şükela:  tümü | bugün soru sor
  • orhan kemal 'in bursa cezaevinde nazım hikmet ile geçirdiği 3.5 yılı anlattığı anıları (1940-1943) ve nazım hikmetin orhan kemale yazdığı mektupları içeren kitap. nazım hikmetin orhan kemal gibi iyi bir gözlemci tarafından anlatıldığı bu kitap pek bi güzel pek bir okunası. bursa cezaevinde geçirdikleri o yıllara ait bir kaç fotoğraf ve bilgi için http://www.bursadakultur.org/nazimhikmet.htm daha yazacak çok şey var hakkında, editlere selam eder hepinizi gözlerinizden öperim.
  • iki büyük üstad'ı daha yakından tanımak isteyenler için harika bir kitaptır.
  • nazım hikmet'in insani yönünü daha bir yakından hissettiğim kitap.

öncelikle orhan kemal, kemal tahir başta olmak üzere nicelerini yüreklendirip türk edebiyatına kazandırdığı için üstadı saygı ile selamlıyorum.

kitabı okuyunca böyle rutıbetli bir hapishanede salaş hırkası ile resim yapan, genç kader mahkumlarına akıl veren, diyalog kuran nazım gözlerinizin önüne geliyor, dokunacak gibi oluyorsunuz. çünkü orhan kemal okuyorsunuz. adam fabrika anlatsa o bacadan çıkan gri duman yüzünüze vurur mahalle anlatsa ayağınız kaldırım taşına takılır, üstadını dostunu anlatırkende bizlere hissettirmiş. kısa ve yalın bir kitap alın okuyun hiç bir şey kaybetmezsiniz, zaten eğer bu topraklardaysanız tüm orhan kemal kitaplarını okumalısınız.
  • o kadar güzel bir anı kitabı ki bitmesin istedim. bursa cezaevinde birlikte geçirdikleri o üç buçuk yılın mükemmel ayrıntıları okuyuyoruz kitapta. o süre zarfında başlarına çok fazla önemli gelmiştir, ama asıl güzel olan günlük hayat içindeki ayrıntılar zaten. artık memleketimden insan manzaraları benim için çok farklı anlamlar içeriyor.

bazen, anadilim türkçe olduğu şükrediyorum.