şükela:  tümü | bugün
 • "doğal öldürücü" olarak çevrilebilse bile genelde natural killer ya da nk hücresi olarak geçen doğal immün sistem hücreleridir. tümör hücrelerine, virüsle enfekte hücrelere primer cevabı verirler. t lenfositler birer mafya babası edasıyla,planlı programlı iş görürlerken bu mallory ve mickeyler psikopat gibidirler, sorgusuz sualsiz dalarlar, parçalarlar, yok ederler.
 • vücuttaki hücreleri denetleyip, beğenmediklerini imha eden sigorta mekanizması.
  (bkz: mhc complex)
 • temel işlevleri virüsler ya da diğer intrasellüler mikroplara karşı immunite sağlamak olan hücrelerdir. lenfositlerin alt grubu olup başta interferon gama olmak üzere çeşitli sitokinler salgılarlar.
 • büyük granüler lenfositler de denilmektedir.
 • insan vücundaki en karizmatik hücre ismi değildir de nedir? sorarim size
  - neyçırıl kilır ov ye beybi
 • (bkz: fagositoz) yapamadıklarını belirtmek lazım.
  bana hep yapıyorlar gibi geliyor...
  her okuduğumda hayal kırıklığına uğruyorum :(
 • diğer t lenfositlerden farklı olarak cd3 içermezler ama cd 16, cd 56 içerirler.(cd 16 fc resptörüdür.)

  mhc-1 hücrenin kimliğidir bu kayboldu mu nk bunu tanır.ve fasligand ve granzimle hücreyi öldürür. adcc yaparlar.( makrofaj,nötrofil, nk,eosinofil yapar.ama t lenfositler yapmaz.)

  il-2 nk'yı artırır.
 • vücudun bordo berelileridirler. makrofaj (türkçe : büyük yiyici) gibi düşman hücreleri yemezler.delerek yok ederler.vücuda sıkıntılı bir düsman girdiğinde t helper dediğimiz hücreler ( mikroplara karşı yanıtları düzenleyen orkestra şefi) bunlara haber salarlar.bunlar da noluyo la burda terörist pezevenkler mi var diye olay yerine gelirler.diğer hücreler gibi mikroba ait işaretleri tanımaları gerekmez.şimdi terörist hücrelerin halkın arasına karıstığını düşünün.diğer savunma hücreleri derki:abi bu teröristlerin eşgalı nedir.ne giyiyorlar.ellerinde ne var.ama naturalkiller lar bunu siklemez.dedim ya bu adamlar bordo bereli dostum.manyaklar biraz yani.çok basit bir sistemleri vardır: gördükleri her hücrede basit bir kimlik sorarlar.kimlikli hücrelere yani vucudun hücrelerinin kimliğini gördüklerinde hücreyi siktir git tamam diyip yollarlar.ama eğer bir düşman kimlik çıkaramazsa ikinci sisteme geçerler.düşmanın uzerine çeşitli enzimler sıkıp onu adeta şişlerler ve arkalarına bile bakmadan dıger hücreleri kimlik sormaya başlarlar.böylece terörist pezevenk hücre delik deşik olup oracıkta ölür gider.bak adam bordo bereli abi hiç sorgu sual yok.kimlik gösteremezsen oracıkta cezanı keser.