şükela:  tümü | bugün
  • e3 konferansında duyurulan oyun. bu sefer baya iddialı konuştular.

2 senedir üzerinde çalışmaları, sokak basketbolunun eklenmesi gibi heyecanlandıran açıklamalar yaptılar ama oyunun yine cacık olacağı kesin gibi bir şey.
  • demosu görücüye çıkmış. tüm platformlarda indirilebiliyor sanırım.

demoda oyuncu kariyerine kısa bir giriş yapılıyor. ilk izlenim itibariyle ea sports'un bu modu biraz daha detaylandırdığını ve parlatmaya çalıştığını söyleyebilirim. altta bir hikaye var ama 2k kadar derin bir sunum yok.

takım basketbolunu görmek için ise tek fırsat açılıştaki kısa karşılaşma.

oyunda bariz bir ilerleme var. ama bu görüntüsüyle 2k karşısında yine parlak bir sonuç alamaz gibi görünüyor. pes'in fifa karşısında düştüğü durumu nba live da 2k karşısında yaşayacaktır doğal olarak.

biraz daha oynadıktan sonra gelen edit: oyun fiziği biraz gelişmiş olabilir ama hala çok kötü. oyuncular aşırı hantal, gerçek dışı hareketler görmek ise bir o kadar kolay. sahadaki mücadeleyi hissetmek zor. "acaba bu sene bir şans versem mi?" diye düşünüyordum ama demosuyla aklımı çelemedi.

nba live 18'i baz alarak yaptığım karşılaştırma pes'e ayıp olmuş resmen. bence onun bile elle tutulur ve keyif veren yanları var.
  • 2k serisinin git gide cepten yediği, aynı bokun laciverdi oyunlar çıkardığı son 2-3 seneyi düşünürsek şimdilik sağlam bir rekabete girecekmiş gibi durmasa da alternatif olarak tercih edilebilir bir oyun olabilir.

aklım almıyor zaten fifa'daki, madden'daki oyun motorunu her yıl kusursuza yaklaştıran ea sports'un yılların nba live'ını bir türlü adam edememiş olmasına.

demo için konuşacak olursam tartışmasız son yılların en iyi nba live'ı ama epey de eksik. rucker park, dyckman park ve venice beach'te yarattıkları atmosfer şimdilik 2k'e çalım atabilecekleri tek nokta olabilir. havayı gerçekten hissettiriyor atmosferi baya beğendim. the one modunda yarattığınız karakterin şut stilini ayarlama şansı verilmediği için direk basic kamil şutuyla başlamak biraz sıkıntılı. tıpkı nba live 2004 oynarmış gibi patır kütür blok yedim şahsen şut atarken. contested shot işini geliştirmeleri gerekli.

trait adı altında oyuncu özelliği tarzı bir şey de getirmişler dunk, corner three, steal vs vs oyuncu hangi alanda öne çıksın istiyorsanız seçebiliyorsunuz. ilk bir kaç maçın ardından dunk trait'i gelmesiyle bir maç önce turnike atan adam oldu mu sana vince carter'ın gençliği .. ana bacı vurdum abuk sabuk smaçları. gora'da karışık kaset yükleten arif ışık olduk bir anda.

2k'e nazaran kesinlikle daha arcade bir havası var ve bu fena olmayabilir. aynı tipte bir oyunla fark yaratmaları zor olabilirdi. fiyatının uygun olduğu bir dönem tercih edilebilir. yılların hatırına az çok demeyelim bu rekabeti körüklemek için ilk göz ağrımız nba live'a destek çıkalım ..
  • demosunda oynanabilecek her kısmı oynadım. oyunu iyi oynayamıyorum diyip vazgeçmedim, en zor modda dahi kazanabilecek bir konuma geldim. öncelikle size şunu söyleyeyim ;

-oyunun grafikleri 2k'dan daha iyi. inanın ki öyle. atmosferi daha iyi hissettiriyorlar. spikerler daha çok hoşuma gitti. oyunda o an ne oluyorsa anında spiker tepkileri geliyor. önemsiz kısımlarda bile öyle. 2k da bu çok sinirimi bozardı.

-oyuncuların şut stilini h a r i k a yapmışlar. televizyonda ne izliyorsam birebir aynı stil. 2kda senelerdir birkaç oyuncu dışında hepsi benzer şut stilleri olurdu, live bu işe cidden önem vermiş, bir lebron, kyrie, curry veya durant şut atarken (dengesiz, catch and shoot, dribbling üzeri) her biri gerçekteki hallerine çok yakın yapılmış. top elden çıktıktan sonra bile el hareketleri, bileğin aldığı şekil hepsine dikkat edilmiş.

- oyun zor. basit modda oynarsanız asla sarmaz. sakın almayın. zor modda oynayacaksınız bu oyunu. ve rakip zorluğunu geçtim, oyunu oynaması bildiğin zor. ilk başta "yahu bi cross bile atılmıyor bu ne" diyorsunuz. ama pes etmedim beyler, şuanda öyle alıştım ki, istediğim zaman istediğim gibi cross atabiliyor, istediğim elden topu çıkarabilip, istediğim hücumu çizebiliyorum. ancak bunlara alışmak gerçekten çok ama çok zor. tıpkı pes ve fifa gibi. fifa hep daha zor derlerdi eskiden. ama herkes nasılda alıştı şimdi. bunada alışmak lazım. alıştıktan sonra çok keyifli.

-oyun hızını istediğiniz gibi arttırabilirsiniz. oyuncuların hantal olup olmaması sizin elinizde.

nba live kendini çok geliştirmiş. ancak maalesef hala 2kyı geçebilecek durumda değil. olumsuz yönleride bi bu kadar çok var. gerçekten çok var. oyuncularım etrafını saran çirkin çemberler, onları birbirine bağlayan çizgiler, faul veya şut atarken animasyon izlemenin imkansız oluşu (çünkü o an gözlerin shot metera kitlenmesi lazım yoksa o şut girmez) , defans yapmanın aşırı zor olması, en zor modda açarsanız rakibin her üçlüğünün girmesi, chasedown bloğun imkansız olması, oyun akıcılığının kısıtlı hissettirmesi, menüler arası geçişlerde hep bir takılma, oyun içi geçişlerde hep bir takılma. yani olumlu saydığım kadar olumsuzda çook yönü var. ancak tek sevindiğim şey, live en azından bişeyleri doğru yapmış. ileride rekabet olması adına beni çok umutlandırdı.

bu oyun, gerçekten kimilerini etkileyip 2kdan kendine çekebilir. ancak bana göre, her ne kadar 2k dan sıkılsam da, nba live sadece bir alternatif olabilir. yine ilk tercih 2k olacaktır.
  • geçen sene 2k17'de yaşadığım pre-order sıkıntılarından sonra bu sene basketbol oyunu almayı düşünmüyordum. xbox'ta gelen büyük indirimde fifa+nba live 170tl'lik paket teklifi, xbox kardeşimin de beğenisiyle aldık. yoksa sadece fifa'yı 160 tl'ye alacaktım.

oyunu cuma-pazar aralığında 3 gün oynadım. oyunun artıları da var eksileri de var. ea müziklerdeki kalitesini göstermiş. 2k serisi son yıllarda müzikler konusunda son sevemiyordum. menülerde gezerken, müzikler rahatsız etmedi, aksine kendini sevdirdi.

diğer yandan menüler, 2k'ya göre biraz daha karışık. istediğin şeyleri kolayca ulaşamayabiliyorsun ama devre arası ve maç sonu verdiği detaylar da 2k'dan iyi.

mantık olarak 2k ile karşılaştırılmazsa ve oyun olarak alışılırsa bence oyunun gideri var, fakat daha gidecek çok yolu var.

şut atarken, contest gelirse yeşilin gitmesi güzel olmuş ama boştayken bile şuta bakmak zorunda kalıyorsun. şut stillerine alışmak biraz zaman alacak.

görsel de 2k havada karada parçalar ama animasyonlarda ea kendince fark yaratmış.

oynadıkça daha elbette yazarım ama ön yargı ile yaklaşılmazsa live'ın oynanabilirliği mevcut.
  • clutch anlarda nedense aliağa petkim i yönetiyormuşcasına rezil eden oyundur.