şükela:  tümü | bugün
 • navigational telex in kısaltılmasıdır. kıyı istasyonlarından gemilere seyir uyarıları ve hava tahminleri vb . yayınlar bu cihaz üzerinden yapılmaktadır.
  navtex yayınları fec modunda (bkz: forward error correction) yapılmakta olup , kullanılan emisyon türü (bkz: f1b) dir.

  alınan mesaj içeriklerini belirten kodlar aşağıdaki gibidir.

  a
  seyir bilgileri ve uyarılar
  h
  loran-c mesajları
  b
  meteorolojik uyarılar
  ı
  omega mesajları
  c
  buz rapor ve uyarıları
  j
  differential omega mesajları
  d
  arama ve kurtarma (sar) bilgileri
  k
  diğer elektronik seyir sistem mesajları
  e
  hava tahminleri ve fırtına ihbarları
  l
  navarea uyarıları
  f
  kılavuzluk hizmetleri bilgileri
  m-y
  hiçbir kategori tahsis edilmemiştir
  g
  decca mesajları
  z
  qru elde herhangi bir mesaj bulunmamaktadır
 • gmdss'e tabi tüm gemilerin, seyir yaptığı bölge farketmeksizin bulundurması zorunlu olan; seyir tehlike ve emniyet raporları ile hava tahminlerini almaya yarayan cihazdır. 518 khz üzerinden ingilizce, 490 khz üzerinden mahalli dilde yayınları alır.
 • navtex mesajları yayın için binary kodlama sistemini kullanmaktadır. bütün navtex mesajları, mesajın başlangıcını belirten zczc harfleriyle başlar. mesaj b1, b2, b3, b4 serileri kapsamında 4 karakterle devam eder.

  b1 karakteri: istasyon adını ifade eden harf bulunur.
  b2 karakteri: gönderilen mesajın içeriğini belirten harf bulunur.
  b3, b4 karakterleri: mesajın sıra numarasını belirtir.
 • "denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemdir. uluslararası bir faks makinası gibi çalışır. gemilerde ve teknelerde, mevcut yayınları almaları için navtex cihazı bulunmalıdır.

  navtex, mf yani orta dalga boyu frekansından yayın yapar. yaklaşık 400 deniz mili (740 km) mesafeye kadar yayın gönderilebilmektedir. aynı zamanda gmdss biriminin 'küresel denizde tehlike ve emniyet sistemi'nin de bir parçasıdır. navtex, 4 saatte bir yayın yapar. 10 dakikadan fazla yayın yapılamaz.

  (bkz: http://m.t24.com.tr/…n__np46e2asn9anbaoitoek90twq4w)
 • açılımı navigational telex olan bu gmdss sistemi msi* bilgilerinin en kısa zamanda etkin olarak gemilere ulaştırılması için tasarlanmıştır. f1b * tekniğini kullanır.

  dünya 21 adet navareaya bölünmüştür. türkiye 3. navarea bölgesindedir. bu bölge adriyatik, akdeniz, karadeniz ve marmara'yı kapsar. naveralarda 4 navtex istasyon grubu ve her grupta 6 istasyon bulunur. her istasyon navtex yayınını 4 saatte bir kez yapar ve her yayın 10 dakika sürer.

  a, b, d ve l mesaj türlerinin otomatik alımı iptal edilemez. bu mesaj türleri sırasıyla seyir uyarıları, meteorolojik uyarıları, sar*, tsunami ve afet uyarıları ve ek mesajlar içerir.

  nav-2 cihazı 518 khz mf* bandında yalnızca ingilizce yayınları,
  nav-4/5 518 khz ve 590 khz frekanslarında ingilizce ve milli dildeki yayınları,
  nav-6/7 her iki frekansa ek olarak 4209,5 khz frekansındaki milli dildeki yayınları alır. bu cihaz aldığı tüm bilgileri otomatik olarak kağıda basar.
 • ülkelerin uluslararası sulardaki sorumluluk bölgelerinde ilan edilir. sorumluluk bölgeleri de potansiyel ve tahmini münhasır ekonomik bölgelerdir.
 • türk deniz kuvvetleri, eğitim sahası için akdeniz ve yunanistan açıklarındaki dört sahada navtex ilan ederek * tatbikat duyurusu yaptı. her bir saha için verilen kodlar: “ne, mutlu, türk’üm, diyene” şeklinde sıralanmıştır.
  görsel 1 / 2

  mavi vatan
 • navtex ilan edilmez. navtex uluslararası orta frekansta gemilere belli koordinatlarda oluşan seyr-ü seferi etkileyebilecek hava durumu ve güvenlik bilgilerinin yazılı olarak iletilmesini sağlayan bir cihazdır.

  türkiye'nin meis adası'nın güneyinde navtex ilanı
  bordo bereliler telsiz kapattı
  ziya kalkavan anadolu denizcilik meslek lisesi
  gemi elektroniği ve haberleşme
  gmdss radio electronic operator license
 • karasal yayın yaparak denizcilere seyir, hava durumu, acil durumlar hakkında bilgi veren cihaz. bölgesel çalışmakta, ingilizce ile yerel dilde yayın yapmakta olup her istasyonun, almak istediğiniz mesaj türlerinin kodları mevcuttur.
 • 490 khz’dan yerel dilde, 518 khz frekansından ise ingilizce yayınlar yapılır.
hesabın var mı? giriş yap