şükela:  tümü | bugün
  • abd ile yaşanan diplomatik krizin derinleşmesi ve ekonomik etkilerinin artması durumunda erdoğan'ın yapabileceği güçlü bir hamle. iç ve dış politikada etkileri çok ilginç olacaktır.

edit: arkadaşlar, "hadi nato'dan ayrılalım" demiyorum, "nato'dan ayrılmak" da demiyorum. sadece bu seçeneğin halka sorulması gibi bir hamle üzerinde varsayımda bulunuyorum. idam cezasının referanduma götürülmesi gibi bir yaklaşım bunda da yapılabilir mi diye düşündüm, hepsi bu. zamanında gürcistan'da da nato referandumu yapılmıştı, çeşitli ülkelerde de yapılmışı var. bizde şimdilik hukuki olarak yapılamıyormuş sanırım.

nato gibi bir pakttan ayrılmak ve dış politikada hesapsız - ayarsız davranmak gelecekte işler kızışırsa uluslararası kamuoyunda yalnız kalmaya, hatta haydut devlet (rogue state) konumuna düşmeye kadar gidebilir. yugoslavya, afganistan, ırak, gürcistan, libya, suriye, kuzey kore gibi ülkelerin durumuna düşme tehlikesi bile olabilir, burada mutabıkız zaten.

ilginç sonuç derken de, iç politika konusunda, böylesi bir referandumda kim nasıl konuşlanır bilmiyorum, bence ilginç bir durum oluşur. zaten bana gelen mesajlar da bu öngörümü doğruluyor; dün anti-emperyalist geçinen, "yankee go home" diyen adam bugün bana paldır küldür saydırıp "nato'dan çıkılır mı ulan" diyor. bu ilginç değil de nedir? dış politikaya gelince, böylesi bir referandumdan hangi sonuç çıkar, açık ara farkla evet çıkması ya da sonuçların birbirlerine yakın olması durumunda bunu diğer ülkeler nasıl yorumlar, kime ne mesaj verilmiş olur, burası da bence merak konusu.
  • olsa olsa
    (bkz: referandum manyaklığı)
    olur.
  • hukuken mümkün olmayandır. anayasa, halkoylamasını sadece anayasa değişiklikleri için öngörmüştür
  • destekliyoruz reis, gerekirse kendi natomuzu kurarız.
  • nato'ya girmek için referandum yapılmadı çıkmak için de referanduma gerek yok. böyle bir referandum olsa olsa olası sonuçlarının sorumluğundan kaçmak için düzenlenir.
    siz süreci bu noktaya getireceksiniz, sonra referandum yapıp destekçilerinizden çıkma yönünde oy isteyeceksiniz.
    çıkma kararı olunca da sizin kararınız değil milli irade olacak siz de sorumluluktan kaçacaksınız öylemi.
    meclis ve kabine cumhurbaşkanının başkanını olduğu partinin yönetiminde tek bir emri ile kararı alırlar.
    istiyorlarsa alsınlar ve sorumluğu da üstlensinler.
  • isteyen ev tapusunu brüksel'e fakslayıp kendisi bireysel olarak çıkabilir. nato üyeliği hiç bir ise yaramayacak olsa bile; en azından, önde gelenlerinin son iki dünya savaşının kazananı olduğu, nato üyelerinin resmen düşman olmasını ve savaş ilan etmesini önlüyor.
  • ayrıl da götüne soksunlar bombaları dediğim referandumdur. suriyenin şubesi olmuşuz zaten tam şube olmak istiyor sanırım.
  • olmayan referandum ama ben yine de "turkiyenin nato'dan ayrilmasi" denince aklima gelen seyi yazayim.

turkiyenin nato'ya nasil ve kim tarafindan sokuldugunu ve yillarca bunu bu ulkede sadece solcularin, ozellikle de kemalistlerin elestirdigini en iyi yine onlar bilirler.

nato'ya girmemiz onlarin muhalif olarak kullandiklari -kendilerine gore- guclu bir silahti.

turkiye'nin nato'ya girmesi ve sonrasinda mesela kore'ye asker gonderilmesi bu satirlari okuyan istisnasiz herkesin tanidigi cakma ilah sairler (hatirladiniz de mi heheh), radikal solcular ve tatli su solculari tarafindan bugune kadar elestirildi, karsi cikildi.

ola ki bugun bir siyasetci "nato'dan cikiyoruz" desin, siddetli bir skeilde elestirecek, protesto edecek, tencere tava calacak kisiler yine bellidir. hic bahsetmeye gerek yok.

selamlar
  • nato'nun çalışma mantığı farklıdır. şu aşamada türkiye'nin nato'dan ayrılması sıkıntılı olur.

nato'da tüm kararlar oy birliği ile alınır. yani bu, "nato, türkiye'nin istemediği hiçbir şey yapamaz" demek.

sorun nato'da değil, nato içindeki abd ve almanya gibi ülkelerin kürdistan kurmak ve türkiye'yi bölmek gibi bir ajandalarının olması.

abd, nato içinde rahat edemediğinden ve türkiye gibi ülkeler engelleyebildiğinden, şu an suriye ve ırak'ta yürüttüğü operasyonları nato üzerinden değil, koalisyon ile yapıyor. bunları kovalım üslerimizden. destek vermeyelim, nato kapsamında devam etmek isterlerse de önlerini kitleyelim. en güzeli bu.

nato'yu da ilerde yerine bir şeyler ayarlayıp, terk etmek lazım.
  • gerçekleşmesi ve ayrılma yönünde bir karar çıkması ülkeyi müdahaleye hazır hale getirecek son adım olabilir.

nato üyesi olmak dünyanın güçlü devletlerinin sana karşı savaş ilan etmemesinin garantisidir. bir nevi kalkan, koruma pelerini. sadece üye ülkeler değil natoya üye olmayan ülkelerin de sana karşı savaş ilan etmemesi için bir duvar. şimdi o duvarın ardından çıkıp, üzerindeki o koruma kalkanını atıp ortadoğu gibi bir bataklıkta çıplak kalmak iki şekilde açıklanır;

1-cidden psikolojik sorunların vardır. neyin ne olduğunun farkında değilsindir.

2-ortadoğu'daki o meşhur projenin bir parçası olarak kendini müdahaleye hazır hale getiriyorsundur.