şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birçok oyuncu hakkında bu şekilde iddialar varsa da bu ifadeyle anılmayı en fazla hakeden oyuncu (bkz: grant hill)'dir.

  öncelikle şunu ifade etmekte fayda var. türkiye'de özellikle (bkz: lebron james) için bu ifade sık sık kullanılıyor başka oyuncular da bazen bu şekilde anılıyor ama genelde haksız bir itham çünkü nba futboldaki federasyonlara değil kulüp birliklerine karşılık gelen bir oluşumdur bütün takımların çıkarlarını korumakla görevlidir bu yüzden nba yönetimi ,tüm takımların ortak çıkarı olmayan icraatlerde bulunmaz.

  grant hill , m.jordan efsane döneminde ona veliaht gösterilen oyuncuların ilkidir. üst düzeydi ama m.jordan gibi bir efsaneyle aynı dönemde yaşadığı halde nba yönetimi kapsamlı bir pr çalışmasıyla nba ile özdeşleştirmeye çalıştığı oyuncuydu. (jordan'ın da olumsuz durumları vardı. )nba yönetiminin bu tavrı şu sebepten dolayıydı ; 90'larda nba oyuncuları genelde kötü şartlarda büyümüş insanlardı , özellikle siyahi oyuncularda kriminal geçmiş çok sıradandı. birçok oyuncunun nba öncesi hapishane tecrübesi vardı. yıldızların hapishaneden nba'in zirvesine giden hayatları ilginç olsa da sporseverler için saygın değildi. diğer spor dallarıyla karşılaştırıldığında taraftarları içinde siyahilerin oranı en yüksek olan spor basketboldu ama kriminal geçmişi olan oyuncular en fazla siyahi abd vatandaşları gözünde nba'in değerini düşürüyordu (kötü temsiliyet) bunun da tabi ekonomik etkileri olumsuz oluyordu.

  90'ların başlarında kriminal olaylara karışmış oyuncular , kötü şartlarda yetişme , sorunlu aile ilişkileri özellikle siyahi basketçiler için sık sık duyduğumuz hikayelerdi.

  g.hill ise klasik olumsuz siyahi imajının aksine son derece iyi eğitim almış , piyano çalan , çok başarılı insani ilişkileri olan ve getto aksanı kullanmayan bir oyuncu olarak tanındı . bu özelliklerinin yanında kariyerinin ilk yıllarında çok büyük oyuncu olacağını gösteren bir performans ortaya koydu. nba yönetimi olumsuz oyuncu imajını yıkacak oyuncu olarak g.hill'i uygun gördü ve başarılı da oldu. ilk sezonunda all-star oldu. üstelik en fazla oyu alarak bunu gerçekleştirdi. (m.jordan dışında bu başarıyı gösteren yok. )

  g.hill imajı tutunca nba menajerleri bundan ders aldı ve yeni oyuncular nba'e katılırken eskisi gibi dram hikayeleriyle reklam yapmayı bıraktılar çünkü anladılar ki bu tür oyuncular az miktarda takdir toplasa da haklarında oluşan önyargı daha kuvvetliydi.

  - getto'da büyümüş çetelere bulaşmış bir insan getto'da ekstra olumlu algı oluşturmuyordu çünkü o şartlardaki insanlar bile bu oyuncuları kendilerine zorbalık yapan çetelerle özdeşleştiriyordu.

  -babasız büyümüş olmak veya fakir olmak başta sempati oluştursa da kötü şartlarda büyümüş oyunculara karşı beklentiler diğer oyunculara göre daha fazlaydı. mesela g.hill eski okuluna 1 milyon bağışlaması büyük iyilikti ama mesela a.iverson , ailesine yardım ediyorsa bu zaten sorumluluktu. yine g.hill rakibine bağırıyorsa asabiyet , a.iverson bağırıyorsa bu serserilikti.

  bu algıları fark eden menajerler nba'e adım atar atmaz oyuncuların olumsuz geçmişini yok ettiler , nba buna yönelik kurallar çıkardı. mesela giyim kuralları getirildi(a.iverson maç önceleri çete mensubu kıyafetleri giyiyordu.) olumsuz açıklamalar direk cezalandırıldı , nba dışında bile imaja zarar verecek hareketler cezalandırılmaya başladı. ( kavga , aile içi şiddet vs. )

  g.hill , sakatlıklar yüzünden hiçbir zaman beklenildiği seviyeye ulaşamadı ama kariyeri menajerlerin oyunculara bakışını değiştirdi üstelik sadece nba'de değil. bugün basketbolseverler bile l.james'in babasıyla asla görüşmediğini , k.durant'in sefalet içinde büyüdüğünü , s.adams'ın eski çete üyesi olduğunu bilmiyorsa bu g.hill etkisidir.
 • hapishaneden nba' e giden oyuncu mu varmış ?????????????????????????????????????

  mesela ciddi anlamda kötü şartlarda büyümüş ve kariyer yapmış oyuncu olarak bir bird'ü biliyorum ben o da beyazdı ????

  diğer bir oyuncu da ki nba'de 50 lerde yarım sezon oynayan jack molinas var aklıma gelen birde billy ray bates nba girmeden 90 lar ve öncesi başı derde giren ki bunların ilkinin kariyeri yarım sezon diğerininde 3 sezon sürmüştür (molinas o yarım sezonda all star bile seçildi). 90 ların 2. yarısındaysa alan ıverson ????

  yani bu baron yazısının temelini aldığı argüman tamamen asılsız ve şehir efsaneleri üzerine kurulu. koca nba tarihinde iyi kötü bir kariyer yapıp lige girmeden önce suç geçmişi olan oyuncu sayısı 0. (olup affedilen 1 ) suça karıştığı için ligden atılan 2 oyuncu beyaz ve 50 lerde.

  kaldıki grant hill gördüğüm en özel oyunculardan biriydi bileğinin hakkıyla triple double ortlaması tutturabilirdi. oynarken seyretmeyenler için lebron'un ile aynı atletikliğe sahip ondan daha az güçlü ama ondan çok daha yetenekli ve zeki bir basketbolcu idi.

  not: birde gene 50 lerde alex groza vardı o da beyazdı.
 • (bkz: lebron james)
 • açtığım başlıkta belirttiğim gibi nba takipçilerinin( itiraz eden yazarın - @yamada asaemon -girdilerine bakarsanız nba konusunda bayağı bilgi sahibi ) bile nba oyuncularının kötü geçmişi hakkında çok bilgisi yok. mesela a.iverson gibi bir nba yıldızının nba öncesi hapishane hayatından haberi yok. zaten ben de bunu kastediyorum. vereceğim linklerde genelde 90'ların olayları çünkü ilk girdide de belirttiğim gibi artık bu olaylar nba ve menajerler tarafından gizleniyor.
  link

  link

  link

  link

  link

  bunlar sadece kriminal olaylar. kötü şartlarda büyümüş olanların geçmişine atıf yapılmaması çok daha yaygın bir durum.
 • anlatılan suç geçmişi olup nba'e giren oyunculardı, nba'e girdikten sonra suç işleyenler değil.

  verilen yazıda sadece iverson2un böyle bir geçmişi olduğu zaten görülüyor.

  işin komik tarafı en büyük cezaya çarptırılan iki kişi jack molinas ve alex groza listede yok, billy ray bates yok

  olmamış yani
 • bazi kisimlari cok sacma bir tespit.

  ornegin bulunup izlenebilir, lebronun draft edildigi sahne. anonscu direkt nasil yalniz buyudugunu, annesinin ne gibi zorluklar cektigini anlatiyor, daha 1. secilmesinin ilk saniyelerinde.

  bir ornek daha: delonte west - lebron - lebron'un annesi olayi. baya baya maclarda, mac sonu roportajlarinda konu aciliyordu 2007/2008/2009 yillarinda.

  bu cabucacik lebron ile ilgili aklima gelen iki ornek, daha niceleri var tabi. cok genellemeci bir tespit olmus.
 • girdide anlatmaya çalıştığım durum nba, menajerler vb. oyuncu imajıyla uğraşan kişi/kurumların politika olarak dram hikayelerinden yararlanmayı ekonomik, prestij vb. sebepler ile terk etmiş olmalarıdır yoksa haber kovalayan binlerce basın mensubunun olduğu bir dünyada geçmiş tamamen yok etmek pek mümkün değil.

  90'lı yıllarda kriminal olaylar ile anılan geçmiş bir meziyetmiş gibi basına sunulurdu(nereden nereye hikayeleri )
 • konuyla alakasiz ancak gunumuz nba oyuncularinin gencliklerinde hapislere dusmemesi, skandallara karismamasinin nedeni degisen ncaa burs politikalaridir, ncca spor burslarinin burjuvalasmasidir.

  eskiden, fakir mahalleden yetenekli siyahi oyuncu basketbol bursu alip universiteye giderdi ve gecmisiyle bagini koparamayanlar bu tarz olaylara karisirdi.

  ancak sistem artik su sekilde isliyor : orta sinif hirsli siyahi aile 9 yasinda ki cocuguna ozel basketbol hocasi tutuyor.
  orta okulda arkadaslarindan one cikan orta sinif cocugu, sehrin butun turnuvalarina gidip hunerlerini gosteriyor.
  yetmiyor, lise caginda ulke capinda ki tum turnuvalara katilip kendine isim yapiyor ve universite takimindan basketbol bursunu kapiyor. bunu, fakir bir siyahinin yapmasi imkansiz cunku baska sehre gidecek para yok.

  istatistiklere baktiginizda da sulalesinde universiteye giden ilk isim olma konusunda yillar gectikce bir dusus var nba oyunculari arasinda. cunku o bursu artik orta sinif aliyor, alt kesim degil.