şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işletmelerin karlarını düşük(giderler fazla) göstermek için ikinci bir firmaya kestirdiği karşılıksız fatura. fatura karşılığında ikinci firmaya faturanın kdv'si ödenir, ortada alınan satılan bir mal yoktur. danışıklı dövüştür bir nevi. belgelenemeyen giderleri yansıtmak amaçlı da kullanılır.
 • saybek hadisesinin mihenk taşıdır. bu tarz fatura dagıtanlar maliye bakanlıgı tarafından yayınlanan listelerle açıklanır ve bu sayede mukellef*e goz dagı verilirken denetim firmalarını uyarma* amacı gudulur. haa bi boka yarar mı? nein*! allahına yaramaz.
 • cocukluk donemimde naylondan yapildigini sandigim; tv kanallarinda naylon fatura duzenlemek sucundan tutuklananlari gordugumde; aklima naylon torbalarin yapildigi malzemeden - naylon - uretilmis tomar tomar faturalarin gelmesini saglayan ve kendime kendime saf saf:
  - kagit bulamamislar mi?
  -naylon faturalar zehirli mi oluyor ki kagit bulamayip faturalari naylondan yapan bu zavalli adamlari hapse atiyorlar?
  -amcamın dukkaninda naylon fatura var mi acaba?
  vb vb gibi tomarla sacma sorular sormama yol acan ve ne oldugu konusunda ancak 15-16 yaslarinda uyandigimda beni kendime uzun uzun gulduren komik ama mali acidan tehlikeli bir nesne;
  (bkz: cocukluk donemi sanrilari)
 • bir gün ekmek torbasından yapmayı düşündüğüm şey. umh!
 • bu işte en az 10 yıl tecrübeli olanları avrupa'nın en iyi bakanları arasına alıyorlarmış

  (bkz: bir arkadaş ekolü)
 • vergi kanunlarındaki tanımı ; "sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge" olan fatura
  bildigin sahte fatura
  naylon fatura basmak ve düzenlemek hapis cezasını gerektirir. 6-18 ay
 • vergi kaçırmak amacıyla yapılmamış maliyet gideri harcamaları yapılmış gibi göstermek için düzenlenmiş sahte faturadır.

  refleksleri az gelişmiş toplumlarda; düzenleyen kişi (fail) bir zaman sonra bakan olursa faile verilecek cezanın yine failce affedilebileceğine türkiye adlı ülkede rastlanmış cürümdür.
 • form ba ve form bs 'nin artık aylık olarak düzenlenmesinden dolayı oldukça önü kesilmiş olandır.

  kdv oranlarının düşürülmesi önleyici olabilir mesela tekstilde %18'den %8'e düşmesi eskisi kadar naylon fatura kesilmemesini sağlamıştır. diğer taraftan vergi oranlarının düşürülmesi sonucunda hazinenin vergi kaybına uğradığı da açıktır.
 • dış ticaretin olmazsa olmazıdır.
 • naylon / sahte fatura nedir ?

  gerçek bir ticari bir işlem, mal ve hizmet satışı olmadığı halde varmış gibi göstererek düzenlenen belge sahte fatura olarak adlandırılmaktadır. en basit örneği mal satmadığınız halde satmış gibi gösterek fatura düzenlemek. her ne kadar faturayı alan da satan da faaliyette olan bir ticari işletme olsa dahi gerçekte mal veya hizemet satışı olmadığından dolayı düzenlenen belge sahte niteliği kazanmaktadır.

  bazen bazı mükellefler farkında olmadan da sahte fatura kullanmış olabiliyorlar ve bu durumdan ciddi mağduriyetleri doğmaktadır. örneğin siz aldığınız mal veya hizmet karşılığı karşı taraftan fatura alıyorsunuz. fakat karşı taraf vergi ödememek için sahte fatura kullanıyor. bu durumdan siz de mağdur olabiliyorsunuz. yapılan işlem gerçek, bir ticari faaliyet söz konusu ama karşı firmanın sahte fatura kullanması sebebiyle maliye sizinde kapınızı çalabilir.

  peki ” sahte fatura nasıl anlaşılır?“, “korunma yolları nelerdir” bir göz atalım

  -mal veya hizmet aldığınız kişinin size verdiği faturanın kendisine ait olup olmadığına dikkat ediniz. eğer size mal aldığım yerden veya da başka bir firmadan fatura kesitereceğim diyorsa o fatura sahte olabilir, kabul etmeyin. mükelleflerin en çok başını ağrıtan olaylardan biridir.

  -malın nakliyesi belgelerle ispatlanabilir buda ticari faaliyetin gerçekleştiğinin ispatıdır.

  -tutarı ne olursa olsun bütün ödemelerinizi banka üzerinden gerçekleştirin. banka dekontunuz sizin en büyük ispatınızdır.

  -gelir idaresi başkanlığının web sitesinden (www.gib.gov.tr) ticari ilişkide olduğunuz firmaların faal olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

  -ayrıca mal alışı yaptığınız firmaların da web sitelerini kontrol ediniz. artık nerdeyse bütün faal şirketlerin web sitesi bulunmakta

  - sürekli çalışmadığınız, tanımadığınız firmalar ile mümkün olduğunca sözleşme yapıp, karşı firmalardan belgeler isteyiniz ve bu belgeleri saklayınız.karşı firmaların beyanlarını inceleyiniz.

  sonuç : sahte fatura kullanmanın ciddi maddi para cezalarının yanında hapis cezası da bulunmaktadır. günümüz şartlarında maliyenin sahte fatura kullanılıp kullanılmadığını denetlemesi ve tespit etmesi hiç de zor değil. tüm bu konuların ışığında son derece dikkatli olmanızda ve titiz davranmanızda fayda var.

  kaynak: http://www.prestijmuhasebe.com/…asil-anlasilir.html