*

şükela:  tümü | bugün
  • star wars evreninde jedi şovalyelerinin tüm yaşayan varlıkları koruyan disiplinidir ... dış bölgelerdeki gezegenlere giderek yabancı yaşam formlarını araştırır, colonilere adapte olmaları için yardım ederler ...
  • (bkz: natüralizm)
  • üniversitede naturalist oldugunu sanan bir denyo arkadaşımla bana 'bu kızlar neden kol kıllarını kesiyoo' demişti. ulan ayı ona kol kıllarını kesme degil ağda yapma denir hem o zaman saçını da kesme yerlere kadar süründür. hem sana ne. ben böyle temiz hissediyorum. ayrıca demin dedigim gibi sana ne.
  • üç anlamı vardır:

1.doğa bilgini.
    (bkz: catharine parr traill)
    (bkz: annie sawyer downs)
    (bkz: florence merriam bailey)
    (bkz: kate furbish)
    (bkz: grace greylock niles)

2.natüralist filozof.
    (bkz: ernest nagel)
    (bkz: sidney hook)
    (bkz: john dewey)
    (bkz: roy wood sellars)

3.natüralizm yaklaşımını benimsemiş sanatçı.
    (bkz: emile zola)
    (bkz: paul henry)
    (bkz: claude monet)
  • "gerçekçilikte*, bu renksiz ve büyük kovalamacadan başka bir şey yoktur. her şeyden önemlisi, dinginlik yaratmaktır. gerçekçiliğin geçtiği yerde bir daha ot bitmemektedir. doğalcı* romanın gerekirciliği* yaşamı ezmekte, insan eyleminin yerine tek yönlü çarklar geçirmektedir." jean-paul sartre - edebiyat nedir
  • eğitim öğrenci merkezli ve demokratik olmalıdır.

öğrenciler, bizzat yaparak yaşayarak öğrenmeli, doğal ortamda karşılaştığı problemleri yine kendi çözmeli, duyularını geliştirmeli, çevresiyle etkileşerek hayatını düzenlemelidir.öğrenme kişinin ilgi ve yeteneklerine göre düzenlenmelidir.

öğretmen bilgi aktaran, ezberleten değil, doğal ortamda bilgi için fırsatlar yaratan olmalıdır.

öğrencilerin çevreyle etkileşimini sağlayarak öğrenmeyi gerçekleştirilmelidir.

öğretmen öğrenciyi zorlamamalıdır, çünkü insan öğrenmeye hazır olduğu zaman öğrenir.

öğrenciye hazır bilgi sunulmamalı, bilgiyi keşfetmesine imkân sağlayacak yöntemler kullanılmalıdır. j.j. rousseau (bkz: emile) ve pestalozzi bu felsefenin eğitimle ilgili görülşerini savunmuştur.