şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nazal polipler burun ve sinüslerde oluşan, iyi huylu (kanser olmayan) ve çoğunlukla birden çok sayıda olan doku büyümeleridir.

burun tıkanıklığı, koku ve lezzet alma bozukluğu, koyu ve yapışkan burun veya geniz akıntısı şikayetlerine yol açarlar. poliplerin oluşma nedeni kesin bilinmemektedir. oluşumlarında burun enfeksiyonları, sinüzit ve allerji rol oynayabilir.

detaylı bilgi için:
    http://irfanyorulmaz.com/disease/npolip.htm

*
    (ukteydim, doldum)
  • hayatımın uzun(12-13 yıl) bir bölümünde hayatı bana zindan etmiş, bir ay önce kurtulduğum mini et parçası. fındık kadar etin hayata etkisinin bu kadar olması gerçekten çok ilginç.
  • samter triadı'nın biridir.
  • tam adı nazal polipozis olan, nazal sinüslerin içerisinde üzüm şeklindeki yapılar. bazı vakalarda burun deliğinden dışarı taşacak kadar büyüyen polipler mevcuttur.
  • yeterince büyüklerse koku reseptörlerini kapatarak hayattan alacağınız keyfi baltalar. artık 5 duyulu değil 4 duyulusunuzdur. parfüm dükkanına girip koku almadan çıktığımı biliyorum. terlemişsinizdir deodoranta ihtiyacınız vardır farkında olmazsınız. yediğiniz yemekten tat alamazsınız hatta ne yediğinizi bile anlayamazsınız. tat almayı geçtim bozuk gıda bile tükettirir ruhunuz duymaz zehirlenirsiniz. öyle lanet şeylerdir. sigortaların da ameliyatını karşılamaktan pek hazzetmedikleri bir rahatsızlıktır. kortizon tedavisiyle küçültülüp koku duyunuzu geçici olarak tekrar kazanabilirsiniz.

(bkz: prednol)
  • bir türlü geçmek bilmeyen illet. sanırım bünyeden bünyeye farklı etkiler göstermesi nedeniyle de bir türlü kesin tedavisi olamıyor bu burun etlerinin.
    tam yedi yıldır burnumda sürekli olarak polipler var ve kortizon almadığım takdirde ne nefes ne de koku alabiliyorum. alerjik bir bünyem olması ve tabi ki de kronik sinüzit hastası olmamdan mütevellit bana hayatı zindan etmiş bulunmakta.
    edindiğim tecrübeden söyleyebileceğim şey, burun spreyleri yerine burun damlası kullanarak poliplere daha iyi müdahale edilebileceği.
  • ilaç kullandıkça burun sinirleri daha çok harap olduğu için, öldürmeyen ama süründüren hastalıktır kendisi. 7-8 senede bir polipler alınır, yine ürer, yine alınır... başta illiadin olmak üzere, burun damlaların hepsi art arda üç günden fazla kullanılırsa burundaki sinirleri harap edeceği için dikkat edilmelidir. özellikle bahar aylarında göz kapaklarının şişmesi, göz torbalarının şişmesi vs. sebebi olarak da yine bu polipler etkilidir.

edit: prednol ilk dönem için iyi bir ilaçtır ancak her ilaç gibi zamanla duyarlılığı azalıyor; annem ayda bir kere içip rahat edebilecek haldeyken şimdi sabah akşam bir tane içmek zorunda kalıyor. kendisine çok dikkat etse de kortizonlu bir ilaç olduğu için (bütün astım ilaçları öyle) vücudunda yağlanmalar başladı ve kolesterolü yükseldi. yani ilaçların hepsi maalesef geçici çözüm sunuyor.
  • burunda meydana gelen halk arasında burun eti ile karistirilan rahatsızlık. öldürmez ama süründürür dedikleri türden. koku alamazsınız, nefes alamazsınız, yediklerinizden tat alamazsınız. sürekli sprey ve kortizonlu ilaclar kullanmak gerekir. ameliyat geçici olarak çözüm sağlasa da tekrarladıgi için ameliyatın da yinelenmesi gerekebilir. hayatınızı korku ile sürdürürsunuz.
    ben ilk ameliyatı olurken doktor kendi yeğenini bu sorun nedeni ile 17 kez ameliyat ettiğini söylemişti.
    bir süredir problemler artınca uzun süredir erteledigim doktor ziyaretini gerçekleştirmek zorunda kaldım.
    doktor muayene sonrası kafasını olumsuz manada sallamaya başlayınca, ben yeni ameliyat tarihini kafamda hesaplamaya başlamıştım.
    fakat bunun yerine burnuma iğneyi saplayıp uyusturduktan sonra 2-3 tanesini kesip çıkardı. hala saskinim. problemlerim bir anda % 75 azaldı. nefesim düzene girdi, koku almaya basladim. sevgili doktoruma sonsuz teşekkürler.
  • en sık ethmoid sinus içinde bulunurlar. çocuklarda en sık kistik fibrozis'i olan çocuklarda görülürler.

12 yaşından küçük çocuklarde eğer nazal polip varsa bunlarda kistik fibrozis düşünülmelidir.

samter triadı: astım+ nazal polip+ aspirin hassasiyeti üçlüsünden oluşur.
  • baş belası. kistik fibrozis olduğumdan mütevellit yeniden büyüme yapıyor. en son kontrolde yine ameliyat dendi 4-5 yılda bir tekrar büyürmüş. tekrar operasyona gerek duyulurmhş