• --- spoiler ---

kimi der ki kadın;
    uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
    kimi der ki kadın;
    yeşil bir harman yerinde,
    dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
    kimi der ki ayalimdir,
    boynumda taşıdığım vebalimdir.
    kimi der ki hamur yoğuran,
    kimi der ki çocuk doğuran..
    ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
    o benim kollarım, bacaklarım, başım,
    yavrum, annem, karım, kız kardeşim,
    hayat arkadaşımdır.

--- spoiler ---
  • tam da bu günlerde, aklıma takılan bir şiir yazmıştır:

bu vatana nasıl kıydılar

insan olan vatanını satar mı?
    suyun içip ekmeğini yediniz.
    dünyada vatandan aziz şey var mı?
    beyler bu vatana nasıl kıydınız?

onu didik didik didiklediler,
    saçlarından tutup sürüklediler.
    götürüp kâfire : «buyur...» dediler.

eli kolu zincirlere vurulmuş,
    vatan çırılçıplak yere serilmiş.
    oturmuş göğsüne teksaslı çavuş.

günü gelir çarh düzüne çevrilir,
    günü gelir hesabınız görülür.
    günü gelir sualiniz sorulur :

1959
  • yapacağım tezde 835 satır kitabını inceleyeceğim şair.
  • yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.
    dizelerini yazan muhteşem insan.
  • "öyle ölüler vardır ki,
    ben onların öldüklerini düşününce,
    vakit olur,
    yaşadığımdan utanırım."

edit: iş bu dizelerin nazım hikmetin olup olmadığı konusunda ciddi tereddütlerim var. gören duyan onundur ya da değildir diyen en asil duygunun insanıdır.
  • overrated kelimesinin sözlükteki karşılığıdır. bakın kötü şair demiyorum overrated diyorum. ayrıca basit insanların basit kutsallarından birisidir, modern din ögesidir.

ülkemizde şiir sevmeyen insanların sevmeme nedenlerinden birinin bu gibi insanların ilahlaştırılması, dayatılması ve pompalanması artık ismi neyse o olduğunu düşünüyorum.

goethe gibi adamları okudukça necip fazıl, nazım hikmet gibilere verdiğimiz değer beni kanser ediyor. dünyada şiir sadece aşktan, özlemden değil örneğin varoluştan, mitolojide bile irdelenmiş yaşama dair sorunlard... offf üşendim kimsenin fikri değişmeyecek ve tetiklenecekler.
  • pablo neruda’nın dahi uğruna şiir yazdığı adama overrated demek nasıl bir düşünce yapısıdır anlamak mümkün değil. büyük şair, kelimelerin hükümdarıdır benim için.
  • mavi gözlü dev. devrimci romantik olarak bilinen yazardır. konu olarak; moskova ve prag'da geçen sürgün zamanlarından ve siyasi fikirlerinden bahseder.
  • “sabahın sahibi vardır.
    gün daima bulutta kalmaz.
    herhal ilerdedir
    yaşanacak günlerin
    en güzelleri...”
  • nazım hikmet..nazım hikmet benim için her şey demek.onun şiirlerini okudukça hergün biraz daha insanlaşıyorum.bazen "güzel günler göreceğiz çocuklar "şiiri aklıma geliyor umutlanıyorum,içimde tuhaf bir duygu oluşuyor,sevinç ve heyecan olmalı.bazen "ölüme gülümse "şiiri aklıma geliyor .işte o an toparlanamıyorum...hani diyor ya "çıkar boynundan at o ipi çocuk salıncaklar mı yok sana?.."çünkü hüzünleniyorum.aslında burada da umut veriyor nazım,ama alttan alttan bir hüzün de var gibi..işte nazım olmak böyle bir şey demekki aynı kelimeyi(umut)birbirinin tam karşıtı iki farklı duyguyla okuyucuya yansıtmak...
    nazım hikmet'i anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır bence.tabii yaşadıklarını da...
    bir insan nasıl olur da vatanını bu kadar çok sevdiği halde vatan haini ilan edilmiş olabilir ki?ve bu kadar hakarete,cezaya rağmen vatanından vatanını sevmekten vazgeçmez?
    işte o kişi nazım hikmet ise olur...
    kısacası ben nazım hikmet'i allah'ın bize lutfettiği bir hikmeti olarak görüyorum...her nekadar değeri sonradan anlaşılsa da:(
hesabın var mı? giriş yap