şükela:  tümü | bugün
 • 1 nci balkan savaşında osmanlı kuvvetlerinin komutanlığını yapmış asker
 • tarihimizeki en büyük bozgunlardan olan birinci balkan savaşı sırasında harbiye nazırı ve osmanlı orduları başkomutanıdır. o kadar beceriksiz ve yüzsüz bir adamdır ki, savaş başında arnavutluğa dayanan balkan topraklarının hepsini kaybetmiş, edirne'yi bulgarlara kaptırmış, çatalca ya kadar geri çekilmiş ve çatalca da düşmala ateşkes imzalamıştır. ayrıca bulgar generallerle çatalca daki ateşkes görüşmeleri sırasında resim çektirmeyi de ihmal etmemiştir.

  (bkz: yuh)
  (bkz:http://en.wikipedia.org/…le:chataldja_armistice.jpg)

  (bkz: ittihat ve terakki)
  (bkz: balkan savaşları)
 • aslında balkan savaşına girmemek için çaba göstermiş komutandır. hatta yunanistan'ı kendi saflarına çekmek için çaba da göstermiştir. bu uğurda girit'i bırakmaya da düşünüyordur. ama savaş esnasında tam bir beceriksizlik örneği göstermiştir. savaşı kumada eden komutanlar resmen niteliksizdir. sırplarla yapılan kumanova ve yunanlılar yapılan yenice muharebeleri, buldar 1. ordusunun ıstırancaları aşıp saldırması beceriksizlikten ve askerlerin iyi yetiştirilememesinden kaynaklıdır. üstelik tüm ordular bölüp börçük dağıtılmıştır. ordunun düşman eline geçen mühimmat sayısı, kullandığından daha fazladır. varın gerisini siz düşünün.

  sıkı bir abdulhamit muhalifi olduğundan uzun süre erzincan'da sürgün hayatı yaşamış, oranın ermenileri ile iyi geçinince trabzon'a kaçmış ve gemiye atladığı gibi fransa'ya giderken temmuz ihtilali olmuş ve istanbul'da gemiden inmiştir. akabinde vali olarak ırak civarına göndermiş, orada yararlı işler yapmıştır. araplarla iyi geçinmiştir. daha sonra ingiliz yanlısı kıbrıslı mehmet kamil paşa'nın(zeki alasya'nın büyük dayısı) kabinesine girmiştir. babıali baskında neler olduğunu anlamak için balkona çıktığında alnından vurulmuştur.

  yaşasaydı ve hükümette kalsaydı büyük ihtimal birinci harbe girmemek için elinden gelen her yolu denerdi ve ermeni techiri kesinlikle olmazdı.

  balkan savaşı sırasında en sonunda çatalca'ya kadar çekilen orduyu bizzat kumanda ederek bulgarları durdurmuştur. oğlunu da balkan savaşında kaybetmiştir.

  tek kelime ile özetlenecekse eğer; balkanlardaki bu feci yenilginin sorumlusudur. çünkü kumandan odur.
 • birinci balkan savaşı için eşsiz savaş planında önce sırplar'ın üzerine yürüyüp sırp ordusunu yok etmek, sonra geri dönüp yunan ve bulgar birliklerini dağıtmak vardır. sanki elinde bitik durumda bir ordu değil de, yavuz'ın mısır ordusu varmış gibi uçuk bir plan kurmuş. savaş sonucu bilindiği gibi osmanoğlu ordusu neredeyse her cephede yenilir ve halkının çoğunu türk ve müslümanların oluşturduğu birçok balkan şehri dahil elden çıkar.
 • babıali baskını sırasında ittihat ve terakki'nin abdullah çatlı'sı yakup cemil tarafından öldürülen siyasi/askeri şahsiyettir. öldürülme anı bir fransız gazetesi tarafından şöyle resmedilmiş:

  http://mcdn01.gittigidiyor.net/…sti__20906900_0.jpg
 • balkan savaşlarinda elindeki ordu hiç de güçsüz bir ordu değildi. hatta donemin bulgar ordusu komutani bulgaristan'in 14 gunluk bir ordusu oldugunu trakya iclerine girmemeleri gerektigini, eger girerlerse maksimum 14 gun(veya ellerinde geriye ne kadar lojistik imkan kaldiysa) dayanabileceklerini ve bunsure sonunda osmanli ordusunun sadece lojistik gucuyle bile kendilerini darmadagin edecegini öngormustur. ve bu yuzden trakya'nin iclerine girmek istememistir. ancak bu nazim pasa denilen basiretsiz adam o kadar basiretsizdir ki elindeki imkani boşa harcamis ve bulgarlarin istanbul onlerine kadar gelmelerine sebep olmustur. sonrasinda tipki bulgar komutanin dedigi gibi bulgarlar lojistik desteklerinin olmamasi ve onlarin orada bulunmasindan rahatsiz olan ingiltere ve rusya sebebiyle bolgeden cekilmistir.

  kaynak: balkan savaslari - lev troçki