şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gemcilikte herhangi bir konumdan diğerine en kısa zamanda güvenle gidebilme bilimidir.
 • bir de sualtinda olani vardir..
  (bkz: sualti navigasyonu)
 • (bkz: navigator)
 • su altında yapılanı insanın* götünden kan getirir. özellikle de bulanık ve akıntılı sularda*
 • avrupada araba kiraladiginizda talep edebileceginiz sistem. adresi giriyorsunuz size tarif ediyor. suraya don soyle yap boyle yap. yol kapali surdan git. insani hayrete dusuruyor.
 • türkiyede aktif oldugunda sık sık guncellenmesi gereken bir sistemdir ayrıca.yoksa hiçbir faydası görülemez,çünkü hergün bir yerler kazılıyor,çift yönler tek yöne iniyor vs....
 • bir örnek ile yetineceğim. yalnız ,bana gelen notta konuşmaların gerçek olduğu belirtilmiş.ben söyliyenin yalancısıyım

  (aşağidaki konuşmalar gerçekten olmuş ve deniz navigasyon kanalı 106'dan (finisterra/galicia) kaydedilmiş:

  ispanyollar: burası a-853, çarpışmadan kaçınmak için lütfen rotanızı 15 derece güneye çevirin. şu anda 25 deniz mili uzaklıktasınız ve tam üzerimize doğru gelmektesiniz.

  amerikalılar: asıl siz kendi rotanızı 15 derece kuzeye çevirin.

  ispanyollar: negatif! tekrarlıyoruz, rotanızı 15 derece güneye çevirin.

  amerikalılar: sizinle abd gemisinin kaptanı konuşuyor, kendi rotanızı derhal 15 derece kuzeye çevirin!

  ispanyollar: önerinizi makul ve mümkün bulmuyoruz. bize çarpmak istemiyorsanız rotanızı asıl siz derhal 15 derece güneye çevirin.

  amerikalılar: (sesini yükselterek) sizinle abd deniz filosunun büyüklükte ikinci olan uçak gemisi uss lincoln'un kaptanı richard james howard konuşuyor. beraberimizde iki kruvazor, avcı uçakları, dört denizalti var. ayrıca bizi hucumbotlar destekliyor. size tavsiye etmiyorum, emrediyorum ! rotanızı 15 derece kuzeye çevirin, aksi halde
  filomuzun emniyeti için gereken tedbiri alacağız! derhal rotamızdan çekilin gidin!

  ispanyollar: sizinle juan manuel salas alcantara konuşuyor. burada iki kisiyiz. beraberimizde bir köpek, akşam yemeğimiz, iki şişe bira ve bir de kanaryamız var. kanarya şu anda uyuyor. ayrıca bizi radyo istasyonu cadena dial de la coruna destekliyor. şu anda ispanya'nın finisterra galicia kıyısında ve a-853 numaralı deniz fenerinde olduğumuzu gözönüne alırsak burdan hiç bir yere gitmeye niyetimiz olmadığını söyleyebiliriz. deniz fenerimizin ispanya'daki deniz fenerleri arasında büyüklük açısından kaçıncı sırada olduğu konusunda hiç bir fikrimiz yok. kayalık sahillerimize kafadan geçirmek üzere yönlenmiş siktiriboktan geminizin emniyeti için istediğiniz siktiriboktan tedbiri alabilirsiniz. ama yinede ısrarla tavsiye ediyoruz, rotanizi 15 derece güneye çevirin.

  amerikalilar: okey, anlaşıldı. teşekkürler … )

  edit :

  sonradan gelen değerli yazar mesajlarından anladığıma göre ; bu bir söylence imiş.kanada versiyonu da varmış. analog, http://www.hoaxbuster.com/…sage.php?idarticle=35290 bu adresi verdi.kendilerine teşekkür ediyorum.zaten baştan söylemiştim söyliyenin yalancısıyım diye...
 • turkıye de olsa benzın harcamamı yarıya cekecek olan cıhaz . o deıl boynuma dahı asarım
  (bkz: yer yon duygusu olmayan ınsanlar)
 • navigasyon sözcüğü latin kökenli navigare fiilinden derlenmiştir. "gemi yöneltme" anlamına gelmektedir.
  navis: gemi (latince)
  naus: gemi (grekçe)
  ago: yöneltme (latince ve grekçe)

  "admiralty manual of navigation"a göre: denizde geminin konumunu bulma ve onu bir konumdan diğerine esneklikle yöneltebilme sanatıdır.
  "encyclopedia britannica"ya göre: gemileri bir yerden diğerine yöneltme yollarını gösteren ilimdir.

  bilgilerimi harmanlayıp, kendi tanımımı yapmam gerekirse: taşıtları kara, deniz ve hava ortamlarında (hatta uzayda) bir konumdan diğerine en kısa zamanda ve en güvenilir şekilde yöneltebilme bilimidir.