şükela:  tümü | bugün
 • osmanli imparatorlugu'nun donanmasinin batili devletlerce yakildigi bir yunan limani.

  19. yuzyilin basinda yunanlilar osmanli'dan ayrilip bagimsizliklarini ilan etmek istiyorlardi. bu sebeple isyan baslattilar, osmanli devleti ise misir valisi kavalali mehmet ali pasa'dan yardim istedi. mehmet pasa misir donanmasi ile ortaklasa kurulan guclu bir donanma ile kisa surede yunan ayaklanmalarini bastirdi. tabiki batili devletler bundan hic hosnut olmamislardi. osmanli'ya yunanistan'a bagimsizlik verilmesi icin zorluyor, hatta tehdit ediyorlardi ama o sirada saltanatta bulunan ikinci mahmut kesinlikle boyle bir seyi kabul edemeyecegi belirtmisti dogal olarak, osmanli'nin sanina yakisir olanini yapmisti bir yerde. bunun uzerine ingiltere, fransa ve rusya aralarinda bir anlasma yaptilar ve kisa surede mora'yi ve canakkale bogazi'ni abluka altina aldilar. 20 ekim 1827'de ise daha once mora limaninda demirlemis olan osmanli donanmasini yaktilar.

  osmanli'nin denizlerdeki cok onemli bir gucunu yitirmesine sebep olan bu olay en cok rusya'nin isine gelmistir. bu durumdan faydalanmak isteyen rusya, 1828'de osmanli devleti'ne savas ilan etti. bu savas esnasinda edirne'ye kadar ilerleyince, osmanli devleti baris istemek zorunda kaldi. bu sebeple edirne anlasmasi yapildi ve bu anlasma kucuk kaynarca anlasmasi'ndan sonra yapilan osmanli'nin imzaladigi en agir sartlara sahip anlasmadir.
 • bu olayin birinci dunya savasina kadar suren sonuclari olmustur. zira ,osmanli imparatorlugu denizlerini ve dolayisi ile mora yarimadasi'ni koruyabilmek ve ayni zamanda rusya'ya karsi olusan denizlerdeki zayif konumundan kurtulmak icin ingiltereden iki adet zirhli almistir. bu zirhlilarin parasi odenmesine ragmen teslim edilmemesinden oturu [bu olay bu halkin kurdugu devletlerin basina ne cok geliyor degil mi? daha on sene once yine ayni sey ile karsilasmistik, kendi silahini uretmeyen devletin icine dusecegi durum bundan baska ne olabilir ki?] mecburen, almanya'ya yaklasmis ve almanya'dan alinan zirhlilarin osmanli bayragi cekerek rus limanlarini bombalamasi ile almanya ile ayni tarafta birinci dunya savasina girmistir.

  tarihte "oyle olmasaydi boyle olurdu" demek cok gecerli bir sebep olmamakla birlikte, osmanlinin bu donemde donanmasinin yok olmamasi halinde tarihin farkli bir sekilde akacagi da kesindir.
 • 1460'li yillarda osmanli'nin elin gecmi$ bir liman bolgesidir ki avrupalilar'in malum navarin saldirisi ile yakla$ik 400 yil sonra osmanli himayesinden cikmi$tir. rivayet odur ki bugun bile bu korfezin dibinde bugunun parasiyla yakla$ik 35 trilyonluk* osmanli hazinesi gomuludur. bazi eski kaynaklarda navaron bazilarinda ise anavarin $eklinde gecer. burada 1827 yilinda osmanli ve misir donanmasina yapilan saldirinin temelinde etniki eterya'nin yunanistan'in bagimsizligini kazandirip bizansi kullerinden yeniden dogurma isteginin oldugu du$unulur genelde. osmanli donanmasi limanda demirlemi$ken hazirliksiz yakalanmi$ti yoksa o donem dunyanin en guclu donanmasina sahip osmanli sanirim bu kadar kolay kaybetmezdi ama gelin gorun ki tarihi olaylarin o donemin $artlari ile degerlendirme mecburiyeti bu ongorumu de bade ediyor. bu sava$ sonrasi cikan anla$mazliklar nedeniyle bir yil sonra 1828'de rusya ile yeni bir sava$ cikiyor ki sultan ikinci mahmut da tam da bu donemde,1828'de yeniceri ocagini kaldiriyor. tarihin cilvesinden olacak, insan yazmaya devam etmek istiyor ardi arkasina ya$ananlari ama daha anlatirsam olay navarin'den siyrilip cumhuriyetin kurulu$una kadar gidecek.

  navarin sonrasi ile alakali olarak ; (bkz: edirne antlasmasi)
 • 1821'de yunanlılar, osmanlı imparatorluğu'na karşı ayaklandılar. bu ayaklanma ingiltere'nin liberal ve romantik çevrelerinde büyük sempati topladı, hatta şair lord byron isyancılarla birlikte savaşmak için yunanistan'a gitti. öte yandan, londralı finansçılar burada bir fırsat da gördüler. isyanın liderlerine londra borsasında işlem görebilecek yunan isyanı senetlerini teklif ettiler. eğer bağımsızlık kazınılırsa yunanlılar bu senetleri faiz ile birlikte ödemeyi kabul edecekti. bireysel yatırımcılar da kar etmek için veya yunanların davasına sempati duydukları için parantez (ya da ikisi birden) bu senetlerden aldılar. yunan isyanı senetlerinin londra borsasındaki değeri, yunanistan'ın savaş meydandaki başarılarına ve başarısızlıklarına göre inip çıktı. türklerin zamanla savaşta üstün geldiği ve isyancıların yenilmesi an meselesi olduğunda, hissedarlar tüm paralarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldılar. onların çıkarı milli çıkar anlamına geldiğinden, ingilizler uluslararası bir filo hazırlayarak osmanlı'nın ana donanmasını 1827'de navarin'de batırdı. sonuçta, yüzyıllardır süren boyunduruktan sonra yunanistan nihayet özgürdü, ancak özgürlük ülkenin asla ödeyemeyeceği bir borç yükü karşılığında elde edilmişti. bağımsızlıktan sonra yunan ekonomisi, on yıllar boyunca ingiliz finansörlere bağımlı kaldı.

  kaynak: hayvanlardan tanrılara sapiens
 • şehrin adı avarlardan gelir. aslı avarino'dur.
 • yunanistan ın iyon denizi kıyısında yer alan bir kent adı. zamanından ingiliz, fransız ve rus ordularının yardımıyla yunanlar ecdadı* bu bölgede yenmiş ve bağımsızlık savaşını kazanmışdırlar. ayrıca gezip görülecek yerler listemde ilk sıralardadır.
 • tarihin ahşap yelkenlilerle yaptığı son büyük deniz savaşı olarak ifade edilebiliyor bazı kaynaklarda. mora yarımadasının adriyatiğe bakan tarafında demir atmış durumdadır osmanlı donanması. hilal şeklinde park pozisyonu almış, hilal uçlarında menzilli ateş kabiliyetli kalyonları bırakmış durumdadır. merkezde önemli bir ateş kabiliyetine sahip pozisyondadır ama karşıda denizlerin hakimi ingiliz-fransız-rus ortak gücü vardır ve yunanların bağımsızlığını kazanması konusunda çok isteklidirler. içimizde kavalalı mehmet alinin denizci oğlu ibrahim paşa vardır. taraflar arasında yapılan görüşmelerde kaptanı deryamız tahir paşa ile ibrahim paşa arasındaki gerginlik farkedilir. ufak bir filika koya girip müslümanlar savaşı bırakın diye bir mektup bırakır, güzelde bir istihbarat yapar saldırı öncesinde. bir kısım içimizdeki mısırlılar çıkar...ertesi gün bir mektup daha getireceğini söyler. ufak ufak koya yanaşan filika arkasından donanma gelerek çatışma başlar. bizim savaşmaya çekindiğimizi gördükleri için çeşitli konuşarı bahane ederek sabrımızı denerler. ufaktan çatışma başladığı esnada yok ateşi kesin filan derken, pozisyonlarını aldıklarında toplu şekilde dalarlar. sonuçta 3000 levendimize karşıllık,karşıda ancak 200 zaiyat verebiliriz.
 • kimin dost kimin düşman olduğunu öğrenmek isteyen türkler bu şehirde yaşanılanlara bakmalı.

  büyük bir katliama tanıklık etmiş liman.
 • bir ingiliz arkadaş klasik tekneleriyle, iki sene önceydi sanırım, yunanlıların navarin deniz zaferini kutlamaya gitmiş tekne sahipleriyle birlikte. o tekneyi osmanlı donanmasını sembolize edecek şekilde kullanacaklarmış organizasyon gereği. tekneye patlaytıcıları (havai fişek tarzı) yerleştirmişler. gece olunca patlatacaklar ve bizdeki milis kuvvetlerinin hezimete uğratma tarzı bir gösteri yapacaklar imiş... ve fakat sıcak hava ve güneşten akşam üzeri saat dört civarı patlamış bütün mühimmat... kimseler izleyip haa huu eğlenemeden. rezil olmuş organizasyon yani... aman ne güzel olmuş demiştim; malesef aynı tarz şeyler fetih meselesi ile istoş'ta da yapıldı. tatsız tatsız... yüzyıllar önceki işler... bu arada ingiliz arkadaşım da şunu söyledi: ingiltere aslında o zaman yunanlılardan osmanlı donanmasının hepsini yok etmesini istememişmiş, birazınıymış. çünkü geri kalan osmanlı donanmasını ruslara karşı kullanmak istiyormuşmuş. oldukça igrençsmişsiniz demiştim kendisine. o da tarih hep aynı işte demişti... yani hep iğrenç ve sömürgeci.