• ponpon kızların durumunu merak ettiğim oyun.

(bkz: #45970450)
    (bkz: #35004998)
    (bkz: #23986724)

not: ponpon önemli. ponponu iyi yapsınlar.
  • efsane kadrolar ile maç yaparken beni dumura uğratmış oyun.

99-00 senesi toronto raptors vs 99-00 portland blazers maçı yapıyorum. ben tabi ki raptors'ım. vince carter ve t-mac ile yardırmak için almışım.

neyse oyun rotasyon gereği otomatik oyuncu değişiklikleri yapıyor. bu arada hall of fame oynadığım için zaten oyun aşırı zor ve basket atmakta zorlanıyorum. derken bir adamla arka arkaya üçlük atmaya başladım. önce ismine dikkat etmedim sonra baktım curry. 2 saniye sonra jeton düştü...

bizim curry'in babası ile sokuyormuşum üçlükleri arka arkaya. düşünün bugün vince carter hala basketbol oynuyor. şu anda dünyadaki en oyuncu curry ve vince carter bu adama karşı maç yapıyor. zamanında curry'in babasıyla aynı takımda oynamışlar. babanı da sevmezdim süt oğlan demiyorsa adam değilim.
  • klasik takım olarak 2002-2003 sacramento kings kadrosunuda bekliyoruz.

(bkz: vlade divac)
    (bkz: doug christie)
    (bkz: mike bibby)
    (bkz: peja stojakovic)
    (bkz: chris webber)
    (bkz: hidayet türkoğlu)
    (bkz: bobby jackson)
  • pc kullanıcılarını şaşırtmayarak, berbat bir optimizasyonla çıkmış oyun. geçmiş yıllarda bu sorunu tam olarak çözemelerse de patch gelene kadar lag sorunuyla kafayı yememek için aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz:

1- oyun içerisinde game options -> video settings'e gelin. supersampling ve vsync'i devre dışı bırakın. buffer count'ı 1 yapın. special effects'i kesinlikle kapatın; bende en dramatik etkiyi bu arkadaş ve altındaki ekürileri yaptı.

2- nvidia kullanıcısıysanız, nvidia'nın kendi denetim masasında manage 3d settings altında bu oyun için özel olarak (yani nba2k16.exe'yi seçin) vsync'i off'a, max prerender frame'i 1'e ve power management type'ı da max performance'a getirin. apply'a tıklayın.

3- oyunun tadını çıkarmaya başlayın. benim gibi ilk hazırlık maçında derrick rose'u nasıl olduysa sakatlamayın ama...
  • pro am'de vardır belki ama şu özelliklerle gelirse şahane olur tadından yinmez.

- aynı sistem üzerinde iki oyuncunun online lig maçı.
    - online lig maç skorlarının otomatik kaydedilmesi.
    - mycareer modunda arkadaşın oyuncusu ile blacktop 1 v 1.
    - her mycareer maçında kamera ve oyun ayarları yapmak zorunda kalmamak.

oyuna stephen curry'nin ağızlığını çiğneme hareketini ekleyen 2k bu özellikleri de ekler umarım.
  • bir kere bu oyunu yeni nesil konsollarda elinde gamepad varken oynamak gerek. oyundan ve basketboldan aldiginiz keyfi bir tik daha arttirmak adina sizlere kendi deneyimlerimi aktarayim. oyundan aldigim keyif ozellikle sam pham'in youtube videolarini takip etmeye basladiktan sonra cok artti. ama benim o kadar tutorial videosu izleyecek kadar vaktim yok diyorsaniz madde madde size basit ama faydali onerilerimi soyleyebilirim. genel olarak bu oneriler my gm ya da play now online, my team gibi modlar icin gecerli kariyer modunun dinamikleri biraz daha farkli.

su anda bir tane 90 center'im bir tane 92 shooting guard'im var. play now online'da da euroleague (4) seviyesindeyim 41 galibiyet 11 maglubiyet ile

- kamerayi, biliyorum gercekci degil ve mac izliyormussunuz havasi vermiyor ama 2k moduna alip height'i 10 a zoom'u 1'e alin. oyun gorusunuzu cok arttiracak.

- coaching settings'de her seyi manuel'e ayarlayin. bir sure eliniz alismakta zorlanacak oyuncu degisikliklerine ama aslinda cok kolay. mac baslamadan once line-up sectiginiz kisimda starters ve bench arasinda scroll yapabiliyorsunuz. oradan starter ve bench 5'lerimizi ayarladiktan sonra oyun icinde full 5'i degistirmek icin (dpad assagi + r1 ile starter veya bench seciyorsunuz + tekrar dpad assagi) boylece oyun ilk durdugunda sectiginiz 5 oyuna girecek. online maclarda 5 dakika bir ceyrek. ben genelde ilk ve ucuncu ceyrekte 2.00 gordugum anda degisiklikleri yapiyorum. eger 1 dk kala hala degismemisse ya mola aliyorum (ilk yari) ya da intentional faul aliyorum (top calmaya basili tutarsaniz)

- coaching settings'te her seyi manual'e aldiktan sonra show playcall ile ilgili her seyi on yapiyoruz ve butun visual'lari full yapiyoruz. dolayisiyla ne oynadiginizi (birazdan) gorun.

- gameplan + assign plays'den ucluk atabilen her oyuncunuzun ilk secenegini 3pt yapin.

- gameplan + coaching sliders'dan ya celtics ya da sun playbook'u secin (birazdan)

- mac oncesi bekleme ekraninda points of emphasis'leri ben (attack to the basket, shoot at will, limit transition, protect the paint, neutral agression ve crash defensive glass (eger ribaund alaninda bariz bir ustunlugum varsa rakip takima karsi some&some) seciyorum

bu dedigim sekans ilk basta cok uzun gozukse de insanin eli alisinca yaklasik 30 saniye'de yapilabiliyor.

- savunmada cok iyi oldugum soylenemez. ama ilk olarak on-ball defense'de rakip sizin tamamen yaninizdan gececek duruma gelene kadar l2 yi birakmayin. l2 + sprint'i rakip drive etmeye basladiginda onunu kesmek icin kullanin. eger chase down gelmiyorsaniz ya da uzaktaki sutor'u contest etmiyorsaniz blok icin ziplamak yapacaganiz en kotu hamle. aksi her durumda l2 + sag analogu rakibe dogru ittirerek savunma yapin.

- hucumda ise yapilacak isler su sekilde. topu ilk aldiginizda. d-pad sol (hucum menusu), r1 (offensive strategy), sag analog yukari (menu adini unuttum ama assagi tarafta motion cuts var o dursun). burada cikan menuden r1 ile sayfa degistirip sonra sag analog ile secim yapabiliyoruz. eger iyi bir sutor 4 numaraniz varsa (love, marvin williams etc..) pace'i (3.sayfa) secebilirsiniz. ya da boston playbook ile oynayacaksaniz ben su aralar warriors (5. sayfa) seciyorum. bu islem ilk hucumunuzun 20 saniyesini felan goturecek baslarda tavsiyem yildiz oyuncunuza verip bir shooting faul ya da zorlama bir basket kovalamak. (sonrasinda degecek, takim hcuumda cok daha iyi yerlesecek).

- simdi bu sectiginiz ofans turu, siz yari sahayi gectikten 2 ila 3 saniye sonrasinda devreye girecek. eger oklari takip ederseniz cok daha duzenli bir hucumunuzun oldugunu fark edeceksiniz. ozellikle pace'de tepe pick and roll (pnr) dan sonra kosede 4 numaraniz bos ucluk atmaya hazir halde sizi bekliyor olacak.

- pas verirken r1 ile direct pas kullanmayi ogrenin. hayat cok daha guzel olacak.

- ps4'de ucgen xbox ta y tusuna basili tuttugunuzda ile baktiginiz yondeki adami baskete cut ettirebiliyorsunuz. tustan elinizi cektiginizde pasi veriyor. her mac bedavadan sayilar bulacaksiniz. (edit) cancel etmek icin iki kere r1'e tiklayabilirsiniz, zira bir sure sonra pasi otomatik veriyor.

- simdi geldik assign plays ve playbook kismina. iki tane oyun var biri suns playbook'ta oteki de celtics playbook'ta. celtics playbooktaki bir pick and fade oyunu.

quick 3 horns fade - oynamak icin l1'e bir kez tiklayin oyuncularin uzerinde ikonlar cikacak. oyunu oynamak istediginiz oyuncunun (3luk ozelligini mac oncesi sectiginiz oyuncu) ikonuna tiklayin. aradigimiz oyun 2. sayfada dolayisi ile r1 ile bir sayfa gecin ve sag analogu yukari ittirerek (yanlis hatirlamiyorsam) oyunu secebilirsiniz. bu oyun'un mantigi bir pick and fade olmasi ama bir degil 2 screen var. sadece sutor oyuncu fade edecek. toplu oyuncu bir yonden drive ederken, oyunu ustune kurdugumuz oyuncu tam ters koseye gidiyor. ve yardim savunmasina da diger adam screen koydugu icin bos ucluk atacak. bir kac kez oynadiginizda alisacaksiniz.

diger oyunumuz quick 32 rip 4 suns playbookta yer alan bir oyun. oyunu caprazdan kuruyoruz. oyunun kurulmasi bir miktar uzun surdugunden bu bolgede l2 ile post up yapip topu koruyabilirsiniz. bu oyunda ust uste 4 screen var. ilk 2 screen'den oyunu kurdugunuz oyuncu cikmiyor ama genelde bos cikiyor. iyi bir sutorse affetmeyin. yoksa oyunun akmasina devam edin. bu oyunu secmek icin de. yine ayni sekilde l1 ile oyuncu seciyoruz. sonra hemen saganalog ile solda olmasi lazim.

bu ikisini birden macta kullanmak cok kolay degil, surekli playbook degistirmek gerekiyor, dolayisiyla bunlardan birini arada bir kullandiginizda bedavadan 3 sayi bulmak takimi cok rahatlatiyor.

simdilik bu kadar. epeyce uzun bir yazi oldu. dahasiyla ilgileniyorsaniz yukarida belirttigim arkadasin youtube sayfasina bakabilirsiniz.
  • son çıkan trailer'ında myplayer modunda oyuncumuzun lise yılları ile başlayacağını ve devamında istediğimiz üniversiteye gidebileceğimizi gösteren überalles oyun. şimideden duke ve north carolina arasında kararsızım* ama göründüğü gibiyse sadece myplayer modu bile bu oyunu gelmiş geçmiş en iyi spor oyunu yapmaya yetecek gibi.
  • 04-05 phoenix suns'ı eklerlerse ölene kadar oynarım. amar'e nin 32 numarasını göreyim yeter. bi de tabi q-rich in üçlük attıktan sonra yaptığı şu boynuzvari hareketi.

içip içip eski videoları açıyoruz amk. 2k duy sesimizi.

edit: allahım goooooool.
  • 2k sports senelerdir basketbol klasmanında herhangi gerçek bir rakipleri olmamasına rağmen (nba live'ın 2k'ya rakip sayılabilmesi bence mümkün değil pek) yan gelip yatmayıp, kendi eksiklerini her geçen sene düzeltip daha da üstüne koyarak bir basketbol oyununu getirebilecekleri en ilginç noktalardan birine getirdiler 2k15 ile. dünya üzerindeki tüm basketbolseverlere kendilerini kanıtladılar, yeni oyunlarında kendilerine hiçbir şey eklemeseler bile kendilerini yeterince sattıracak bir kalifiyeliğe yükseldiler ama yeni fragmanlarından anladığımız üzere bu sene de yeniliğe doymamışlar, çıtayı görünce şaşırıp "vay lan" diyeceğimiz bambaşka bir yere taşıdıkları bir oyun hazırlamışlar. açıkçası neler yaparlar, ne ekleyip ne çıkarırlar bilemem ama çıkar çıkmaz alacağım oyunlar listesinde şu anda başta geliyor 2k16. severek takip ediyoruz, heyecanla bekliyoruz.
  • yarrrrrrrrrrrrrrrak gibi bir myplayer moduna sahip olan oyun. anlatalım uzun uzun, çok doluyum sözlük.

öncelikle şunu söylemek istiyorum, nba 2k serisini pc'ye ilk çıkmaya başladığı 2k9'dan beri oynuyorum, ağırlıklı olarak her oyunda myplayer oynadım, yüzlerce saati devirdim her bir oyunda ama açık ara en kötü myplayer deneyimini bu oyunda yaşadım. oyunu oynarken dayanamayıp birkaç not aldım, onlar üzerinden derdimi anlatmaya çalışacağım.

öncelikle oyunun senaryo kısmından bahsetmek istiyorum, spike lee adını duyunca herkes gibi ben de heyecanlandım fakat senaryo bana göre içi boş bir senaryo ve bu oyuna son derece gereksiz bir şekilde dahil edilmiş. her maçtan sonra hikaye giriyor ve bu hikayeler oldukça uzun ve kariyerimizin geleceği açısından hiçbir şeye etki etmeyişiyle bu uzunluğa bir de gereksizlik eklenmiş oluyor. ben bu hikayelerde pek çok karar anında seçim bize bırakılacak sandım fakat üniversite seçimi dışında hiçbir seçim yapamıyoruz. 14'ten bu yana gelen en iyi yön interaktiflikti halbuki. bu oyunda böyle bir şey yok.

keza takım arkadaşlarımız ve koçlarla da hiçbir şekilde iletişim kuramıyoruz. yine eski oyunlarda bu kısım oldukça keyif veriyordu, bu oyunda henüz bunu da göremedim. maç öncesi, sonrası trash talk'lar da yok şu ana kadar gördüğüm kadarıyla.

senaryoya tekrar geri döneyim, lisede ve üniversitede olduğumuz dönemde bas bas bağırıyorlar bizim "next big thing" olarak lige gireceğimizi, ama lige bir giriyoruz ki 55 overall'ımız var -hal böyle olunca da zaten ciddi anlamda ne pas verebilen, ne ft da dahil olmak üzere şut sokabilen, ne turnike atabilen bir oyuncumuz oluyor, ciddi anlamda boş turnike kaçırdım defalarca kez- ve ilk sezonda sadece 7 ya da 8 maç mı ne oynayabiliyoruz. senaryoya sakatlık vs. ekleseler hadi neyse de lige next big thing olarak giren bir adam koca sezonda 7-8 maç oynamaz. en yakın örnek anthony bennett var lige büyük umutlarla giren fakat hiçbir şey yapamayan, o mesela 52 maç yapmış. ayrıca bu oynadığımız 7-8 maç garbage time'da oynasak hadi neyse diyeceğim de çoğu maça ilk çeyrekten giriyoruz, böyle bir rotasyon görmedim ben açıkçası nba'de. gerçekçilikten uzak olmuş yani.

oyunda bazı saçmalıklar var yıllardır düzelmeyen, bunlar devam ediyor. aklıma ilk gelen örnek mesela adamı blokluyoruz, top tekrar eline düşüyor, bir de bakıyoruz ki koç bize kızıyor neden hücum ribaundunu verdin diye, bloktan gelen artıdan fazlası bu şekilde eksiyle geri gidiyor. blok yaptığımıza pişman oluyoruz bir nevi. veya mesela ben bir pg yarattım, topu taşıyorum, hücum süresinin 8-10 saniyesi geçmişken koç bana topu elinde uzun tuttun diye kızıyor. e kardeşim oyun kuruyoruz napalım? aynı şekilde yıllardır olan bir problem, pick and roll hücumlarında pickten çıkan adam mis gibi içeri girmiş bomboş, ona değil de pat diye başka birine gidiyor top veya yakınlarında onu savunan bir kişi varsa pat diye onun üstüne atıveriyor bizim adam. yine bu kısımlarda hiçbir gelişme göremedim.

yine oyunun yıllardır süren saçmalıklarından birisi daha, koskoca yazı oyuncumuz boş geçiriyor. yazın oyuncular çalışır yırtınır kendilerini geliştirmek adına ama bize en ufak bir fırsat tanınmıyor. eskiden aslında kısmen de olsa buna çözüm bulmuşlardı, yazları 10 tane mi ne antreman hakkı vermişlerdi, orada biraz kendimizi geliştirebiliyorduk. şimdi yine böyle bir şey yok. yaz geçiveriyor öyle.

gelelim vc işine, bu yıl iyice abartmışlar vc çılgınlığını, overall'ı düşük yapalım millet vc'ye para yatırsın demişler sanırım, yine yıllardır olan bir saçmalık, aksesuar, dövme vb. şeyleri vc ile satın almamız. oyuncumuz nba'de fakat kendisine leg sleeve vs. alacak parası yok. çok güzel mantık tebrik ederim.

nba'e girerken eskiden takımlarla konuşur onlara yeşil ışık yakardık bizi seçsinler diye, bu yıl sağolsun o da kalkmış. haşırt diye bir takım draft ediyor. beğenmezseniz yandınız. beni mesela bulls draft etti, tamam sıkıntı yok fakat 2. senemde rockets'a gitmek istedim, iyi bir kontrat önermediler bana, ben de yine bulls'u tercih ettim sonra takasımı isterim diye. maç başı 330 vc'ye mi ne anlaştık yanılmıyorsam. rockets'a takas istedim bir de ne göreyim, kontratımdaki miktar değişmiş artık maç başı 240 vc mi ne kazanıyorum. bu da ayrı bir skandal.

son olarak aklıma gelen de bir post game show eklemişler, maçın adamını anons ediyorlar ve maç yorumu yapıyorlar. bence oldukça gereksiz, hemen de geçemiyoruz, çarpıya aban allah aban. gereksiz olmuş.

düşüncelerim genel olarak bunlar. olumlu 1-2 şey eklemişler fakat çok uzun oldu, yazasım da yok bu kadar olumsuzluktan sonra. sonuç olarak bu yıl sanmıyorum ki myplayer'a devam edeyim, o yüzden ilk defa mygm modunu denemeyi düşünüyorum sanırım. bakalım nasıl olacak.
hesabın var mı? giriş yap