şükela:  tümü | bugün
 • bir silmarille parallel yazgıya sahip gerdanlık..

  --- spoiler ---

  cüceler menegroth'u talan edip elfleri katlettikten sonra nauglamir'i bir süreliğine ellerine geçirmi$lerdi.ancak beleriand'da doriath'ın yıkılı$ının haberi çabuk yayılmı$tı.yeniden orta dünya'ya dönen ve tol galen'de ya$ayan beren ile luthien de thingol'ün intikamı için ye$il elfleri,laiquendi'yi topladı.cüceler evlerine dönerken görülmeyen okçular tarafından ok yağmuruna tutuldu ve hak ettikleri gibi telef oldular.beren hazinenin içerisinden sadece nauglamir'i kendine aldı ve o'nu hanımının,luthien'in boynuna taktı...

  bu luthien'in güzelliğini dünya ötesi bir hale getirdi ve bilgeler hala o'nun kolyeyi takmasının,muhte$em görüntüye ula$masının ömrünü kısalttığını söylerler.luthien uzun bir süre nauglamir'le dola$tı tol galen'de ve bu bütün beleriand'da duyuldu ancak onun ve beren'in yazgısını bilen hiçkimse onların yanına yakla$maya veya o mücevheri ele geçirmeye kalkı$amadı(feanor oğulları dahil)...

  daha sonra bir gün thingol'den sonra onun tahtına geçen beren ile luthien'in oğlu doriath efendisi dior'a tol galen'den elçiler bir kutu içerisinde nauglamir'i getirdiğinde dior annesi ile babasının orta dünya'yı terkettiğini anlayacaktı ki onların yazgısını sadece illuvatar bilir..

  artık nauglamir'in doriath efendisi dior'un boynunda olduğunu bilen feanor oğulları harekete geçti.öncelikle dior'a tehdit dolu haberler ula$tırarak ondan nauglamir'i ve içindeki silmaril'i talep ettiler.ancak dior onların tehditlerine kulak asmadı ve bunun sonucunda feanor oğulları ellerindeki son güçlerle doriath'a saldırdı....elfin elfi ikinci kez katledi$inde feanor oğullarından celegorm, curufin ve caranthir katledildi.buna kar$ılık dior ve karısı nimloth'da katledildi..dior ve nimloth'un kızı elwing limanlara götürdü nauglamir'i ve üzerindeki bir silmaril'i..

  elwing'in kocası kutlu earendil valar'dan af dilemek için batıya yelken açtıktan sonra denizlerde harap oldu,batıya geçmesine izin verilmedi.bunu anlayan elwing nauglamir'i boynuna takıp illuvatar'ın vermi$ olduğu güç ile bir ku$a dönü$üp earendil'in gemisine uçmu$tur.earendil valar'dan af dilemi$ öfke sava$ı için gemileri sema'ya çıkarılmı$tır.sava$tan sonra da günlerin sonuna dek gemilerinin pruvasında bir silmarille arda'nın heryerine gökten yelken açacaklardır..
  --- spoiler ---
 • cüceler tarafından elfler için yapılan,içinde cücelerin kadim zamanlardaki bütün hünerini yansıtan göz alıcı güzelliği ve de silmarillerden bir tanesini taşıyan koyle. aynı zamanda cüceler kolyeye silmaril'i yerleştirdikten sonra onu vermedikleri gibi elf kralı thingol'ü ve diğer elfleri katletmişlerdir. hikaye uzun, silmarillion'da hepsini okumanızı,elfler ve cücelerin birbirlerinden neden bu kadar nefret ettiklerini daha iyi anlamanızı öneririm.

  the hobbit:an unexpected journey extended editon'da açılılş bölümünde thror'un elf kral'ı thranduil'i sarayında kabul ettiği sahnenin sonunda ona bir sandığın içinde bir şey gösteriyor. thranduil'in gözleri büyüyor, adeta büyülenmiş gibi uzanıp kolyeye dokunacağı anda da onu tutan cüce aniden kapağını kapatıyor. thranduil öfkeyle saraydan çıkıp gidiyor. ne alakası var nauglamir'le demeyin sahnede bilbo'nun anlattığı hikaye silmarillion da geçen "nauglamir"in hikayesi. peter jackson yine bir şeyler karıştırmış. silmarillion'a gönderme yaptığı kesin ama eğer gerçekten oradaki kolyenin kendisiyse çok bomba olmuş.

  dip not: silmarilin earendil ile batıya gittiğini ve kolyenin kaybolduğunu biliyoruz. yaptığım ufak bir araştırma sonucu silmarilin ulmo tarafından kurtarılan elwing'de kaldığını nauglamirin ise denizde kayboldugunu teyidettim. yani gerçekten bir şekilde ereborlu cüceler gerdanlığı(tabi silmaril yok) bulmuş ve thranduil'e havasını basmış olabilir.
 • üzerindeki silmarillerin beren ve luthien tarafından getirildiği gerdanlıktır.