şükela:  tümü | bugün
 • hayatımın uzun(12-13 yıl) bir bölümünde hayatı bana zindan etmiş, bir ay önce kurtulduğum mini et parçası. fındık kadar etin hayata etkisinin bu kadar olması gerçekten çok ilginç.
 • samter triadı'nın biridir.
 • tam adı nazal polipozis olan, nazal sinüslerin içerisinde üzüm şeklindeki yapılar. bazı vakalarda burun deliğinden dışarı taşacak kadar büyüyen polipler mevcuttur.
 • yeterince büyüklerse koku reseptörlerini kapatarak hayattan alacağınız keyfi baltalar. artık 5 duyulu değil 4 duyulusunuzdur. parfüm dükkanına girip koku almadan çıktığımı biliyorum. terlemişsinizdir deodoranta ihtiyacınız vardır farkında olmazsınız. yediğiniz yemekten tat alamazsınız hatta ne yediğinizi bile anlayamazsınız. tat almayı geçtim bozuk gıda bile tükettirir ruhunuz duymaz zehirlenirsiniz. öyle lanet şeylerdir. sigortaların da ameliyatını karşılamaktan pek hazzetmedikleri bir rahatsızlıktır. kortizon tedavisiyle küçültülüp koku duyunuzu geçici olarak tekrar kazanabilirsiniz.

  (bkz: prednol)
 • bir türlü geçmek bilmeyen illet. sanırım bünyeden bünyeye farklı etkiler göstermesi nedeniyle de bir türlü kesin tedavisi olamıyor bu burun etlerinin.
  tam yedi yıldır burnumda sürekli olarak polipler var ve kortizon almadığım takdirde ne nefes ne de koku alabiliyorum. alerjik bir bünyem olması ve tabi ki de kronik sinüzit hastası olmamdan mütevellit bana hayatı zindan etmiş bulunmakta.
  edindiğim tecrübeden söyleyebileceğim şey, burun spreyleri yerine burun damlası kullanarak poliplere daha iyi müdahale edilebileceği.
 • burunda meydana gelen halk arasında burun eti ile karistirilan rahatsızlık. öldürmez ama süründürür dedikleri türden. koku alamazsınız, nefes alamazsınız, yediklerinizden tat alamazsınız. sürekli sprey ve kortizonlu ilaclar kullanmak gerekir. ameliyat geçici olarak çözüm sağlasa da tekrarladıgi için ameliyatın da yinelenmesi gerekebilir. hayatınızı korku ile sürdürürsunuz.
  ben ilk ameliyatı olurken doktor kendi yeğenini bu sorun nedeni ile 17 kez ameliyat ettiğini söylemişti.
  bir süredir problemler artınca uzun süredir erteledigim doktor ziyaretini gerçekleştirmek zorunda kaldım.
  doktor muayene sonrası kafasını olumsuz manada sallamaya başlayınca, ben yeni ameliyat tarihini kafamda hesaplamaya başlamıştım.
  fakat bunun yerine burnuma iğneyi saplayıp uyusturduktan sonra 2-3 tanesini kesip çıkardı. hala saskinim. problemlerim bir anda % 75 azaldı. nefesim düzene girdi, koku almaya basladim. sevgili doktoruma sonsuz teşekkürler.
 • baş belası. kistik fibrozis olduğumdan mütevellit yeniden büyüme yapıyor. en son kontrolde yine ameliyat dendi 4-5 yılda bir tekrar büyürmüş. tekrar operasyona gerek duyulurmhş
 • 4 yıl önce operasyonla kurtuldugum fakat yeniden nefes alamayınca geri döndüğünü anladigim hayatimi cehenneme çeviren lanet illet orospu çocuğu. operasyondan sonra nefes almaya başladım fakat koku duyusu geri gelmedi. geldi de dönem dönem ve kısa sürelerde geldi. koku olmayınca tat da olmuyor maalesef. illiadin falan da işe yaramıyor. 4. yılın sonunda yine başa döndük. bundan başka türlü kurtulmak yok sanırım, baska çözümler deneyip deneyip sonunda ameliyathane kapısında bitiyor hikaye.
 • kendisinden kesin bir kurtuluşun pek olmadığı hastalık. bu polipler temizlense dahi, bende tekrarlama süresini birkaç aya düşürmüş durumda. nefes aldığı günlerin nasıl olduğunu unutturacak düzeyde aniden hayatınıza girer, kendini sürekli hatırlatır. tam sebebi bilinmemesi de cabası, ne yaptım onu yapmayayım tekrarlamasın diyorum, yok tabii ki öyle bir mekanizma.
 • burun boşluğunda genelde conchaların yakınında oluşan zararsız et parçalarıdır. ameliyatı yaklaşık iki saat sürer. endoskopiyle burun deliğinden girilerek polipler ve maxillar sellulalardaki hasarlı kısım alınır (hasarlı kısım ameliyatı kolaylaştırmak için alınır). alınan polipler patolojiye gönderilir.

hesabın var mı? giriş yap