şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir örnek ile yetineceğim. yalnız ,bana gelen notta konuşmaların gerçek olduğu belirtilmiş.ben söyliyenin yalancısıyım

  (aşağidaki konuşmalar gerçekten olmuş ve deniz navigasyon kanalı 106'dan (finisterra/galicia) kaydedilmiş:

  ispanyollar: burası a-853, çarpışmadan kaçınmak için lütfen rotanızı 15 derece güneye çevirin. şu anda 25 deniz mili uzaklıktasınız ve tam üzerimize doğru gelmektesiniz.

  amerikalılar: asıl siz kendi rotanızı 15 derece kuzeye çevirin.

  ispanyollar: negatif! tekrarlıyoruz, rotanızı 15 derece güneye çevirin.

  amerikalılar: sizinle abd gemisinin kaptanı konuşuyor, kendi rotanızı derhal 15 derece kuzeye çevirin!

  ispanyollar: önerinizi makul ve mümkün bulmuyoruz. bize çarpmak istemiyorsanız rotanızı asıl siz derhal 15 derece güneye çevirin.

  amerikalılar: (sesini yükselterek) sizinle abd deniz filosunun büyüklükte ikinci olan uçak gemisi uss lincoln'un kaptanı richard james howard konuşuyor. beraberimizde iki kruvazor, avcı uçakları, dört denizalti var. ayrıca bizi hucumbotlar destekliyor. size tavsiye etmiyorum, emrediyorum ! rotanızı 15 derece kuzeye çevirin, aksi halde
  filomuzun emniyeti için gereken tedbiri alacağız! derhal rotamızdan çekilin gidin!

  ispanyollar: sizinle juan manuel salas alcantara konuşuyor. burada iki kisiyiz. beraberimizde bir köpek, akşam yemeğimiz, iki şişe bira ve bir de kanaryamız var. kanarya şu anda uyuyor. ayrıca bizi radyo istasyonu cadena dial de la coruna destekliyor. şu anda ispanya'nın finisterra galicia kıyısında ve a-853 numaralı deniz fenerinde olduğumuzu gözönüne alırsak burdan hiç bir yere gitmeye niyetimiz olmadığını söyleyebiliriz. deniz fenerimizin ispanya'daki deniz fenerleri arasında büyüklük açısından kaçıncı sırada olduğu konusunda hiç bir fikrimiz yok. kayalık sahillerimize kafadan geçirmek üzere yönlenmiş siktiriboktan geminizin emniyeti için istediğiniz siktiriboktan tedbiri alabilirsiniz. ama yinede ısrarla tavsiye ediyoruz, rotanizi 15 derece güneye çevirin.

  amerikalilar: okey, anlaşıldı. teşekkürler … )

  edit :

  sonradan gelen değerli yazar mesajlarından anladığıma göre ; bu bir söylence imiş.kanada versiyonu da varmış. analog, http://www.hoaxbuster.com/…sage.php?idarticle=35290 bu adresi verdi.kendilerine teşekkür ediyorum.zaten baştan söylemiştim söyliyenin yalancısıyım diye...
 • navigasyon sözcüğü latin kökenli navigare fiilinden derlenmiştir. "gemi yöneltme" anlamına gelmektedir.
  navis: gemi (latince)
  naus: gemi (grekçe)
  ago: yöneltme (latince ve grekçe)

  "admiralty manual of navigation"a göre: denizde geminin konumunu bulma ve onu bir konumdan diğerine esneklikle yöneltebilme sanatıdır.
  "encyclopedia britannica"ya göre: gemileri bir yerden diğerine yöneltme yollarını gösteren ilimdir.

  bilgilerimi harmanlayıp, kendi tanımımı yapmam gerekirse: taşıtları kara, deniz ve hava ortamlarında (hatta uzayda) bir konumdan diğerine en kısa zamanda ve en güvenilir şekilde yöneltebilme bilimidir.
 • otobüste adres ararken "bir yaya için fazla hızlısınız" uyarısı veren alet. yayaya hız sınırı konmuş niye haber vermiyorsunuz?
 • turkıye de olsa benzın harcamamı yarıya cekecek olan cıhaz . o deıl boynuma dahı asarım
  (bkz: yer yon duygusu olmayan ınsanlar)
 • avrupada araba kiraladiginizda talep edebileceginiz sistem. adresi giriyorsunuz size tarif ediyor. suraya don soyle yap boyle yap. yol kapali surdan git. insani hayrete dusuruyor.
 • türkiyede aktif oldugunda sık sık guncellenmesi gereken bir sistemdir ayrıca.yoksa hiçbir faydası görülemez,çünkü hergün bir yerler kazılıyor,çift yönler tek yöne iniyor vs....
 • (bkz: seyr-i sefain)
 • en iyisi için:
  (bkz: arka sokaklar aylin navigasyon)
 • akıllı telefonda en sevdiğim ve en çok kullandığım uygulama. alaksız yerlerde bile açıp bakıyorum arada. dünya üzerinde nerede olduğumu bilmek garip bi sevinç veriyo bana, içimde tuhaf bi rahatlama oluyo. litvanya'ya gitmek için sincan'dan geçmek zorunda olduğumu bilmek üzücü olsa da, keçiören'e giderken portekiz'den uzaklaşmak umut verici (tersinin de mümkün olması hasebiyle)
  ayrıca ülkelerin şehirlerin, yerlerini komşuluklarını bilmek de içimde aynı tuhaf hissi uyandırıyo. ne kadar ders gibi çalışsam da hala gözlerimi kapatınca göremiyorum şehirlerin yerlerini hafızamda. bu haritayı kafamda sabitlemenin en güzel yolu puzzle diye düşündüm, tuttum dünya haritasının puzzlenı yaptırdım. şimdi parçaları birleştirmek için çizgileri ararken, hemen hemen her çizgi yüzünden kim bilir kaç çocuğun öldüğünü düşünüyorum. neyse ki meridyen çizgileri hesabına göre de öldürmüyorlar diye seviniyorum. gözümü kapatınca puzzle parçalarını karıştırır gibi o çizgilerin altındaki toprakları toplayıp, avucumda karıştırıyorum. navigasyonu açtığımda çizgileri kaybolmuş bir haritada herhangi bir yerde olan olan okumu görüyorum, içim soğuyor.