şükela:  tümü | bugün soru sor
  • modası çoktan geçmiş bir karşılaştırma. biz sezenciyiz, o ayrı.
  • nazan öncel çok beter, vurucu, adamı süründüren şarkı sözü yazar. son yıllarda bu konuda sezen'den bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

sezen aksu ise son dönemlerde "unumu eledim eleğimi astım" cı, hayata dair, "yaşlandık" ya da "hala küçüğüm, ah yıllar" tarzı sözler yazmaktadır.
  • 2011 yazına ait albümleri üzerinden kıyaslanırsa sanki bir sezen beats nazan durumu var gibi
    bir "öptüm" *, bir "unuttun mu beni" yok malesef nazan'ın albümünde.
  • herkes bu ikiliyi düşman bilir; ancak gerçek bu değildir.

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/18215552.asp

--- spoiler ---

sezen aksu’nun yeni albümüne bir şarkı veren nazan öncel aslında sıkı dost olduklarını söylüyor: “ama böyle değilmiş gibi yansıtılmıştır hep. bizde de kabahat var tabii, her ikimiz de uzun zaman bu konuda sessiz kaldık. neyse hayatta sonuçlar önemli. duygudaşız kısaca...”

--- spoiler ---
  • (bkz: niye ki)
  • yazdıkları şarkılara bakarsak; nazan öncel ne kadar "ben bu haldeyim yok ötesi" sanatçısı ise, sezen aksu da o kadar "ben bu halde olabilirim ama asıl sen ne haldesin?" sanatçısıdır.
  • (bkz: tarkan) bir zamanlar bir kavimler göçü, olmadı kalbinde yerim yoksa güzelim ben nazanla da giderim falan bu karşılaşmada yaşanmıştır.
  • ne yazık ki ticarette bir ahlak kavramı olan elma ile elmayı kıyaslamak felsefesine tamamen ters olan kıyaslamadır ele alınan bu konu
  • gereksiz kıyaslamadır.
    bir kere her ikisi de pop müzik icra etmesine rağmen tarzları ve müziğe katkıları oldukça farklıdır.

levent yüksel, sertap erener, tarkan, ışın karaca gibi türk pop müziğinin önemli isimleri piyasaya sunan ve besteleriyle destekleyen sezen aksu'nun müziği katkısı daha çok bu yöndedir bence. kendi yorumlarını o kadar beğendiğim söylenemez. beste yapsın, adam büyütsün. bunu ondan daha iyi yapan yok.

ama ben kendine özgü besteleri ve enfes yorumuyla nazancıyım orası ayrı.
  • bir sezen aksu şarkısı her yerde karşınıza çıkabilir.

bir nazan öncel şarkısını dinlemek için ise, özel çaba harcamalısınız.