şükela:  tümü | bugün
 • ole bornedalin daha sonra nightwatch adiyla neredeyse birebir yeniden cektigi, 1994 danimarka yapimi film. miramax filmin haklarini satin aldiktan sonra amerika'da gosterime girmesini engellemis, boylece 4 sene sonra yeniden cevrimini gosterime cikardiginda amerikan seyircilerinin iki filmi karsilastirmasini onlemistir. basroldeki nikolaj coster waldaunun bir gun daha meshur olmasini umitle bekliyoruz...
 • film gerilim unsurları açısından neredeyse hiçbir şekilde sivrilmiyor. lambanın içine giren güvelerin debelenirken çıkardıkları sesler hariç sıra dışı sinir bozucu bir durum da yok. sinir bozucudan kastım elbette olumlu anlamda. filmin finali de son derece tahmin edilebilir. en azından ortalarında tahmin etmemek mümkün değil.

  buraya kadar eleştirdim ama neden olduğunu anlamadığım bir şekilde bayıldım ben bu filme!

  izleyin.

  not: 94 yapımı olan.
 • 1997 yılında ewan mcgregor, nick nolte ve patricia arquette'den olulan kadroyla yeniden çekilen film. bu kez senaryoya steven soderbergh de dahil olmuş. izleyin.
 • sessizliğin rahatsız ediciliğiyle ilgili güzel unsurlar barındıran film. konu itibariyle çok derinleşemese de bütünüyle izlenebilir bir gerilim. türü sevenler sevecektir.
 • film (1994)

  bir iki zaafı hariç gayet iyi bir gerilim ve suç filmi. bir kaç yıl sonra hollywood nightwatch ismiyle yeniden çekti.
  genç bir üniversite öğrencisi adli tıp binasında gece bekçisi olarak işe girer. aynı zamanda şehirde öldürdüğü kadınların kafa derilerini yüzen bir seri katil iş başındadır. bizim oğlanın güzel bir sevgilisi ve ele avuca sığmaz bir arkadaşı vardır. adli tıbbın morgunda gariplikler olmaya başlar. cesetlere tecavüz edilir falan, görevi devreden eski gece bekçisinin oralarda vuku bulmuş eski bir skandaldan bahseder, gencin arkadaşı zıpırlıkları ile aşırıya kaçar. seri katil olayını soruşturan dedektif arada gelir gider. güzel bir atmosfer genel anlamda. fırsat verilmeli.
 • nattevagten (1994)

  7.5 / 10

  başrolde nikolaj coster waldau'nun oynadığı, fantastik korku öğeleri olmadan germeyi başarabilmiş ve mütevazi senaryosunun hakkını tamamen verebilmiş başarılı bir gerilim nattevagten. film hollywood tarafından 3 yıl sonra remake edilmiş, ancak orjinalinin yakaladığı başarıyı yakalayamamış. genç bir üniversite öğrencisinin geceleri çalışmak üzere morg bekçisi olmasını ve işe başladıktan sonra morgda garip olaylar olmasını anlatan film, dingin temposu ve başarılı atmosferiyle ön plana çıkıyor. bu tarz gerilim filmlerinin özellikle 90'lardaki örnekleri çok hoşuma gidiyor, bu filmde bu örneklerden biri. tempoyu çok abartmamaları ve yarattıkları atmosferle ön plana çıkmaları günümüz gerilim filmlerine örnek olmalı. çok büyük şeyler vadetmeyen ama vadettiğinin hakkını veren filmlerden biri. ben beğendim, tavsiye ederim.
 • danimarkalı ole borneal’ın hem yazıp hem yönettiği 1994 tarihli film, bir hastanede güvenlik olarak çalışan hukuk öğrencisinin gerilim dolu hikayesini konu ediniyor.

  film son yarım saate kadar psikolojik-gerilim türünün hakkını oldukça iyi vermeyi başarıyor. hastane ortamının o sessiz ama insanı oldukça huzursuz eden havası oldukça iyi bir şekilde yansıtılıyor. bunun yanı sıra filmin erkek karakterleri martin ve jens arasındaki diyaloglar ve ilginç meydan okumalar da filmi basit bir gerilim olmaktan çıkartıp, karakter derinliği olan bir yapıya dönüştürüyor.

  son kısımlarda ise senaryo, o ana kadar olan beklenti ve potansiyeli yansıtmaktan biraz uzaklaşıyor. daha basit bir hale bürünüyor. ben sonlara doğru biraz daha sağlam twistler içeren bir senaryo bekliyordum açıkçası. bu açıdan son kısımları benim gözümde biraz hayal kırıklığı oldu.

  yine de ole bornedal, kurduğu başarılı gerilim atmosferiyle filmin baştan sonra dinamiğini korumasını sağlıyor. filmin 1997 yılında yine bornedal tarafından yönetilen aynı isimli (nightwatch) bir yeniden çevrimi de bulunuyor. bu yeniden çevrimin orijinal filminden tek farkı ise abd’de çekilmesi ve abd’li oyuncular tarafından oynanmasıdır.
  6,5/10
 • vakit kaybı. ulan değişik bir korku gerilim izleyelim diye geliyoruz, zamanımız çöp oluyor. ilk başka bir şey zannedip ekrana odaklandım. sonrası bok. gerilim ögeleri çok düşük seviyede, korku desen çok yapay kalmış. danimarkalılar kendileri çekmiş kendileri korkmuş. dünya sinemasına hitap eden bir film değil. tavsiye etmiyorum kesinlikle.