şükela:  tümü | bugün
  • ılıcak'ın dramı için bkz...

allah kimsenin başına vermesin ama nazlı ılıcak'ın da 15 temmuz öncesindeki tutumu akla gelince de insanı susturan olaydır...

--- spoiler ---

"11.00'de kalkıyorum. avluda yürüyüşümü yapıyorum. 3 kişiyiz avluda. cimnastik yapıyorum. plastik su şişelerini doldurup ağırlık çalışıyorum. biliyorsun ben hiç yer silmedim. şimdi koğuşumun yerini sopalı bezle silmeyi öğrendim. o kovaların nasıl kullanıldığını bana öğrettiler."
    --- spoiler ---
  • demek ki hayat öyle süslenip püslenip gezmekten ibaret değilmiş nazlı hanım dedirten detaydır!
  • nereden nereye?
    zekeriya öz'le kartopu oynamaktan, cezaevinde yer silmeye.
  • ortalıkta erkeğim diye geçinen pek çok karı kılıklıdan daha mertçe bir hareket bence...
  • nereden bakarsan bak eski yaşantısında da gizleyemediği, her yerinden fışkıran cemaat güdümlü avamlığı gizleme çabasını ortaya koyan bi' hadise.

"biliyorsun ben hiç yer silmedim. o kovaların nasıl kullanıldığını bana öğrettiler."

notre dame de sion çıkışlı da olsan, robert kolej'de de okusan, alman lisesi'nde de fink atsan gerçek entelijansiya bu değil nazlı hanım. hayatında bi' kovaya su doldurup kendi evinin yerini silmediysen; ince işlere, işçiliğe kafa yormadıysan cidden boşuna okumuşsun. yılların ziyan olmuş.

ilim dediğin şey herkeste var, şeytan dediğin de ilim sahibiydi. e sen de paranın tatlı gelmesini önemsemedin, kibir dört bir tarafınızı kuşattı; sonra böyle alemin bilmem kaç metrekarelik "mütevazı" (küçül, ezil büzül, hocaefendi(!) ağlıyoooooor) yaşantısını, oradan gelen gücün kaynağını sorgulamadan savundun pervasızca. bedel ödemeyeceğini zannederek. zanna uymak ne de kötüymüş değil mi?

benim kafama takılan şey senin ıslak cemaat hayallerindeki rolün değil yalnız. bu yer silme meselesine takıldım. insan dediğin varlıkta da darlıkta da belli işleri kendisi görmeli, o tamam da; sen zaten galaksinin en köklü ailelerinden birinin ferdi, en soylu kadınlarından biri olmadın ki hiçbir zaman, ortalamanın birkaç basamak üzerinde inişli çıkışlı yancılıkların eğlencesiydin sadece.

iktidarlar seni hep kullandı, sen de kendini asil zannettin, hepsi bu. hadi o kovayı kafana boca et de biraz serinle şimdi. seni anca o paklar.
  • sözünden dönmemiş mı?

fetö'ye ettiği hakaretler, darbeci aşağılık bir örgüt olduğunu kabul etmesi, mahkemede yanıldığını kabul etmesi, feto'ya(fethullah gülen) küfürleri...

bilemiyorum altan, dönmek daha nasıl olur?
  • bugün dışarıda olan, bugün güçlü olan, bugün kibirli olan, bugün bana kimse dokunamaz diyenlere ibret olması gereken cezaevi anısıdır.

70 küsur yaşındaki kadın zaten hayatta göreceğini görmüş, düşeceği kadar düşmüştür.
    halen "bak nazlı hanım kartopu oynamayla olmuyormuş değil mi!" diye onunla dalga geçmek ibretlik durumu anlamamak demektir.
  • vay amk, derdini sikeyim senin. "biliyorsun ben hiç yer silmedim." ulan benim annem senelerdir siliyor yerleri. hiç bir zaman da hayatında fetöcülerin, ya da başka türlü siyasi güç odaklarının borazanlığını yapıp halkı kin ve nefrete teşvik etmemiştir.

zengin olmanda bir sakınca yok. allah gönlüne göre daha fazlasını da versin, benim için bir sorun yok yani. ama özgürlük borazanlığı yapmaya kalkışma, bunu yapacak en son kişilerden birisisin sen çünkü. kişisel hırslarınız yüzünüzden politik bir kavgaya girdiniz ve hayatında ilk defa kaybeden taraftan yana oldun. paşa paşa yat şimdi.
  • aklıma anneciğimin ‘eğer lady diana değilsen, illa ki evinde temizlik namına bişeyler yapacaksın’ lafını getiren görüntü. onların zamanında kate middleton yoktu tabii, ondan referans noktamız lady diana. her neyse sonuç olarak, tabii ki hiç üzülmediğim durumdur.
  • sıradan bir vatandaşı pek de alakadar etmeyen bir vakadır