şükela:  tümü | bugün
  • cok yuksek mertebelerde seyreden disipline sahip anneannelerdir. sanirsiniz ki nazi almanyasi dagilirken* arjantine kacan nazi subaylarini bir kismi da istanbul dolaylarina gelip kilik değiştirmek suretiyle sonsuza kadar anane olarak yasamislar. yok efenim sadece misafir geldiğinde oturulan misafir odasına girmeyeceksin, portal gibi duruyor orda kapı bi gizemli insan arkasında ne var bi merak ediyor, uzay mı var, kraliyet tacı mı disko mu ne? neyse yok efendim banyodan sonra buyuklerinin elini opeceksin, gelen misafire saygili davranicaksin, sokakta oynarken bağırmayacaksın, ondan sonra, misafirlikte adeta put gibi durup efendi olacaksin, tabagini bitirmeden yemekten kalkmayacaksin, uyaninca yatagini toplayacaksin gibi bir takim ultimatomlari parti politikalari geregince minnak torunlarina uygularlar. nur icinde yatsin benimki mesela, tam bir psiko olmasina ragmen asiri severim, birgun aksam yemegi sofradan herkes kalkmis ben hala yiyorum ama yemek için insanlık ötesi bir mücadele gösteriyorum. anneannem basimda bekliyor neden cunku o tabak illa bitecek mottosuyla yaşıyor adeta kadın. fakat o sulu yemegi yutamiyorum arkadas saniye gectikce boğazımdan aşağı inmesi yavaşlıyor, saniyeler dönüşüyor saatlere, bir yandan zamansal görelilik düşünüp hayatı keşfediyorum, habire suya abanıyorum filan. yiyemiyorum amk bir kilo tuzu basmış çünkü. ama söyleyemiyorum da "anane afedersin ama tuz gölünü yemeğe çağırmışın yani ehehe" de de gör gününü. ex nazi. velhasıl hayatımın en muazzam eforu neticesinde bitirdim tabağımı. tam kalkıyorum dayım iki çay höpürdetmesi arası çıkıp anne çok tuzlu yapmışsın demez mi, beynimden vurulmuşa döndüm! ulan önce söylesene şunu mal. kadın orda bu çocuğu disiplinli yetiştirecem diye kendini geriyor ben orda azarı yemiyek şimdi diye gerim gerim geriliyorum. tabi ananem üzüldü ama muzaffer çıktığım mücadelem sayesinde sütyenbank'ta ortak hesap açtırdık, yaşam boyu öğrenim bursu ve bayramlarda ekstra çek kazandım, -hala bayram sonraları çek kırdırmaya gidişlerimi unutamam- neden saygı herşeyden önce gelir çünkü. bugün arkadaş hatrına çiğ tavuk yeniyorsa anane için tuzlu mu yenmez. lafı gelmişken bi arkadaş yemeğe davet etti sırf kırılmasın, hesabı ödedi ayıp olmasın diye kanlı kanlı eti yedim ya ne leş bir andı amanallahım. etle arama mesafe koyuyordum az kalsın, allahmıhafaza. neyse ne diyorduk, ananenizi sevin. sayın. ponçik yanaklarını her fırsatta sıkın. ölüp gidince insan çok özlüyor. hep bir burukluk baki kalıyor.