri yemeğin lezzeti önemli değil, güzel insanlar onlar.