şükela:  tümü | bugün
 • odtü dağcılık ve kış sporları kolu web sitesinin okurlarına sunduğu "faydalı bilgiler"den bir tanesi. kaynakçadan gördüğüm kadarıyla hasan oral kişisinin robert rose ve buck tilton'un sex in the outdoors kitabından çevirdiği yazı leman coğrafik dergi'de (temmuz 1996 - sayı: 3) yayınlanmış. özetle, "...dinlence eğlence olsun diye ya da sırf merak ve ilgi nedenleriyle doğaya çıkanlar, alışık olmadıkları bu koşullarda alışık oldukları şeyleri yapmak istediklerinde, bir acemilik çekebilirler" kaygısıyla kaleme alınmış bir şaheser. bir nevi, amme hizmeti... şöyle ki:

  naturda nasıl sevişilir?

  iyi seks yapmak iyi yemek yapmaya benzer; kendiliğinden olmaz, üzerinde çalışmak gerekir. yemek yaparken olduğu gibi malzemeleri seçmek ve hazırlamak, zamanı ayarlamak ve sonundaki sunuş çok önemlidir. spontane (aniden) oluşan durumların başarısı ise daha önceki deneyimlere bağlıdır.

  doğada seksin hazırlıkları, olayın doğada olması nedeniyle doğaya gidiş hazırlıklarıyla birlikte yürür. örneğin sırt çantası seçimi, yapılacak etkinliğe bağlıdır, ama ne kadar küçük seçilirse o kadar iyidir, çünkü az yükle "hayatım çok yorgunum!" bahanesi en aza indirilebilir. kaliteli bir çanta seçimiyle uzun yürüyüşler sonrası kendinizi rahat hissedersiniz. bu tür yürüyüşlerin sonrası çanta kolonlarının ağrıttığı yerlere özel ilgi hoş bir başlangıçtır: "omuzlarına masaj yapayım mı?"

  çadır en önemli gereçlerden biridir. her ne kadar yıldızlar, kamp ateşi ve mehtabın romantizmi tartışılmazsa da, en fazla rahatsız edilmek istenilmediği bir anda börtü böceğin veya röntgen mütehassıslarının ilgisinin libidoya menfi etkisi vardır. bir mumla aydınlatılmış sakin bir çadırın romantizmi de yadsınmamalıdır. özellikle doğa deneyimi olmayan partnerlar burada kendilerini daha rahat hissederler. kolay kurulan bir çadır seçmek ve kurmayı önceden çalışmak, acil durumlarda moral bozukluğunu önler. biraz geniçe bir çadır seçmek burada kalınıldığı sürece tek bir pozisyona bağlı kalmayı önler. özellikle basecamp çadırlar grup takılmak isteyenler için idealdir.

  uyku tulumu yine temel malzemelerden biridir. (uyku kelimesi yanıltmasın illa uyunacak diye bir hal yoktur.) özellikle iyi markaların uyku tulumları birbirine birleştirilebilir. böylece "yerim dar, yenim de" muhabbeti bir nebze engellenmiş olur ve soğuk konsantrasyonu bozmaz. genellikle aynı marka ve tipte tulumlar birleştirilebildiğinden, bunu sağlamak için belli bir çaba gereklidir. örnek olarak şöyle denebilir. "sen şarapları getir tulumları ben ayarlarım."

  tulumun altına serilecek döşek seçimi, yine ne kadar konfor istediğinize bağlıdır. şişme yataklar iyi yalıtım sağlamadıkları ve en önemli anda patladıkları için önerilmez. mat diye tanımlanan kapalı hücreli döşekler en iyi yalıtımı sağlayan, pratik malzemelerdir. son zamanlarda sıkça kullanılan kendi kendine şişen özel havalı matlar pahalı, ama konfor açısından en iyi olanlarıdır. bazı kişiler yanlarında birden fazla mat taşırlar. bunlar gerektiğinde fazla basınca maruz kalan yerlere takviye olarak kullanılır.

  aktiviteler için seçilecek kıyafet de korunma ve rahatlık açısından önemlidir. eğer yolda yanlış giysi nedeniyle ıslanmış, terlemiş ya da üşümüş iseniz, bu kötü bir başlangıç olur. giysi seçiminde önemli bir faktör de kolay çıkarılabilir olmasıdır. özellikle tam tulum iç giysiler başlangıçtaki heyecanı, dolayısıyle de zevki öldürür. unutulmaması gereken bir konu da binlercesi yıldır seksin kıyafeti aynı kalmıştır.

  yiyecek seçimine de, tüm doğa aktivitelerinde olduğu gibi, özen göstermek gerekiyor. yüksek enerjili ve dengeli beslenme en önemli kuraldır. uzun süreli gezilerde çeşitlilik moralin hep iyi kalmasını sağlar. özellikle ilk öğünlerde partnerın sevdiği yemeklerle ona sürpriz yapmak ve bazı çılgınca yiyecekleri organize etmek size puan sağlar. (örn: gobi çölü geçişi sırasında, partnere doğum günü nedeniyle kiwili pasta sunmak.) ıçeceğin önemi bu tür aktivitelerde daha da öne çıkar. yüksek irtifalarda olan fazla sıvı kaybı, efor nedeniyle daha da artar. bu nedenle bol sıvı almak çok önemlidir. özellikle bitki çayları, hem sağlık açısından hem de sizin doğallığınıza hayran kalacak partnerınız açısından şiddetle önerilir. her zaman olduğu gibi doğa da güzel bir yemeğin süsü şaraptır. eğer cam şişeler sizin için ağır ise, şarabı özel mataralara aktarıp aynı zamanda havalanmalarını da sağlayabilirsiniz. yalnız unutmayın ki şarap az miktar içilince heyecanı arttırır ama aşırı içildiğinde tüm duyuları uyuşturur. eğer ertesi gün partnerınızın orgazm olup olmadığını hatırlamıyorsanız, biraz fazla içmişsinizdir. eğer kendinizin gelip gelmediğini hatırlamıyorsanız epey fazla kaçırmışsınız demektir. hele hele partnerınızın kim olduğunu hatırlamıyorsanız inanılmaz fazla içmişsinizdir. kendinizin kim olduğunu hatırlamıyorsanız, bir doktora görünün. alkolizm tedavisi gerekebilir.

  bu yukarıda anlatılan organize olmaya ve doğada belli bir konfora önem verenler içindir. olayları daha doğal yaşamak isteyenler için çadırın yerini bir kovuk ya da mağara tutabilir. (hatta bazı speleologlar bunu tercih bile eder) mat yerine kuru otlar ve saman kırsal alanlarda zaten kullanılmaktadır. uyku tulumu sıcak günlerde fazla bile gelebilir, yiyecek yoksa aç idare edilir. özel seks araç-gereçleri kullananlar, bu konuda daha doğal şeylere yönelebilirler. çeşitli bitkisel yağlar sırf yemeklerde kullanılmayabilir.

  tabii ki malzemelere gösterilen ilginin daha fazlası şahsi fizik kondisyonuna gösterilmelidir; unutulmamalıdır ki, doğada olsun olmasın seks için en önemli malzeme hala et ve kemiktir. eğer daha elbiseleri çıkarırken nefes nefese kalınıyorsa, kondisyon konusunda bir şeyler yapmanın vakti gelmiş demektir. her türlü doğa sporunu yapmak için gerekli olan antrenmanlar, doğada seksi de kolaylaştırır. bu antrenmanlarda kuvvet antrenmanlarından çok, mukavemet ve esneklik antrenmanlarına ağırlık vermek daha uygun olur.

  doğada yapacağımız her türlü aktivite de karşımıza çıkabilecek çeşitli hastalıklardan bazıları (hipotermia, donma, hipertermia, güneş yanığı, yüksek irtifa hastalığı gibi) özellikle hafif kıyafetle yapılan aktivitelerde dikkat edilmesi gereken konulardır. bir de özellikle konumuzla direkt olarak ilgili bir hastalık olan fallik şok (kanın yüksek irtifalarda aniden penise hücum etmesiyle bayılma) vardır. böyle bir bayılmada yapılacak ilk yardım, ayakları baş seviyesinin (şapka taşınan baş!) üstüne kaldırıp, kanın yine gereken yerlere geri akmasını sağlamaktır. tabii ki doğadaki bazı mahlukatlar da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. gittiğimiz bölgedeki tehlikeli böcekler, sürüngenler ve memeliler hakkında ön bilgi edinmemiz, sağlığımız açısından önemlidir. bu konuda aklıma hep şu laf gelir:
  bazı arkadaşlarım hareket eden her şeyle seks yaparlardı, ama ben kendimi hiçbir zaman sınırlamadım. emo philips

  özel yerlerde sex

  "sky diving": her ne kadar bu spor sırasında yapılmış olan seks ile igili pek fazla güvenilir bilgi yoksa da, teorik olarak bazı şeylere dikkat etmek gerektiğini söyleyebiliriz. örneğin, olayın başarıya ulaşması için atlayışa epeyce yüksekten başlamak gerekir; ve tabii ki çok acele etmek başarı oranını artırır. bu konuda deneyimli olanlara ricamız, bize bütün teknik bilgileri yollamaları. böylece biz de sizlere daha detaylı bilgiler verebiliriz.

  "yüksek ırtifa ve kaya tırmanışı": dağcılığın farklı dallarında, farklı zorlukların olduğu bilinmektedir. bu aynen bizim konumuza da yansır. örneğin yüksek irtifa dağcılığında gerekli olan aklimatizasyon (yükseğe uyum sağlama), o yükseklikte yapılacak seks için çok önemlidir. kan basıncının ve nabzın düzenli hale gelmesi demek olan aklimatizasyon yeterli ise, cinsel aktivite de olabilir. yani yan çadırdan gelen sesler bu aktivitenin yapıldığını size belli ediyorsa, o çadırda kalanlar yeteri kadar aklimatize olmuşlardır ve siz de çekinmeden onlarla çıkışınıza devam edebilirsiniz. kaya tırmanışı sırasında, özellikle birkaç gün duvarda kalınacaksa, kaya hamağında seks yapmanın bazı vazgeçilmez emniyet kuralları olmalıdır. her zaman koşumunuz (emniyet kemeri) takılı ve emniyet noktası bağlı olmalıdır. bu tabii her iki partner için de geçerlidir. bu halde nasıl hareket edeceğiniz ve pozisyon değiştireceğiniz tamamı ile sizin becerinize kalmıştır.

  "mağara": mağaralar mekan olarak pek çok avantaj sunmaktadır. sessizlik, yalnız kalabilme, seslerin hoş bir şekilde yankılanması bu tür avantajlar arasında sayılabilir. dezavantaj olarak ise mağaranın bazı kişiler için ürkütücü olması, nem ve yarasalar sayılabilir. eğer böyle mekanlara alışıksanız, neme karşı uygun döşek ve kıyafetiniz varsa ve yarasaları rahatsız etmezseniz aslında büyük bir sorun yaşanmaz. seçtiğiniz mağara eğer sürünerek girilen galerilere sahipse, bu durum yatay pozisyona uyum için bir avantaj olabilir.

  "akarsu": akarsu denilince çoğunlukla rafting geliyor. aslında bu spor, geniş bir botun varlığı nedeni ile sevişmek için çok uygundur. kendinizi su yatağındaymış gibi rahat hissedersiniz. dikkat edilmesi gereken konular ise, mutlaka can yeleği taşımak ve üçüncü bir kişinin de (dümenci olarak!) botta bulunması gereğidir. eğer kanoda sevişmek istiyorsanız, gereksiz eşyaları su geçirmez bir bidona koyup, kanonun yanında yüzdürmeniz tavsiye edilir. ayrıca ağırlık noktasının mümkün olduğunca alçakta tutulması ve pozisyon değişikliklerinin önceden özenle planlanması gerekmektedir.

  safe sex (emniyetli sex)

  bu konuda dikkat edilecek şeyleri üç konu başlığı altında toplayabiliriz:

  çevre
  sağlık
  hamilelik

  ilk başlıkla ilgili bilgiler zaten doğa sporları yapanlar tarafından yeteri kadar bilinmektedir. önemli olan heyecana kapılıp bunları unutmamaktır. ikinci başlık günümüzde normal olarak her yerde herkesi ilgilendirmektedir. cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara (özellikle aids) karşı korunma, bu işi nerede yaparsak yapalım önemlidir. eşinizin geçmişini bilmek ve prezervatif kullanmak ilk elde söylenecek şeylerdenedir. üçüncü konu ise bildik korunma yöntemleri ile engellenebilir. elinizin altında klasik korunma aletlerinden hiçbiri yoksa, bir aspirin bu işi çok iyi bir şekilde çözer. aspirin hapı bayan tarafından (aslında erkek de yapsa olur) iki dizin arasına yerleştirilir ve ne olursa olsun bırakılmaz. bu yüzde yüz garantili bir korunmadır.

  görüldüğü gibi doğada sevişmek, bazı ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece evden farklı değildir. özellikle hayatlarının bazı dönemlerini doğada geçiren kişiler, yaşamın önemli bölümlerinden olan bu olayı gerekli ciddiyet ve tutkuyla yaşayabilmelerine yardımcı olduğumuzu umut ederiz. lütfen bu konuda yaşadığınız deneyimlerinizi bize yazın. böylece deneylerimizi paylaşmış oluruz.

  sonuç
  doğada seks konusu aslında bizim gibi asıl yaşamı doğa dışında olanlar için gereklidir. hayatlarını doğada idame ettiren kişiler, yaşamın parçası olan bu konuda zaten deneyim ve geleneklerle işi halledebiliyorlar. ama dinlence eğlence olsun diye ya da sırf merak ve ilgi nedenleriyle doğaya çıkanlar, alışık olmadıkları bu koşullarda alışık oldukları şeyleri yapmak istediklerinde, bir acemilik çekebilirler. gittikçe artan doğa sporcuları, aktiviteleri sırasında da yaşamlarının spor dışında önemli bir bölümünü işgal eden şeyleri yapmak istemeleri çok doğaldır. ya da doğayla az çok tanışıklığı olan herkes bu konuyu, belki de bir fantezi olarak, istemiş ve uygulamıştır. öyleyse herkesin, ya da neredeyse herkesin, bildiği birşeyi niye anlatmak ihtiyacı duyup yazıya döktük?

  kaynak: http://dksk.styxstudios.com/…urdanasilsevisilir.php