• rumca "sevdiğim sevdiceğim" anlamına gelir
  • bana bir öykünmeyi kurduran şarkı.

gece gökte yildizlar da
    dinleyun dertlerumi

adam dertlerini yastığının altına sakladı. gece yatmadan önce en yakın ulaşabileceği yerdi orası. nayino’sunu sağında düşlerdi, sağına dönüp uyurdu geceleri. ona dertlerini anlatmazdı, kıyamazdı ya o’na. yıldızlara bakardı yatağından kalkıp belirsiz aralıklarla. anlatsam derdimi derdi yıldızlara, küçük prens’de duyar mıydı ki. küçük prens ilk okuduğu kitap, sonradan çok okuduğu. küçük prens içinde ayrıca yara. dinleyin derdi yıldızlara bakın size ne anlatacağım şimdi:

yarde iman kalmadi hoy nayino
    bilmeyi hallarumi

ne yapsa olmuyordu işte, olmamıştı. çocukluğunu anlattı ilkin, o’na anlattığı gibi, sonra ilkgençliğini, sonra yaşamak denen her ne varsa işte sonra. dertlendikçe anlattı adam, anlattıkça dertlendi. içinde sonsuz döngü. içimiz derdi adam, içindeki boşluğun çapı yok şimdi.

nayinoma kurbanis oy

nayino benim canım, canımın hiçi artık nayino. ne ara kaydı yıldız, dilek tutmaya fırsatı olmadı.

nayinoma nayino nayinoma kurbani
    çatma kaşlaruni da al vereyim bu cani

üzülmesin isterdi adam, yeter ki üzülmesin. şu hayatta onu üzecek ne varsa olmasın o. sonradan anladı hayatta olacakların önüne geçmeye kendi başına gücünün yetmediğini. kalktı, bir sigarayı ortasından yaktı, kibritlerin uçları hep kötü artık, her şey çok kötü. bir nefes çekti nayino için, bir nefes çekti kendisi için, sabaha kadar yandı durdu içinde nayino.

derdumi yazacağum da
    komar yapraklarina
    okurken aksun yaşlar da nayino
    düşsun yanaklaruna

ağlamasına dayanamazdı, o ağlayınca tüm haklılıkları, o ağlayınca tüm akan sular, tüm denize ulaşamayan nehirler içine akardı. komar büyük yapraklıydı, adamın memleketinden kalma. yazı yazmaya müsaitti, derdi o kadar çok ki. üzülme derdi, sen üzülme, yeni yollar bulurum sana, ufak patikalar, üzerinde komar yaprakları, yeni bir dil yaratırım sana şivesi karadeniz’in doğusu. sana yeni sayfalar. okurken aksın yaşlar derdi, kıyamazdı sonra.

nayinoma kurbanis oy

nayino canım benim, içimde dil yarası.

sonra işte tekrarlar. sonra hep olan şeyler, sonrası hayat işte. sonrası kalsın isterdi, öncesi hep orada. o güzel anılar, bir zamana sıkıştırılmış bir sürü güzel anı. şimdi o anıların hepsi toplandı küçük bir odaya, adamın yastığının altına, dertlerinin hemen yanına. yine de çatmasın diye kaşlarını, yine de yıldızlarla, yine de komar yapraklarıyla.

sevdaluk ince maraz da
    yakayi canumuzi

sevdaluk içine sevda konan şeydir dedi adam, aklı o kadarına yetti, doğasından kaynaklı bir maraz taşır içinde, kalp zaten kendi başına hep arıza. düşünsene dedi kendi kendine bir sürü odası var, benimse bir küçük odam, dağınık. kafası dağılmaya başladı, aklında hep yıldızlarla. sevdalık ne tuhaf şeydi sahiden, içini sıkıştıran bir şey ama bir yanıyla da ferahlatan. hani minibüs gelmiş rahatlamışsın, binmişsin ama ayaktasın, şoför az çökelim diyor ya hani, daralıyor için. hah tam öyle diye düşündü adam. içinden kalkan minibüsler trenler hep. sonra oranın saatleri hep doğru. bu bile sıkıntı, canı yanıyor düşündükçe garları.

vazgeçersak eğersa da nayino
    döksünler kanumuzi

sonra işte bir umut geliyor siliyor tüm sıkıntıları, vazgeçmem diyor adam, adam bilmiyor çünkü, elinden gelmiyor bazı şeyler, bazen elini ayağını nereye koyacağını bilemiyor insan, hatırlıyor, ilk görüşmelerinde de böyle olmuştu, başka şeyler hatırlıyor sonra, hatırlamak hiçbir şeyi değiştirmiyor. sonra yeniden başa dönüyor işte, yıldızlara dönüyor derdini anlatmak üzere, komar yapraklarına.

nayinoma kurbanis oy

nayino canım benim, içimde gri kedi.

çatma kaşlaruni da al vereyim bu cani.

sonra sabah oluyor, çünkü hep sabah olur.
  • "aaahhhhhhhh aaaaahhhhhh omru yeteydu da kazim'in sesunden dinleyeydum" dedigim kalp delen sarki. sarkinin ortalarina dogru insanin bogazinda bir dugum olusuyor, gozyasi dokmedikce de dugum cozulmuyor be cocugum. soyle demis hircin karadeniz'in hircin usaklari tam sozlerinde:

gece gökte yildizlar da
    dinleyun dertlerumi
    yarde iman kalmadi hoy nayino
    bilmeyi hallarumi
    nayinoma kurbanis oy

derdumi yazacağum da
    komar yapraklarina
    okurken aksun yaşlar da nayino
    duşsun yanaklaruna
    nayinoma kurbanis oy

sevdaluk ince maraz da
    yakayi canumuzi
    vazgeçersak eğer sendan nayino
    döksünler kanumuzi
    nayinoma kurbanis oy

• doğduğumdan beri istanbul'dayım. anamın, bababım, onların anne ve babalarının, dedelerinin doğduğu topraklara 30 yıllık hayatımda topu topu beş kez gittim, ikisi iş içindi...nasıl oluyor bilmiyorum ama bu türküyü dinleyince ilk trabzon otobüsüne atlayıp oralara gidesim geliyor. uçak, araba değil otobüs ile.. yanımda bir karadenizli otursun anlatsın eskileri istiyorum. olur olmaz gözlerim doluyor 2010 ocak ayında kaybettiğim dedem, vefat yılını hatırlayamadığım anneannem aklıma geliyor, sadece fotoğraflarda gördüğüm anne dedemle tanışasım dibinde oturup karadeniz hikayelerini dinleyesim geliyor.

derdumi yazacağum,
    komar yapraklarina
    okurken aksun yaşlar da nayino düşsün yanaklaruna
  • bu türküyü dinlemek, sıcacık bir yağmurun altında usul usul ıslanmaya benziyor. öyle mahzun, öyle temiz, öyle arındırıcı.
  • '' sevdaluk ince maraz ''

sabahtır dinlemekten akıl bırakmadı lan. ne biçim söylemektir bu, insan dinleyecek insan.. az insaf

http://www.izlesene.com/…deo/karmate-nayino/6978474
  • insanı perişan edebilecek güzellikte şarkı.
  • kazım söylermiş gibi geldiği için midir bilmem çok seviyorum. sanki ölmemiş de o söylemiş gibi.
  • önce dert sahibi ediyor, sonra da yol yordam öğretiyor. yazıyoruz derdimizi komar yapraklarına. (bkz: rhododendron)
hesabın var mı? giriş yap