• gerçek hayatta inanılan nazarın sosyal medyaya yansımış halidir.

eskiden misafirler gelince aile albümü getirilir ortaya konup uzun uzun bakılırdı.

işte efendim şu eltimin görümcesi, bu bizim cemil amca öldü geçen sene, şu bizim urfalı gelin geçen gün bahsettiğim... böyle muhabbetler havalarda uçuşurdu.

ama herhalde bir kaç kişi kontrollü olarak gördüğünden problem çıkmıyordu. sosyal medyada ise kontrolsüz bir kitlenin kem gözlerinden korkuluyor sanırım.

ben böyle şeylere inanmadığımdan hiç bir sakınca görmem ama yapmak istemeyene de saygı duymak lazım.
  • artık mahalledeki teyzelerimizde facebook da olduğu için kaçınılmazdı. yakında kurşun dökme felanda postla yapılır.
  • çok enterasan gelen hadise.işin bir ilginç yanı da çocuk 6 aylık falan olunca paylaşmaya başlıyorlar ve 3 aylık halinide tbt yapıyorlar. 6 ay ve geçerse nazar da geçer diye mi düşünüyorsunuz
  • çok trajikomik bir olay. sene 2020 ya ne nazarı, buna dâir bir kanıt varsa paylaşın..
  • bir de “bu çocuğa nazar değdireceksin” team var.

bildiğin türkiye’de anne üzerindeki baskı nazar değdi, değebililir, ahan da değdi şeklinde

bebemiz olmuş mutlusunuz, zaten kimseyle görüşebildiğiniz yok, koyuyorsunuz sosyal medyaya bebeyi; bir şirinlik bir hoşluk olsun diye.

hemen altına bir boomer döşüyor “nazar değdireceksin çocuğa”

akşama telefon “çok resim koymayın, bizim çocuğu ne zaman övseler; akşam başına bir şey gelirdi”

tamam iyi niyetlisi de var ama daha çok çocuğu başına bir şey gelirse “o kadar fotoğrafı koyarsa olacağı o” demek için köşeye sinmiş bekliyorlar valla.

hayır bu nazar işinin sonu yok ki, yemin ediyorum bu takıntıdan çocuğu parka götürürken sadece kirli kıyafetle çıkaranı gördüm.

ha her batıl inanç gibi bu da masum değil. lösemili çocuklar dayanışma whatsapp grubunda tedavisi iyi gitmeyen bir çocuğun annesini almayarak yeni grup kurmuşlar. neden? kadının nazarı değebilir?

al işte en zararsız batıl inanç bile suçluluk duygusu oluşturmanın yanında nelere mal oluyor.

bi’ salın.
  • sebebi farketmeksizin, yerinde bir eylemdir:)
  • türk insanının allah'tan daha çok korktuğu 3 şey vardır.

1) cin
    2) domuz
    3) nazar.

o sebeple normal karşıladığım durum.
  • paylaşmayana bir şey diyemem ama kafasına aslan vs koyup paylaşanları anlamıyorum.
  • 2022 yılındayız, nazar ne lan...
hesabın var mı? giriş yap