şükela:  tümü | bugün
 • 1798 yilinda ingilizler tarafindan kesfedilen ve yuzolcumu 21 km kare olan guney pasifikte bir adadir. yaklasik onikibin* kisi yasar bu adanin icinde. 1968 yilinda bagimsiz olmuslar ve sonsuza kadar mutlu mutlu yasamislar.
 • (bkz: nairu)
 • nüfus yoğunluğunun aşırı fazla olduğu ülkelerden birisi de nauru'dur, yüzölçümünün küçüklüğü nedeniyle. ekvator'un bir kaç dakika güneyinde bulunur, hatta bu konumu bayrağında da işlenmiştir (bayrağı lacivert arka fonu tam ortalayacak sarı bir çizgi, ki bu çizgi ekvator'u simgeler, ile bu çizginin az bişey aşağısında nauru'yu simgeleyen bilmemkaçgen yıldızdan oluşur.) konumu itibariyle aklına bembeyaz plajlar ve turkuaz deniz üzerine sarkan palmiye ağaçları gelenler, beyinlerine derhal format atmalıdırlar, zira yıllar boyu yapılan fosfat madenciliği adada ne doğal çevre, ne ekoloji, ne de turistik amaçla kullanılabilecek bir güzellik bırakmıştır; bir kaç yıla kadar fosfat kaynaklarının tamamiyle kuruyacak olmasıyla işler iyice sarpa saracak... nauruluların o zamanlar geldiğinde topluca göç etmek için yine güney pasifik'te bulunan güzel bir adayı satın alma girişimleri ise toprak egemenliği sorunu yüzünden başarısızlıkla sonuçlanmış, onlar da yatırım olarak melbourne'da bir gökdelen, teksas'ta bir kaç çiftlik almışlar, başka yerlerde bir kaç yer daha olabilir, yani diyebilirim ki fosfat tükenince, bütün geliri bu gayrimenkullerin kiraları olacak bir ülkedir nauru...
  bu arada bildiğimiz klasik anlamda kentler yoktur nauru'da, yani bütün yerleşimler birbiriyle birleşik olduğundan tek bir kent vardır adada. başkenti yaren olarak geçer, ama bu yaren bir kent değil, olsa olsa bir semttir (türkiye koşullarında), hatta bu sebepten bazen onlar da doğrudan "yaren yönetim bölgesi" derler yaren'e...
 • cumhuriyetle yönetilmektedir. parlamentoda 18 tane milletvekili vardır ve bunların herbiri yaklaşık olarak 440 kişiyi temsil eder.
 • dunya saglik orgutu verilerine gore yuzde 54 ile tütün kullaniminda dunya birincisidir*. birkac kisi birakirsa birincilik elden gidebilir.

  http://www.nationmaster.com/…co-total-adult-smokers
 • ha bitti ha bitecek durumdaki fosfat yataklarına rağmen ekonomik açıdan sorun çekmeyecek ülkedir. zira adamlar akıllı, avustralya'dan bilmem nerelerden toprak falan almışlar. ve gayet de güzel geliri varmış. adamlar kendi ülkelerinde tarım yapamıyor fosfat yatakları yüzünden. çünkü toprak verimsiz. sağlık olsun.
 • aynı zamanda nedense obezitede dünya birincisi olan fantastik bir adacık.
 • 15 aralık 2009 itibariyle gürcistan'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden abhazya'yı tanıyan dördüncü ülke.
 • tam bir "tası tarağı toplayıp yerleşmelik ülke", vatikandan sonra dünya'daki en küçük 2. bağımsız devlettir aynı zamanda.
 • şu boyutlarda olan ülkeymiş. inanmayan google earth'ten baksın.