şükela:  tümü | bugün
  • evet sevgili suserler her kuşu abarttık bir nazım kalmıştı demeyin.

kanımca hal böyledir. bakıyorum hakikaten üst düzey bir şey göremiyorum. bu adam şiir yazmamış sadece konuşmuş. bir diğerleri cemal süreya vs.

şiiri oldum olası sevmem, bu da beni otorite yapmaz zaten. ama bu gibi toplumda fazlaca yüceltilen şairler hep bir komiğime gitmiştir.

hemen hemen hepsinin duygusu, hayat güzel kuşlar uçuyor kıvamındadır.

o kadar şiir, şair sevebilmek için çırpındım ama hepsi hüsran ile sonuçlandı. hepsi ekmek yiyiyorum, gözlerim yaşlı. su diye içiyorum gözyaşları kıvamında( bu da spontane çıktı)

o kadar uğraştım, o kadar şiir okudum, dinledim ama 2 taneden öteye geçmedi üst düzey, bana olağan üstü duygular yaratan şiirler.

onun içindir ki. nazım hikmet başta olmak üzere çoğu şair abartılmış birer balondur benim nazarımda.

herneyse, kart sensin postalda sana girsinciler gelmeden entry sonlandırıyorum.

edit: arkadaşlar bana zorla elmayı sevdirme derdinde, gözümü 10'larca nazım hikmet şiirleri mesajı ile açtım. ama inanın hiçbiri bir şey ifade etmedi. hele bazıları varki zannımca sokak röportajı gibiydi.

nazım zor zamanlar geçirmiştir. hayatı zordur vs. bu beni ilgilendirmez ki, ben şiiri okuyup benim için ne ifade ettiğine bakarım. sadece nazım özelinde de değil. entryde de dediğim gibi bir çokları bir şey ifade etmiyor. sizi şahikalara çıkarıyor olabilir ama bana o ses türkiyede kimsenin dönmediği yarışmacı performanslarından hallice geliyor.

belirttiğim 2 tane şiirin biri. cemal safi tek hece aşk şiiri, diğeri ise rücu sanatını kullanan sümbülü zade vehbi efendinin şiiri. ( bu vallahi benim için gır gır şamata değil, yetenek nedir nasıl kelimelerle bu kadar güzel oynanır bir başka örneği yoktur.

henüz bünyem de beni etkileyecek bir 3.şiire rast gelmedim.

tek hece aşk şiirinin de eminim bir çokları tarafından bir şey ifade etmiyordur.

şu mecrada bu beğendiğiniz, abarttığınız şiirlerde kat be kat iyisini yazacak 10larca kişi vardır. ama tabi cem yılmaz misali cem yılmaz ekmek dediği zaman herkez güler.

şiir benim için sanatın en gereksiz en az heycan verici en az etkileyici dalıdır. şiir olmasa sanat sanatından bir şey kaybetmez bence. bence diyorum sevgili suserler.

siz bana elmayı zorla sevdirmeyin, bırakın zamanla ben elmayı seveyim, elmanında beni zorla sevmesini beklemeyin, bırakın elma bana kendini sevdirsin. ( bunu nilgün bodur başlığına da yazmalıyım)
  • bence değildir.

memleket şiiri bile tek başına yeterli gördüğü sevgiye gerisini siz düşünün.
  • "tomson' la müller'i yanyana yatırdım.
    şiştiler yan yana,
    yan yana yükseldiler yukarı doğru.
    balıklar tomson'u afiyetle yediler,
    fakat dokunmadılar ötekisine,
    hans'ın etiyle zehirlenmekten korktular anlaşılan.
    hayvan deyip geçme, hacıbaba,
    sen de hayvansın ama
    akıllı bir hayvan..."

buradaki 'hayvan' sensin. fakat tek bir istisna var, akıllı değilsin.

tanım: cumartesi gecelerinin vazgeçilmez saçma salak tespitlerinden biri.
  • şairlerin, şiirin ve boş işlerin aşkla, zevkle şişirildiği ve değer verildiği bir toplumda yaşıyoruz.

bir diğer abartılmış şair de necip fazıl kısakürek'tir. şiirleri 80 sonlarında iyicene şişirilmiş, gereksiz anlamlar yüklenmiş ve islami kesim kuran-ı kerim'den sistematik olarak uzaklaştırılmıştır.
  • meramını , davanı ; ahenkli, kafiyeli , üstüne üstlük hece ölçüsüyle anlat , mücahid abimiz gelsin seni abartılmış şairler kategorisine soksun.

şimdi git nfk şiirlerinin hecelerini say
  • bu dallama ve onun favlayanının, burayı bu hale getirenin... özgürlük var diye her gerzekçe fikir belirtilmez ki. ben de senin yaşamaman gerektiğini düşünüyorum, elimden gelse seni oldürsem bir dakika bile vicdan azabı çekmeyeceğimi biliyorum.
  • can yücel'in hayatta olduğu bir dönemde kusulmuş olmadığı için keyfimi kaçıran geç kusulmuş, hatta sıçılmış yarı önerme. bir duygu asena tarifesi daha tatsaydık can yücel'den, fena mı olurdu?
  • üst düzeydir nar
    .......................... görürsün şiir
    sen anlamazsın
    .......................... ama birebir
    kafanı yorma
    .......................... sen ye emir.
    düzelmez asla
    .......................... kart fazılfikir.
  • karaktersizliğini örtmek için yapılmış bir harekettir.

necip fazıl'ın şu şiir'i reddettiği ülkede

ne hasta bekler sabahı,
    ne taze ölüyü mezar,
    ne de şeytan bir günahı,
    seni beklediğim kadar.

nihal atsızın şu sözlerinin üstüne

insan büyür beşikte
    mezarda yatmak için.
    ve..
    kahramanlar can verir
    yurdu yaşatmak için...

kurrrrrşşşuuuuun diye hönkürerek şair olunmaz.anca bir grubun şişirdiği bir balon olunur.

edit:

şuradaki necip fazıl örneğime "rakip firmanın balonu" diyerek olayı ideolojik zemine çekecek kadar sığ adamların var olması bile ne kadar haklı olduğuma delalettir.

"dünyanın en güzel 50 aşk şiirinden birini yazan " gibi saçma bir cümle kurarak.şiiri nesnelleştirebilen ve en güzel 50'sini seçebilecek kadar sığ olan adamların var olması da.

"kuvayi milliye destanı'nı okumamış" diyerek bodoslama eleştiriye giren arkadaşa da cevabım şudur;
    sen önce bir mehmet akif ersoy oku.daha doğrusu anlayabilecek karaktere sahip olabil diyeyim.
    o zaman bazı şeyleri anlarsın belki.

edit2:
    laf sokmaya çabalayanlar toplanın bakayım.
    (#82052228)
    laf böyle sokulur.
  • "şiiri oldum olası sevmem"den sonrasını okumadım.