şükela:  tümü | bugün
  • viridiana'ya giriş niteliğinde, ayrıca bu filmin katolik sinema ödülü alıp viridiana'nın yasaklanmış olması da ilginç bir ironidir.
  • 1959 yapımı bir meksika filmi yönetmeni luis bunuel. aynı adlı romandan uyarlamadır. din,adalet,eşitlik gibi kavramlar üzerine düşünmeye davet eder seyircisini.
  • oldukça ilginç karakterleri bünyesinde barındıran bunuel filmi.

--- spoiler ---

nazarin, ispanyol kökenli katolik bir rahiptir. yardımsever ve hümanist bir kişiliği vardır. bu nedenle kendisi açsa bile yemeğini kendisinden daha aç olanlara verir, parasını dilencilerle paylaşır. her ne olursa olsun, tanrı adına iyilik yapmaya çalışır ve insanları da iyiliğe davet eder.

beatriz, pinto adındaki adamla kötü ilişkisi olan bir kadındır. ara sıra halüsinojenik sinir krizleri geçirir, başarısız intihar girişimlerinde bulunur.

andara ise fahişedir. camella adındaki başka bir fahişe kadını öldürdüğü için nazarin'in merhametine sığınmıştır. olaylar da bu merhametin kötüye kullanılmasıyla gelişir.

olaylar sonucu nazario artık rahipliğe devam etmemektedir. küçük bir kızı iyileştirmesiyle birlikte herkes ona ilahi bir mucize yükler, tekrar tesadüf eseri karşılaştığı andara ve beatriz de peder'in göçebe hayatına katılır. gittikleri her yerde insanlara yardım etmeyi ilke edinirler. nazario, kendisine karşı yapılan haksızlıklara/iftiralara boyun eğmemektedir, fakat hiçbir zaman karşılaştığı kötü durumlara kötülükle karşılık vermez. daima affedici olmaya çalışır ve insanları tanrı'nın iyiliğine davet eder.

fakat gösterdiği iyiliğin ve erdemin karşılığını insanlar ona göstermez. itilip kakılır, affetmesi yaşadığı acılar nedeniyle zorlaşır, bu durumdan kendini suçlar, insanları küçümsediğini düşünür. inancını sorgulamaya başlar. en sonunda da yaşlı bir kadının kendisine tanrı'nın rızası için uzattığı ananası alıp almamak konusunda çelişir. belki de eski bir alışkanlıkla tanrı'nın rızasını dileyerek ananası kabul eder.

son sahnede ananasın kullanılması bunuel'in absürtlüğünden ziyade daha alegorik bir amaç için orada sanki. fakat, o amaç hakkında hiçbir fikrim yok ne yazık ki. ama bunuel'in sırf absürtlük olsun diye onu kullanmadığı belli.

nazario'nun tıpkı isa gibi mucizeler yapması, mucizelere iki kadının isa'nın havarileri gibi katılması, nazario'nun peşinden gelen beatriz'in mecdelli meryem'i temsil ettiğinin düşünülmesi, nazario'nun hapishanede tıpkı isa gibi acı çekmesi ve en sonunda acı içinde, perişan bir şekilde işkenceyle yürümek zorunda kalması bazı çevreler tarafından nazario'nun isa'nın özdeşleştirilmesine sebep olmuştur.

--- spoiler ---
  • iyi bir insan olarak tutunmaya çabalayanların sergüzeştini -küçük bir boyutuyla- anlatan bunuelesque bir şaheser.

bazı insanlar iyi olmak için bazı ahlaki/dini öğretilere ihtiyaç duyarlar. nasıl ki born to be killer insanların olduğu varsayılıyor ve dahi kurgusal eserlerde, bu konu, derinlemesine inceleniyorsa, born to be good insanlar da pekala mevcut bu cihanda; ancak ne yazık ki bu insanlar çoğu zaman rasyonel düşünemiyorlar. saplantı haline getirdikleri iyi olma ve kötülük yaptıklarını düşündükleri zamanlardaki müteessirane nedametleri dillerinden en çok şu kelamın çıkmasına neden oluyor: mea maxima culpa

safî kötülük olmadığı gibi safî iyiliği de bu kadar fetiş haline getirmeyi, şu anki aklımla, safdillik olarak algılıyorum. hoş, peder nazario olduğum zamanlar da olmadı değil şu kıçı kırık kaknem dünyada. iyiliği ahlakî/dinî bir doktrinle özdeşleştirdiğim zamanlarım da oldu, ne yalan söyleyeyim. şu an ise elinde ananas yola revan nazario modundayım. belki de bir sonraki aşamadayım nazario gelişim ölçütüne göre (ben uydurdum bu ölçütü).

bir roman/film karakteri ile bu denli özdeşleştirebilirdim kendimi.

bu nedenle buradan luis bunuele şapka çıkartıyorum (bkz: hats off)
  • bence viridianadan daha iyi bir film. ne bileyim daha kendi halinde, viridiana fazlaca kör göze parmak.
  • film benito perez galdos'un romanından uyarlanmış (aynı zamanda viridiana'nın da yazarı) yönetmen, yazar için ispanya'nın dostoyevski'si diyor. ama kimse tanımaz. çünkü ispanya güçsüz bir ülke. tankı topu yok. abd'nin savaş gemileri, roketi var diye biz hemingway'i biliyoruz.
    bu hikayeyi filme çekme sebebinin ise insanın şüpheye düştüğü o an için (nazarin'in finalde sadakayı alıp almama çelişkisi) olduğunu söylüyor. sigarayla yatakta uyuya kalırsın. sigara ya söner ya da tüm evi, herşeyi yakar. şüphe de o sigaraya benzer

https://www.youtube.com/…tch?v=xjvpvib2gp4&t=27m57s

zavallı nazarin, sade'ın erdemle kırbaçlanan insancığı, bunuel'in unutulan sigarası, umarım daha çok yakmaya devam edersin
  • tarihin en büyük baş kaldırıcısı/isyancısı isa'nın modern uyarlaması olan baş karakter nazario'nun etrafında dönen filmdir. isa, zamanında nasıl statükoya baş kaldırdıysa, ortaçağ'a hükmetmiş statüko konumuna gelmiş kilise döneminde yaşamış olsaydı, nazario'dan çok daha beter muamele görürdü, bunda hiç şüphe yok.

kilise dogması tamamen pavlus'un eseridir ve ben bu adamı bir nevi anti-christ olarak görüyorum.