şükela:  tümü | bugün
 • özellikle klasik müzik üzerine yoğunlaşmış bir plak şirketi.naxos'un en önemli özelliği gayet güzel albümleri çok ucuz fiyatlarla yayınlamalarıdır, idil biret te buradan çıkartıyordu, baya sağlam şeyler bulunabilir, kataloğu iyice karıştırmak farzdır.

  katalog, sanatçılar, seriler vs. için:
  http://www.naxosusa.com/
 • ww2'de ingiliz ve amerikan ucaklarina takilan ve denizalti filosunu cok zor durumda birakan radar geli$melerine kar$i alman cevabi olan cihazin adi. sadece uzun dalga boylu sinyalleri algilayabilen ba$arisiz da olsa fonksiyonel bir anti radardir. teknoloji yari$i 1.5 metrelik dalga boyu ile ba$ladi. sava$ sonlarinda cihaz 3cm. dalga boyuna kadar geli$tirildi ancak bu bile yeterli olmadi. donemin alman elektronik devi telefunken tarafindan uretiliyorlardi.
  cihaz icin esas mu$teri luftwaffe idi. du$man ucaklari radarla donatilmi$lardi alman pilotlari da bunun panzehirini istiyor idiler. ancak kriegsmarine de u boatlarinin avlanmasini onlemek icin bu cihaza $iddetle ihtiyac duyuyordu. kopru'de denizaltinin di$ yuzeyine takilan bir aparatti bu. denizalti govdesine degen radyo sinyallerini algilayip alarm veriyordu. bu $ekilde denizaltilarin suyuzunde ucaklar tarafindan tespit edilip imhasi engellenmeye cali$ildi. ya cok hassas cali$ip hatali sinyal verdi, ya da hassasiyeti yetersiz kalip gelen ucaklar kar$isinda uyudu.
  bir ilginc not ise $udur. almanlar bu teknolojinin altindaki kritik bilgileri ele gecirdikleri yer bir fransiz vickers wellington bombardiman ucaginin enkazidir. yani bir anlamda calinti bir teknolojidir.
  (bkz: denizalti)
  (bkz: wolfpack)
  (bkz: rad lab)
  (bkz: radar)
  (bkz: karl donitz)
 • hem cdleri cok ucuz, hem de internet sitelerinde klasik muzige yeni baslayanlar icin klasik muzigin cesitlerinden tutun arsiv olusturmaya dair bilgi bulabilirsiniz. bir de bu sirket can dundarin klasik muzik krizde iddasina karsilik serhan balinin en buyuk kozlarindan bir olmustu radikaldeki tartismada
 • güzel siteleri var. bulamadığım bir yığın kaydı dinledim sayelerinde. kayıt kalitesi tartışılabilir o ayrı. bir de bu hafta mario castelnuovo tedesco'yu haftanın bestecisi diye koymuşlar bir köşeye. iyi yapmışlar.
 • (bkz: naksos)*
 • klasik parçaları sağdan soldan toplamak yerine the very best of mozart, the very best of beethoven gibi yaklaşık 20-25 parçalık derlemeler yapmaları çok iyi olmuş. müzik arşivine etiketsiz müzikler koymayı sevmeyenler için özellikle...
 • şarap tanrısı dionysos'un doğum yeri.