şükela:  tümü | bugün
  • bana göre pek de gereksiz olan play-in turnuvasının, başka bir deyişle play-off önelemelerinin düzenleneceği play-off sezonu...

buna göre, konferanslarında 7-10 arasında yer alan takımlar tek maç üzerinden playin oynayacaklar. ilk olarak 7-8 ve 9-10 oynuyorlar. 7-8'in kazananı play-off'a kalacak, kaybedeni ile 9-10'un kazananı final oynayacak.

doğu konferansında ilk maçlar tsi 19 mayıs çarşamba sabahı oynanacak, 1.30'da ındiana v charlotte ve 4'te boston (7) v washington (8) oynuyorlar.

batı'da maçlar ertesi gün. 2.30'da memphis v san antonio ve 5'te lakers (7) v golden state (8) oynayacaklar.

nba'de tek maç üzerinden maçlar zevkli olsa da play-in oynanmasının pek adil olduğunu düşünmüyorum. gönlüm konferanslarını 7. ve 8. sırada bitiren takımlardan yana.
  • evet, senenin en güzel zamanı geldi çattı. tahminlerimizi yazalım eşleşmeler tamamen belli olmasa da.

doğu konferansı:
    philadelphia- washington/ındiana: 4-1
    play-in’den hangi takım gelirse gelsin sadece 1 maç alabileceğini düşünüyorum 76ers’dan. o da embidd hala ara ara sapıttığı ve konsantrasyon kaybettiği için. bu maçlardan bi tanesi westbrook’un çılgın gecelerinden birine denk gelirse 4-2 de olabilir.

brooklyn - boston: 4-1
    boston dağılmış durumda, aşırı istikrarsız bir takım. tamamen tatum’un ne yaptığına bağlı, her maç 50 atamaz. 4-1 ya da tatum çok iyi bir seri geçirirse 4-2 diye düşünüyorum.

milwaukee - miami: 4-0
    milwaukeede çok oturdu bu sene ger şey yerli yerine. karşısında da aşırı dağınık bir miami var. sağlam seyircili olursa maç miami belki 1 maç alır, onun dışında rahat bir seri olacak giannis için.

new york - atlanta: 4-2
    seyir zevki çok yüksek bir seri olacağını düşünmüyorum. new york ağır savunma takımı, atlantanın ne yaptığı belli değil. koç tibs ve derrick rose tecrübesi sayesinde new york geçer ama genel olarak anlamsız bir seri.

batı konferansı:
    utah- golden state: 4-2
    donovan mitchell sakatımsı, conley formsuz. rudy’nin hücum katkısı zaten zayıf. ama utah çok derin bir sistem takımı, karşılarında ise tek kişilik bir takım var. curry bir yere kadar yeter diye düşünüyorum. ama sonucu ne gelirse gelsin şaşırmam bu seri için. don’t bet against steph.

phoenix - lakers: 1-4
    son raporlara göre kralın bileği gayet iyiymiş ve antrenmanları çok iyi gidiyormuş. zaten ad kardeşimiz de form tuttu. karşı tarafta da çoğu ilk defa playoff gören bir takım var. sakatlık çıkmazsa (ki çok dikkatli olacağını düşünüyorum lbj ve ad’nin) 1-4 biter, ev sahibi avantajı sayesinde 1 maç alır phoenix.

denver - portland: 4-2
    aynı utah gsw eşleşmesi gibi tıkır tıkır işleyen bir sistem takımı, tek kişilik bir takıma karşı. o yüzden dame bir yere kadar yeter diye düşünüyorum. ayrıca utah’ın aksine, denver’da oyun pivot tarafından kuruluyor ve portland’ın jokic’i savunma durumu yok.

clippers - dallas: 3-4
    tamamen duygusal davranıyorum. go mavs. doncic boynuma dola.
  • son yıllardaki en güzel ilk tur eşleşmeleri olabilir. özellikle yıllar sonra play off yapacak olan newyork ve atlanta eşleşmesi ile son şampiyon lakers ve cp liderliğindeki phoenix serisi en merak ettiğim seriler.

doğuyu brooklyn alır gibi ama batıda kimsenin favori olduğunu düşünmüyorum

philadelphia 76ers - washington-indiana galibi. (4-1)

brooklyn nets - boston celtics (4-1)

new york knicks -atlanta hawks (3-4)

milwaukee bucks -miami heat (4-2)

utah jazz - golden state - memphis galibi(4-1)

phoenix suns - los angeles lakers (4-3)

los angeles clippers -dallas mavericks (4-2)

denver nuggets -portland trail blazers (4-2)
  • özellikle batıdaki eşleşmelerde kan gövdeyi götürür.

76ers-wizards:4-1
    westbrook ve beal kişisel performansları ile bir ya da taş çatlasa iki maç kazanır. philadelphia açık favori

nets-celtics:4-2
    eğer jaylen brown sakatlanmasa idi şanslı bir seri geçirecek celtics nets'i eleyebilirdi. yine de ben netsi zorlayabileceklerini düşünüyorum ama nets elbette favori.

knicks-hawks: 3-4
    doğunun en çetin serisi. hawks'ı daha şanslı görüyorum.

bucks-heat :4-1
    bucks rahat kazanır. bence heat'e en ters gelecek takım bucks.

jazz-warriors/grizzlies:4-2/4-0
    steph faktörü ile warriors play-in maçını alır gibi görünüyor. ama jazz çok daha derin ve güçlü bir takım. jazz'ın şansızlığı formunun zirvesinde bir rakibe karşı oynamak olur. kağıt üzerinde jazz için kolay geçebileceğini düşündürtse de steph bence tek başına iki maçı alacak. grizzlies'in ise jazz'a verebileceği bir cevabı yok.

suns-lakers :2-4
    lakersta lebron ve davis yavaş yavaş ipleri eline almaya başladılar. ligin tartışmasız en iyi beşine sahipler. ama karşılarında devin booker gibi saf bir yetenek ve playofflarda allah modunu açan chris paul var. seyir açısından zevkli de olsa işin sonunda lakers affetmez.

clippers-mavericks:4-1
    clippers'ın fazla zorlanacağını düşünmüyorum.

nuggets-blazers:4-2
    lillard ve mccollum bir kaç maç çıldırır ama günün sonunda jokic'e verebilecekleri bir cevap yok. nurkic istediği kadar savunsun sadece jokic'i en yakından seyretmiş olur.
  • doğu konferansı'ndaki play-in maçlarının oldukça cıvık ve sıkıcı geçtiği ama sonucunda normal sezonu yedinci ve sekizinci bitiren, bence hak eden takımların playoff oynayacağı playoff sezonu... indiana-charlotte maçı başından koptu, boston-washington maçı biraz dengeliydi, tatum üçüncü çeyrekte kopardı... washington-indiana maçı da ikinci çeyrekte koptu... boston veya washington'ın playoff serilerinde rakiplerine zorluk yaratmalarını ben de pek beklemiyorum ama playoff oynaması gereken takımlardı ve çıktıklarına memnun oldum.
  • çeşmeli bir turizmci ve ncaa geçmişi olan bir basketbolcu olarak bütün sezonu takip ettim sayılır, malum kışları pek fazla işimiz olmuyor. tahminlerimi aşağıda bulabilirsiniz.

76ers-wizards: 2-4
    westbrook en az 3 maç alır, 1 de beal alınca iş biter.

nets-celtics:1-4
    balon yıldızları ile nets, tam bir takım olan celticsin önünde duramaz

knicks-hawks: 4-0
    knicks süpürür, hakemler de yardım eder

bucks-heat :0-4
    heat süpürür, buck gitsin kumda oynasın

jazz-warriors/grizzlies: 4-0
    jazz gelir ve süpürür.

suns-lakers :4-1
    lebron artık koşamıyor, bir tane balına top salladı ve girdi diye buradalar, sun 4-0 bile alabilir.

clippers-mavericks:1-4
    balon çocuk doncic bu seriyi kolay alır.

nuggets-blazers:1-4
    jokic denen şişko bitmiş halde, maç kazanırlarsa şaşarım.
  • geçen yılki bubble saçmalığından sonra, yavaş yavaş seyircilerin de salonlara dönmesiyle, bir yıl aranın ardından hakiki bir play-off ve gerçek bir şampiyon ortaya çıkacak bu yıl nba'de.

doğu ve batı yakası için tahmin ve görüşlerimi sırasıyla yazacağım.

76ers - wizards: 4-0

philadelphia'nın güçlü bir giriş yapmak isteyeceğini düşünüyorum. 2019'da doğu finalinde son topta kawhi leonard'lı toronto'ya geçildikten sonra 2020'de bubbleda facia bir playoff geçirip ilk turda celtics'e 4-0 geçilmişlerdi. yeni koç rivers da geçen yıl clippers ile hayal kırıklığı yaşadı. hem oyuncular hem de koçun playoffları heyecanla beklediğini düşünüyorum bu sebeple. wizards dağınık bir takım, sezon sonunda müthiş bir atak yaparak 8.sırayı almayı başardılar. savunmaları berbat. westbrook triple-double rekorları kırdı, beal neredeyse sayı kralı oluyordu, bu sayede takım yürüdü genel olarak. nba'de gördüğüm en kötü koç scott brooks'a sahipler, malesef.

embiid geçmiş yıllardaki gevşekliğinden uzak bir sezon geçirdi, muhtemelen normal sezon mvp ödülünü de jokic'e kaybedeceği için kendini playofflarda göstermek isteyecektir. serinin 3 veya 4.maçında 76ers embiid'i dinlendirmek gibi şeyler yapmazsa süpürür.

bucks - heat: 4-1

geçen yıl doğu konferans yarıfinalinde karşılaştı iki takım, miami heat zaten bubble'ın peri masalıydı. bucks'ı geçmelerini kimse beklemezken 4-1 ile geçtiler bir de. bu yıl ise normal sezondaki görüntüleri hiç playoff'a hazır bir halleri olmadığı izlenimi veriyor. takım sezonun üçte biri biterken playoffa gireceğine dair şüpheler uyandırıyordu. geçen yıldan daha iyi bir kadroya sahipler kağıt üstünde. oladipo, bjelica ve ariza'yı aldılar. takımın inişli çıkışlı formu malesef hiç değişmedi. takviyelere rağmen ışık vermediler.

bucks, lebron doğu yakasından ayrıldığından beri beklenen başarıyı bir türlü sergileyemedi. 2019'da toronto doğu finali, 2020'de heat doğu yarıfinalinde eledi bucks’ı. takımdan beklenti bu kadar yüksekken play-off’larda gerileme göstermeleri, yıllardır bayrak oyuncusu olmayan bucks’ın ligi domine eden oyuncusu yannis’in kontrat yenilemesi açısından çok önemli bir durum. önceki sezonların aksine daha rölantide bir normal sezon geçirdiler, önceki sezonlardan bir diğer farkları da jrue holiday'e sahip olmaları. kadronun yeterli fakat koç budenholzer'ın sınırlı, sürekli aynı şeyi oynatan ve gerektiğinde alternatif üretemeyen bir koç olduğunu düşünüyorum. bunu bu seride olmasa da sonraki seri veya serilerde görmeyiz umarım artık bu sezon, ama göreceğimizi düşünüyorum.

iki takım kadro olarak denk olsa da heat'in sezon boyu gösterdiği iniş çıkış ve bucks'ın bir playoff'a daha "o sene bu sene" parolasıyla gireceğini düşündüğüm için beklenenden daha az çekişmeli geçmesini bekliyorum. bir galibiyeti de jimmy buckets'ın hırsına yazdım açıkçası.

nets-celtics: 4-0

bu seriyle ilgili başka şartlar olsa diğer tüm serilerden fazla şey de yazılabilirdi, irving-celtics hikayesi, lebron'un başlattığı big-three furyasında oluşan tüm üçlemeler dağılırken birden kuruluveren durant-harden-irving üçlüsü, ne olursa olsun playoffun gediklisi celtics...

gelgelelim sezonu herkesin beklediğinden iyi geçirdi nets, oyuncular arasında henüz bir uyumsuzluk görülmedi. daha doğrusu görülemedi çünkü üçünün birlikte oynadığı maç sayısı yorum yapmaya yetecek kadar bile değil. nets iyi dinlendirdi yıldızlarını. ayrıca nets'in bu üçlüyü kurarken yan parçalar anlamında çok bir şey kaybetmediğini de ilerki turlar için eklemek gerek. harris-green-jordan-shamet-johnson ve griffin bu üçlüye sahipken aynı anda elde bulundurabilmek için iyiler. savunmada ne yapacakları meçhul olsa da sezon boyu dikiş tutturamamış celtics'i geçmekte sorun olmayacaktır.

celtics nedense bir türlü olamadı. hayward-tatum-brown-walker dörtlüsünden birisi fazlaydı, hayward gitti ama yine de olamadı. kemba asla eski formuna dönemedi, takım yan parçalarından doğru düzgün bir katkı alamıyor, üstelik iki sezondur brown ve tatum kariyer sezonları oynarken. brown sezonu kapattı, celtics play-in maçında wizards'ı geçti ama bence bu sezon oynayacakları 4 maç kaldı.

knicks - hawks: 4-2

knicks bu sezon en takdir ettiğim takım, bir süper yıldızı olmamasına rağmen takım doğuda 4.oldu. yıllardır kısır döngüde sonunculuk yarışı verirken bu evrim çok kıymetli. bunda en büyük övgüyü koç thibodeau hak ediyor sanırım. küçük bir çekirdek oluşturmayı başardığı anda her maça aynı özveri ve aynı formla çıkarabiliyor takımlarını. takımın en büyük yıldızı randle, kariyer sezonu oynuyor, bambaşka bir oyuncuya evrildi. takım tüm sezonu 6-7 ana parçanın uzun süreler sahada kaldığı bir formasyonla oynadı. playoff'ta takımlar zaten dar rotasyonla oynadıkları için bu avantaj da olabilir.

hawks bu yıl çok takip ettiğim takımlardan biri değildi, kadrosu genç ama oldukça iyi oyuncularla dolu. sezon ortasında trae young önderliğinde koçu kovdurup yerine bolca da playoff tecrübesi bulunan nate mcmillan'ı getirttiler. takım üç sezondur ligin dibine demirlemişken bu yıl playofflarda da iddialı olma hedefinde, trae young üzerine bir kadro kurup şampiyonluk adayı olmak istiyorlar ilerki yıllarda, bu sebeple bu playoff önemli. takımın diğer yıldızı john collins'in ise kontratı bitiyor ve muhtemelen ayrılacak. takımın kontrat teklifini sezon ortasında reddettiği çok konuşulmuştu. karakter olarak sorunlu bir yıldız.

normal sezonda oynanan üç maçı da knicks kazandı, açıkçası knicks'in bütün sezonu atlanta'ya kıyasla çok daha fazla ciddiyetle oynamış olması beni knicks tarafına itti, playoff'a daha hazır takım onlar. ama trae young, collins, willams, bogdanovic, capela ve gallinari gibi oyuncuları var hawks'ın da. kağıt üstünde hawks daha iyi kadro görünüyor, 4-0 bile bitse çok çekişmeli geçecek maçlar izleyeceğiz diye düşünüyorum, hele de hawks işi ciddiye almaya karar verirse. ama knicks'in savunma sertliği, takımın 2012'den beri playoff'ta olmamasının verdiği heyecan ve atlanta yıldızlarının savrukluğu, lider eksikliği ve dağılmaya müsait oluşları sebebiyle knicks tarafındayım.

batı konferansını da ayrıca yazayım bu oldukça uzun oldu.
  • nbade sonunda basketbol oynanmaya baslanacagi doneme geldik, playin maclari gsw-lal haric epey kotu olsa da, en azindan bu macla avunduk.serilerdeki tahminlerime gelirsek

76ers 4-0 wizards
    phillyi acikca bu sezon dogu sampiyonlugunda favori olarak goruyorum.bu seride zorlanacaklarini dusunmuyorum.savunmada cok buyukler ve gorece nets haric esleyemecekleri takim yok.wizardsda kagit ustunde embiidle eslesmede boyali alanda zorlanmayacak uzunlari oldugu dusunulse de philly bu seriyi savunmasiyla rahat kazanacaktir. ek olarak wizardsin scott brooks nedeni ile 76ersin zaaflarini cezalandirabileceklerini de dusunmuyorum

nets 4-1 celtics

netsin buyuk uclusu sezon icinde cok fazla beraber maca cikmadi ama hucum gucu olarak cok agir basiyorlar.(seride 3unun de oynayacagini da bilmiyorum bu arada) kaldi ki celticste de bunlari tutabilecek yeterli oyuncular yok.brown sakat, williams hala donmeye calisiyor,yedek yok,smart hic iyi durumda degil.nets rahata gecer

knicks 3-4 hawks

sezon boyunca iki takip etmedigim takim.cok fazla bir sey soyleyemiyorum ama kagit ustunde yetenek toplami daha yuksek hawksin.umarim 7. maca gider seri.

bucks 3-4 heat

heatin gecen sene de bubble oncesi form durumu cok iyi degildi, bubblela birlikte normal sezon sonu+playofflarda cok farkli bir hava yakaladilar.ben yine o havayi yakalarlarsa bir sanslari olacagini dusunuyorum.bucksa gecersek, gecen seneden sonra guvenecekleri el sayisi bir kisi artti.giannisin topu getirip iceri giremeyince sacmalamasina goz yummak zorunda kalmayabilirler. sezon icinde tek tip oyun oynamaktan da vazgectiler.ama yine de bilemiyorum giannisi durdurmalari halinde heati onde goruyorum ve heat giannisi nasil durduracagini ogrenmis durumda.gecen senedrn farkli olarak giannis daha fazla perde getiren oyuncu olarak oynuyor fakat bu seride miaminin seriyi gecmesini istiyorum.

jazz 4-2 gsw

play inden bu gece gswnin gelecegini dusunerek yaziyorum. play in macinda da gorduk ki gswnin cok iyi bir savunmasi var ve bu savunma yalnizca draymond greenden de kaynaklanmiyor disariya da ciddi sekilde baski yapabiliyorlar. jazzin drive edebilecek sinirli sayida oyuncularinin da oldugunu dusunsek de gswnin savunmasi+curry sanirim en fazla 2 mac alir. gswnin sahadaki 5lerinde cok fazla zaaflari , coverlanacak oyunculari var ve bu durum playoffta buyuk handikap. lakers macinda da gordugumuz uzere ozellikle 3. periyotta hicbir sey uretemediler, 4vs 3leri seviye artinca hic oynayamadilar. currynin guzel senesini burada sonlandiriyoruz.jazzi de degerlendirirsek bence hala tek tip hucum oynuyorlar, oyun sikistiginda cozum uretecek ekstra bir oyuncu getiremediler tabi gecen sene bogdanovic yoktu ona sorumlulugu dagitacaklar mi o bunu kaldirabilecek mi gorecegiz

suns 1-4 lakers

sezon icinde yine hic takip etmedigim bir takim suns.
    lakers ve lebron play in macinda da isler ciddilestiginde oyunu forcelamayi bildi.ilk yari felaket oynamasalar mac bu kadar kafa kafaya da gitmezdi. phoenizde ise playoffta ne zaman guvensem malesef sakatlanan paul seriyi kazanmaya yetmeyecek.
    bir de kagit ustunde bu anthony davisi kimin savunacagi muammasi var.lakers rahat gecer

clippers 4-2 mavericks

gecen seneki clippersin halini dusundugumuzde playofflarda yine bir onyargi ile bakmak zorunda kaliyorum.paul george sezon boyunca cok iyi oynasa da playofflarda isler ciddiye bindiginde ayni performansi sergileyecegi konusu epey supheli.fakat yine bir kawhi durumu var. doncicin bireysel performansi ile 2 mac koparsa da seriyi alabileceklerini sanmiyorum.sahi bir porzingis vardi ya noldu ona oldu mu kaldi mi oynuyor mu?yine dallasta zaaflarina oynanacak bir dunya oyuncu var malesef bunlar cok siritiyor playoffta

denver 4-2 portland

kuzey pasifik derbisi.en bastan soyliyim jokic reyis nedeni ile bir iki uc yildir denveri tutuyorum.sakatlik olmasa su an acik sampiyonluk favorimdi.bu seride de savunmada iki taraf da cok bir sey vaad etmiyor. nurkic hala kendini toparlayamadi covingtona cok guvenseler de bir kisa olarak her yeri supurmesi beklenemez.hucum gucu olarak portland maci son 5dkya getirebilirse lillardin bir sekilde maci koparacagi dusunurse de jokicin de bu zamanlarda cok iyi oynadigini biliyoruz. ben hala portlanda gore denverin ozellikle hucumda gordon hamlesi ile dava fazla secenegi oldugunu dusunuyorum.
  • doğu konferansı için ilk tur tahminlerimi şöyle yazmıştım: (bkz: #123570158)

çok uzun oldu doğu, batı konferansını da buraya ayrıca yazmış olayım.

utah jazz - memphis: 4-0

jazz sezonu lider bitirdi, tüm nba'de bu sezon en çok galibiyet alan takım. sezona iyi başlamamışlardı ancak ilk 4-5 maçın ardından yakaladıkları serilerle mükemmel bir performans sergilediler. geçen yıl bubble'da son topta saçma sapan bir şekilde ilk turda 4-3 nuggets'a elendikten sonra takım o gün bu duruma çok reaksiyon vermişti. onun bir geri dönüşünün olduğunu düşünüyorum bu formun. elbette takımın evrildiği üçlük makinesi oyun tarzının da büyük etkisi var. rudy gobert savunmada da hücumda da mükemmel bir duvar vazifesi yapıyor, bütün sezon da hiç sakatlık/covid yaşamadılar. şuan mitchell sakat, onun nasıl döneceği bu müthiş sezonun nasıl devam edeceğinde belirleyici olacak.

golden state’in memphis’i geçeceğini düşünüyordum ancak memphis çok iyi bir enerji koyuyor sahaya. dün uzatmalarda curry’i saf dışı bıraktılar.
    takımın genç çekirdeği beraber, yine fena olmayan bir sezon geçirdi. jj jackson sezon sonunda da olsa yetişti, playoff oynamak onlar için mükemmel bir tecrübe olur, kadro olarak da golden state'e göre çok iyiler ancak curry ile başa çıkabileceklerini düşünmüyorum. olur da geçerlerse dahi utah'a karşı epeyce koşturacaklarını ancak mitchell dönmese dahi süpürüleceklerini düşünüyorum. morant, brooks, anderson, tillman, valenciunas ve jjj düşünürken bile insanı yoran bir rotasyon aslında. belki mitchell’ın oynamadığı bir maçta 1 maç çalabilirler diye düşünmedim değil dün izledikten sonra. yine de böyle kalalım.

phoenix suns - lakers: 1-4

suns geçen yıl bubble'da oynanan 8 normal sezon maçını da kazandı, oraya diğer takımların maçlarını tamamlaması için bir nevi misafir gibi gelmiş olmalarına rağmen üstelik, buna rağmen pandemi öncesi dereceleri, bubble'da bir de playoff oynamalarına engel oldu. bu normal sezonu çok iyi oynadılar, sahada chris paul adlı oyuncu-koça sahipler, devin booker'dan dahi önce geldi ismi aklıma bunları yazarken. takımın kadrosu playoff'a çok müsait, savunmada da hiç fena sayılmazlar ancak lakers'la ilk turda oynayacak olma şanssızlığı onlara kaldı.

lakers tüm sezonu tamamen rölantide geçti. mevcut kadro geçen yıl şampiyonluk kazanan kadronun dahi üstünde. lebron ve davis'in sağlıklı olduğu sezon başında öne fırladılar, ancak davis neredeyse tüm sezonu sakat geçirdi, lebron da son iki aydır oynamıyor, bu sebeple 7.bitirip play-in oynamak zorunda kaldılar. lebron “play-in i ortaya çıkaran kimse kovulmalı” diye açıklama yaptı. golden state’i kılpayı geçip 7.sıradan playoffa girdiler.

lakersla ilgili çok söze gerek yok, tamamen lebron ve davis’in formuna bağlı gelişecek her şey. lebron sezonu fazlasıyla dinlenmiş bitirdi, takım ona uyar ve ritim bulursa bu önlerindeki iki turu geçmeye yetecektir diye düşünüyorum, lebron terazide son yirmi yıldır çok ağır basıyor. o noktadan sonra da bir başka fark yaratıcı unsur daha gerekecek geçen sezonki gibi, o da davis.

suns normal sezonu çok iyi bitirmedi ama bunun sebebi playoffa dinlenmiş ve sağlıklı girmek niyetiydi. onların tek avantajı lebron ve davis’in sakatlıktan dönüyor olması, lakers ı hazırlıksız yakalayabilecekler mi esas soru bu. ben iki sezondur süper bi savunma takımı olan lakers ın yan parçalarının buna engel olmaya yetecek kadar birlikte oynama alışkanlığı edindiğini düşünüyorum. hücumda onlara lebron ve davis de katılacak, normal sezonun aksine. suns’ın oyunu domine etmesi, booker ın ritim bulmasına engel olacaklarını düşünüyorum. takım tıkandığında paul ün dümene geçmesi takımı çok yavaşlatıyor, lakers sürekli tempo arayışı olan bir takım zaten değil, bu da lakers ın avantajına olur. takımın diğer yıldızı ayton’ın pota altında yıpranacağını ve sineceğini düşünüyorum, fiziki görüntüsünden uzak bir hırçınlık düzeyi var. lebron’un serinin hemen başında işleri ciddiye alıp ilk iki maçta seriyi çözdüğünü görebiliriz.

la clippers-dallas: 4-1

clippers geçtiğimiz sezon playoffta sergilediği lakayt tavrın bedelini, nuggets’a batı yarı finallerinde 3-1 öne geçip elenerek ödemişti. bu kez daha derli toplu giriyorlar play-off’lara, kawhi-george ikilisinin ikinci sezonu. lakers ın 7.sıradan playoffa gireceği öngörüsüyle ligin son maçlarında kasten kaybedip lakers’tan batı finaline kadar kaçtılar adeta. lakersla erken oynamak mı daha iyiydi, yoksa onlar suns ve nuggetsla boğuşup yıprandıktan sonra mı, bunu sonra göreceğiz.

dallas, geçen sezon 7.sıradan katıldığı playoffa bu yıl 5.sıradan giriyor. öte yandan takım savunması tüm sezon oturtulamadı. richardson-curry takası takıma beklenen katkıyı getirmedi, uzun rotasyonundaki sakatlıklar hiç bitmedi, porzingis facia durumda.

geçen sezon da iki takım ilk turda karşılaşmış, porzingis-doncic ikilisi zor anlar yaşatmıştı clippers’a. kawhi ağırlık koyunca dallas’ın nefesi yetmemişti. bu sezon ise dallas’ın bu kolej takımı havası yok, porzingis katkısından çok belki de zarar veriyor, öne çıkan yan parça katkısı yok, doncic’e ikili oyunlarda yardım edecek uzun yokluğunda takımın süperstar oyuncusu fiziksel ve mental olarak çok yoruldu.

george geçen sene playoffta alay konusu oldu, kawhi her ne kadar mütevazı bir adam olsa da geçen sezona “ligin en iyi oyuncusu mu” sorularıyla başlamışken şuan diğer süperstarlar nba gündeminde. kendini tekrar göstermek isteyecektir. clippers’tan sağlam başlangıç izleriz, doncic sempatimden dolayı 1 maçı buraya yazdım doğrusu. doncic bence şimdiden büyük oyuncu ama 1 maçın dahi iyimser olduğunu düşünüyorum.

denver - portland: 4-2

denver müthiş bir sezon oynadı. jokic normal sezon mvp ödülünü alacak muhtemelen. aaron gordon cuk oturdu takıma. üst üste galibiyetlerle ve clippersın da geri çekilmesiyle batıda üçüncü bitirdiler.

takımın kısa rotasyonu biraz sıkıntılı durumda öte yandan. jamal murray sezonu kapatınca geçen sezon batı finali oynayan takım biraz beklentilerini düşürdü malesef. will barton uzun süredir sakat, ama bu seriye yetişecek sanıyorum. campazzo sihirbaz gibi bir şey ama bu seviyede nasıl reaksiyon verecek bilemiyorum. jokic sezon boyu çok fazla dakika aldı, bunun bir zararı olmaz umuyorum.

takımın playoffa girerken pozitif tarafa ise aaron gordon ve porter jr ı yazabiliriz. takımın skor yükünü murray’nin yokluğunda güzel çektiler jokic ile birlikte. forvet oyuncuların play-off’larda önemi birkaç kat daha artıyorken bu da nuggets ın avantaj hanesine iki artı daha demek. uzun rotasyonunda mcgee takviyesiyle beraber jamychal green in varlığı, alacakları 15-20şer dakika playoff için çok önemli.

portland sezona mükemmel başlayan mccolum’dan yoksun oynadı uzun süre, takımda biri iyileşirken birisi sakatlandı, covidden de çektiler. lillard bir ara çıldırdı ve alınan sonuçlar takımı belli bir seviyeye taşıdıktan sonra facia savunmalarına rağmen 6.sırayı almayı başardılar. nurkic iyileşti ama normal halinden çok uzak, alternatifi fetö kanter ise savunma sertliğine sahip değil.

lillard-mccolum ikilisini konuşmaya gerek yok. diğer artıları ise çok iyi kanat oyuncularına sahip olmaları. carmelo “son bir şarkı daha” modunda oynuyor son 2 sezondur. powell ve covington ikilisi de en iyi kanat ikililerinden biri denebilir tüm ligde. takımın eksisi ise bu parçalara rağmen savunma yapamıyor oluşu. kısa rotasyonundan savunma katkısı malesef alamıyorlar. tempolu oynayan bir takım, durağan oyunda zorlanıyorlar. karşılıklı tempo yapıldığında ise savunmada kanatlar veya kısalar aksadığında arkada kaleci yok.

seride jokic tempoyu dikte edecek oyun kurucu olarak. nuggets ın onu durduracak parçası malesef yok. blazers ise kısalarıyla avantaj penceresi açıp bir veya iki maçta skoru koparıp gidebilirse maç alabilir diye düşünüyorum, kendi evlerinde yapmalarını bekliyorum bunu da, lillard büyük bir rekabetçi, mccolum da ona eşlik ederek üçlük yağdırmaya bayılıyor günlerinde olduklarında.

öte yandan jokic bütün sene yanındaki herkesi oynattı, kariyeri aşağı yönlenmiş aaron gordon ı havaya soktu, porter jr nasıl bir fiziksel avantajı olduğunu adeta yeni fark etti. bu seride oyunun gidişatını belirleyecek kudrette bir oyuncu daha var elbette ama lillard barton, morris, rivers üçlüsüyle boğuşurken ona jokic savunmasında yardımcı olacak bir arkadaşı yok takımında. yine de bir veya iki maç çalmalarını mümkün görüyorum, nuggets vurup geçecek kadar mükemmel bir hücuma sahip değil jamal murray yokken.

bu da bir önceki gibi uzun bir entry oldu ama her sezon bir playoff yorumlama zevkimiz var.

umarım bol seyircili, sakatlıktan uzak, kora kor bir playoff izleriz. pandemi son 15 aydır gölge düşürüyor nba’e ama umarım ilk maçlardan itibaren üstünden atılır bu ölü toprağı tüm organizasyonun.

ilerleyen turlarda görüşmek üzere.
  • sakatlıkların, eksikliklerin oldukça can sıktığı, covid -19 nedeniyle daha kısa süren, nasıl başlayıp bittiğini anlayamadığımız bir normal sezonu geride bıraktık. play-in'in de bitmesiyle artık klasik haline gelen play-off görüş ve tahminlerimizi yazalım.

öncelikle batıdan başlarsak;

utah jazz - memphis grizzlies :

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 3-0 utah önde. serinin en iyi oyuncusu rudy gobert.

nba'de sezonu birinci bitiren utah, play-in'den önce spurs ardından golden state warriors'ı eleyen grizzlies ile eşleşti. utah'ta sezonun son çeyreğinde donovan mitchell sakattı, play-off ilk serisinde döneceği söylendi ancak ayak burkulmasının döndüğünde de performansını nasıl etkileyeceği muamma. belirtmek gerekir ki mitchell varken de çok çok iyi bir sezon geçiren jordan clarkson, mitchell yokluğunda gerekli sorumluluğu alarak takımı normal sezonun finaline kadar getirdi. rudy gobert'i anlatmaya gerek yok. yine dpoy seçilmesi muhtemel. utah birkaç senedir nba'de contender takımlardan sayılıyor ancak play off performansı ile normal sezon performansı arasında halen daha çok büyük fark var. zira utah takım halinde gobert haricinde savunma anlamında küçük bir takım. normal sezonda bu kritik derecede önem arz etmese de play offlarda sorun çıkarması muthemel. jordan clarkson'ın ve mitchell'ın bu takım için önemi takımdaki içeriye girebilen oyuncu sayısının az olması. belki biraz da mike conley. utah çok iyi bir takım, muazzam bir hiyerarşi ile görev dağılımı ve tanımları yapılmış. 8-9 kişiyi kapsayan çok iyi denilebilecek derin bir rotasyonu da var ama utah demek bir süredir normal sezon takımı demek. normal sezonunun bu kadar görkemli gözükmesinin sebeplerinden birisi de görece diğer takımlara göre az sakatlık yaşayıp covid-19'dan az etkilenmeleri denilebilir. ancak olumsuz anlamda yazdığım her şeyi grizzlies serisi için rafa kaldırabiliriz. söylediklerim daha çok ikinci tur ve ilerisi için.

play-in'de 2 tur geçerek kendini play off'a sokan memphis, jjj'ın hemen hemen hiç olmadığı sezonda play off yaparak kazanma kültürüyle beraber büyüme noktasında büyük bir adım attı. bu takımın çok genç ve tecrübesiz takım olduğunu unutmayalım. kadro derinliğini ve yıldızlarını düşündüğümüzde new orleans'ın iki senedir yapamadıklarını başardıklarını ortada. rol ve süre dağılımı muazzam yapılmış rotasyondaki herkesten verim almaları normal sezon için çok iyi olsa da play off'ta aynı şekilde işlemeyebilir. tyler jenkins bence bu sezonun sezonun coach'u ödülünde mansiyon ödülü gibi bir şey almalı. artık neredeyse nba'de barınamayan rollerden klasik pivotla, top yönlendirici ja morant'in şutunun problemli olduğu bilinirken, takımın en iyi iki oyuncusundan birisi sezon boyunca sakatken play off yapabilmek takdir edilmesi gereken bir başarı. play off'ta maç kazanmaktan ziyade bu seviyede rekabetçi olduğunu göstermesi önemli bir kazanım olacaktır.

seri tahminim : 4-0 utah jazz.

phoenix suns- los angeles lakers:

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 2-1 phoenix önde. serinin en iyi oyuncusu sakatlığına rağmen lebron james.

sezonun peri masalı kadar olmasa da sürprizlerinden birisi sayılabilecek phoenix, ligi batı ikincisi olarak bitirdi. öncelikle belirtmek gerekir ki covid-19 etkisiyle sıkıştırılmış fikstürde yaşanan hastalık veya sakatlıkların en az etkilediği takım phoenix olabilir. kendi performanslarını olmasa da ligin sıralamasını bu etkenin doğrudan etkilediğini düşünüyorum. uzun süredir play off yapamayan phoenix'in bu aşamada normal sezondan daha fazla zorlanacağını tahmin etmek güç değil. savunma açısından fiziksel dezavantajlarının playoff'ta daha da fazla sorun çıkaracağını düşünüyorum. devin booker çok çok iyi bir skorer olmasına rağmen çok iyi bir şutör olmaması hücum performansını etkiler mi zor bir soru. chris paul fiziğine göre harika bir savunmacı, çok iyi bir lider de olsa fiziksel olarak küçük bir oyuncu. üzerine yapışan looser etiketi de işin psikolojik tarafı. mikal bridges'ın harika normal sezon performansını play off'a yansıması nasıl olacak ? hep soru işareti barındıran bir yapı. seri özelinde ise çok çok iyi bir savunma takımı olan lakers'a karşı bu sorunların daha da büyümesi anormal sayılmayacaktır.

play-in aşamasıyla lig yedincisi olan son şampyion lakers'ta üzerine konuşulacak çok fazla bir şey yok. sezonun ikinci yarısında iki süperstarının uzun süreli sakatlıkları sezonu bambaşka bir yere getirdi. geçen seneyi oldukça geç kapatmaları, bu sezonun apar topar başlaması oyun olarak biraz yavaş başlamalarına neden olsa da sonuç itibariyle gayet iyi başladıklarını söyleyebiliriz. ancak önce anthony davis'in ardından lebron james'in sakatlıkları senaryoyu baştan sona değiştirdi. dolayısıyla play off'ta rakipleri kim olursa olsun bu aşamada sakatlıklardan bağımsız yorum yapmak çok sağlıklı değil. ancak play off ilk turunda şanslarının yardım ettiğini düşünüyorum. sezonun sonuna doğru performansını artıran davis'in yanında lebron'un da phoenix eşleşmesi performansını artıracak bir aşama olacaktır. süperstarların yanında lakers sene içerisinde yan parçalarından da verim aldığını söyleyebiliriz. kuzma, tht, kcp, schröder, harrell performans olarak beklentileri karşıladı. çok iyi bir savunma takımı olduğu herkesin malumu. başta da dediğim üzere lakers'ta bu aşamada her şey lebron'un sağlığı ile ilgili diye düşünüyorum. ilk turda 7. sıradan olabilecek en iyi eşleşmeyle başlayacaklar. lebron standart performansına yaklaşırsa lakers çok zorlanmayacaktır.

seri tahminim : 4-2 los angeles lakers.

denver nuggets - portland trail blazers :

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 2-1 denver önde. serinin en iyi oyuncusu d. lillard'ın son dönemdeki yükselen formuna rağmen nikola jokic.

her iki takımın da tam kadro olduğu varsayımında bu eşleşmenin bugünkünden çok daha tahmin edilebilir olduğu açık. ancak jamal murray'in sakatlığı hele ki geçen sene play off'lardaki jamal murray'i düşündüğümüzde serinin kaderini biraz daha muğlaklaştırıyor. ancak belirtmek gerekir ki denver jamal murray'nin sakatlığından beklendiği kadar kötü etkilenmedi. murray sonrası 13-5 gibi sezon ortalamasına oldukça yakın bir istatistikle bitirdiler. kuvvetle muhtemel normal sezon mvp'si olacak nikola jokic'in etrafında kurgulanan takımda murray sonrası 2 senedir beklendiği gibi michael porter jr. rolü artmış durumda. murray'nin yokluğunda 22,5 sayı ortalamasıyla oynayan mpj bu takımın bu seneki menzilini belirleyecek oyuncu olacak. tercih hataları, savunma zaafiyeti kafalarda soru işareti. ufak olarak facundo campazzo'ya da değinirsek yine murray sonrası takım içerisindeki rolü sene başına göre daha da oturmuş durumda. denver birkaç senedir inanılmaz geniş rotasyonla oynarken bu sene bench oldukça daralmış durumda. konsolizasyonun avantajını mı yaşayacaklar yoksa dezavantajını kestirmek güç.

portland tarafında ise senelerdir değişmeyen şey bu sene de pek değişmedi. bu takım yapısı itibariyle savunma zaafiyeti yaşaması muhtemel bir kadro. savunmada vasatı biraz olsun aşmaları halinde dahi oldukça iddialı hale gelebilirler ancak sezon içerisinde bunu gösteremediler. bu amaçla sene başı covington ve derrick jones jr. takviyesi yapmışlardı ancak sonuç yine de pek değişmemiş durumda. lillard yavaş başladığı sezonda ocak- şubat gibi zirveyi görüp daha sonra düşüş yaşamış sezon sonuna doğru tekrardan zirveye tırmanmış durumda. sezon ortasında sakatlanan cj mccollum sene sonuna doğru performansını yukarı taşıyabildi. nurkic- enes gibi savunma zaafiyeti noktasında zirve pota altı kadrosu her zaman başlarını ağrıtacaktır. sezon ortasındaki gibi anfernee simmons, carmelo gibi oyuncuların şapkadan tavşan çıkarttıkları maç olmazsa işleri zor gibi gözüküyor.

seri tahminim : 4-2 denver nuggets

los angeles clippers - dallas mavericks:

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 2-1 dallas önde. serinin en iyi oyuncusu luka doncic.

dallas bana göre play off'ta iddialı olması beklenen takımlar arasında en kırılgan takım. çok ciddi sakatlık problemleri, başlı başına porzingis sorunu, günü gününe tutmayan performans dalgalanmaları, kısıtlı rotasyon vs. tüm bu eksiklere rağmen sezon sonuna doğru ritmini bulan muazzam hücum oyunları onları iddialı takımların arasına sokuyor. onlar açısından sezonun özeti off season'da yaptıkları curry - josh richardson takasından beklentilerini bulamamaları. dallas'ta iki senedir gündem aynı. muazzam bir hücum takımı ancak bir o kadar zayıf savunma. bu makası daraltmak için yapılan takas bence takımı çeyrek adım geriye götürmüş durumda. doncic sezona kötü başlasa da toparlayıp sezon ortasında mvp adayları arasına da girdi. ancak bu kadar dengesizliklerin ortasında coach rick carlisle da olsa bir denge bulmak çok kolay değil. jalen brunson, d. finney smith, tim hardaway jr. iyi bir sezon geçirdiler. bunları ne kadar play off'a taşıyacaklar sorusu takımın da akıbetini belirleyecektir.

clippers doc rivers sonrası şaşalı günlerinden vitrin noktasında uzaklaştı. daha oturaklı bir takım. beverley ve ibaka'nın sakatlıkları şu an için en büyük problem. bu iki isim de aslında play off rolleri nedeniyle bu takımın ana parçalarından birisi. potaya oldukça az gitmeleri, oldukça yüzdeli üçlük atmaları play off öncesi play off ortamında bunları yapabilmeleri veya yapamamaları kaderlerini belirleyecek. play off'ta maç maç hazırlanan takımlara karşı problem yaşamaları muhtemel. paul george sezona harika girmişti ancak yaşadığı sakatlık sonrası tekrardan toparladı. bence play off'ta kawhi'dan ziyade paul george'un performansı daha da önemli. kawhi'dan ne alınacağı hemen hemen belli ama paul george bu takımın hem ihtiyacı olan şeyi verebilecek en önemli oyuncu hem de istikrar noktasında soru işaretleri olan bir oyuncu. bence dışarıdan en hazır gibi görünüp play off'ta işler kızıştığında dağılmaları en muhtemel takımmış gibi geliyor. kawhi 2019 yılındaki gibi oynarsa takımı tek başına belirli bir seviyeye getirecektir ama şampiyonluk için yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum. yine de bu eşleşmede daha az problemli takım oldukları aşikar.

seri tahminim : 4-1 la clippers

doğu konferansında ise;

philadelphia 76'ers- washington wizards:

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 3-0 philly önde. serinin en iyi oyuncusu ise joel embiid.

coach doc rivers'la takım, her şeyden öte mantalitesini değiştirmiş durumda. bunu en iyi joel embiid'ten görebiliriz. joel embiid 3-4 senedir oldukça iyi bir allstar. ancak winner karakter olma noktasında problem yaşayan bir star. bu sene sakatlığı olmadığı anlarda öyle bir oyun oynadı ki adı hem mvp hem mip tartışmaları arasında geçti. sene başında seth curry'den beklediklerini tam alamasa da yerine geldiği josh richardson'dan rollerin dağılımı noktasında daha başarılı oldu. tobias harris harika bir sezon geçirdi keza simmons'ta harika bir savunma sezonu geçirdi. geçtiğimiz senelerde bu takımın en önemli eksiklerinden olan bench problemi bu sene oldukça az hissediliyor diyebiliriz. play off'ta rotasyonun daha da daralacağı düşünüldüğünde shake milton, sezonun sonunda iyi iş çıkaran tyrese maxey, thybulle, furkan, howard isim olarak kısıtlı sürelerde gayet verim alabileceğiniz bir bench. bu sene hem philly'nin hem de coach doc rivers'ın looserlık laneti tutmazsa tünelin sonuna kadar gitme ihtimalleri düşük değil.

play-in oynayarak 8. sıradan play off yapan washington'da şimdilik yüzler gülüyor. tamamen dağılmış bir takım halinde geçen geçtiğimiz sezonun ardından ayağa kalkabilmeleri takdir edilmeli. bu süreçteki en büyük fark tabii ki ruh hastası russell westbrook. özellikle allstar arası sonrası istatistiksel olarak bir kenara verim açısından da kendi standartlarında olağanüstü bir sekans geçirdi. sezonu yine triple double ortalamayla bitirmesinin hakkını sahada da verdi diyebiliriz. takımın esas yıldızı bradley beal de harika bir sezon geçirdi. geçen seneki mutsuz ruh halinden çıkıp mücadeleye odaklanmış durumda. ancak washington için bunun ötesinde denilebilecek çok fazla bir şey yok. çok daha iyi bir sezon geçiren hachimura, bertans, yine rolünü bulmuş robin lopez, sezon sonuna doğru takıma katılan gafford hep iyi parçalar ama play off için ümitvar olmayı mümkün kılmıyor. ama sezon sonuna oldukça hırçın, formda geldiklerini bunu play off'a taşımaları mümkün. bu çabaları 1 yada 2 maç alabilmelerini sağlayabilir.

seri tahminim : 4-1 philadelphia 76'ers

brooklyn nets- boston celtics:

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 3-0 brooklyn önde. serinin en iyi oyuncusu bu sene muhteşem bir performans gösteren kyrie irving.

geçen sene kyrie ve durant eklemelerinin üstüne bu sene de houston'da mutsuz olan harden'ı ekleyen nets'de sene boyunca sakatlıklara rağmen işler beklendiğinden çok daha iyi gitti. harden takasını eleştirenler olacaktı ancak james harden kapınıza kadar gelirse harden'ı takıma katarsınız. nitekim oynayabildiği dönemlerde houston'daki son yıllarının aksine topu daha paylaşan bir harden'la birlikte bu takımın ihtiyacı olan role büründü. yine durant de oynayabildiği ölçüde sakatlığının yeteneklerinden pek bir şey göstermediğini gösterdi. özellikle sezonun ilk bölümünde harika bir durant karşımızdaydı. ama her ne olursa olsun bu takımın limitlerini belirleyecek kişi kyrie irving olacağı tartışmasızdı. sene boyunca 1-2 istisna olay haricinde takımı sahiplenen, istikrarlı her şeyden öte savunmada inanılmaz gayretli bir irving vardı. sezonu 50-40-90 kulübünde bitirmesi de sezonun özeti ve onuru oldu diyebiliriz. ayrıca belirmek gerekir ki jeff green'in kendisi açısından istikrarı, joe harris'in istikrarlı ve yüzdeli katkısı, son dakika eklemesi mike james, shamet, claxton gibi değerli isimlere sahip olması, coach steve nash'in sene boyunca verimli bir şekilde kullanabilmesi önemli bir avantaj.

serinin diğer tarafındaki boston celtics'te ise işler nets'in tam zıttı şekilde ilerledi diyebiliriz. geçen sene bu takım doğu finali oynarken aslında doğunun en iyi takımıydı. seneye de doğunun en iyi 2-3 takımı olarak girdiler. gerçekten de kadro yapısı ve coach itibariyle bu beklenti haksız sayılmazdı. ancak sene boyunca işler hiç beklendiği gitmedi. kemba walker'ın sakatlığının da etkisiyle neredeyse hiç devreye girememesi, marcus smart'ın genel formsuzluğu, fournier takasından beklentilerin karşılanmaması, tristan thompson'ın da uzun sorununa tam çözüm olamaması, jayson tatum'un covid-19 problemi gibi pek çok sorun boston'ı play-in'e kadar itti. tüm bunlar gayet iyi bir sezon geçiren jayson tatum ve muazzam bir aşama kaydeden jaylen brown'a rağmen yaşandı. jaylen brown'ın sezonu kapatması berbat geçti denilen sezonun tuzu biberi oldu diyebiliriz. gelinen aşama itivariyle işleri biraz robert williams'ın performansına kalmış durumda. tatum sezon sonunda ve play-in'de muazzam formda olduğunu gösterdi. kemba walker da ritmini bulmuş gibi ama seriyi geçmeleri pek mümkün görünmüyor.

seri tahminim : 4-1 brooklyn nets

milwaukee bucks - miami heat

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 2-1 milwaukee önde. serinin en iyi oyuncusu giannis antetokounpo.

son 3 senedir çok iyi bir normal sezon takımı olan bucks bu sene başında vitesi biraz düşürüp play-off odaklı oyun ve kadro kurmaya çalıştı. bu amacın en büyük aşaması jrue holiday'in takıma katılması oldu. verilen yüklü kontrat eleştirilse de bu takımın ihtiyacı olan parça holiday diyebiliriz. bunun diyeti olarak da senelerdir sahip oldukları geniş benchi kaybetmek oldu. giannis sezona biraz yavaş başlasa da sezon ilerledikçe mvp seviyesine çıktı. takımın süperstar kontratına sahip ikinci oyuncusu middleton bu sene daha güvenilir ve istikrarlı oynadı. bucks üzerine geçmişteki tecrübelerimiz gösterdi ki normal sezona göre play-off tahmini yapmak oldukça zor. hiçbir zaman b planı olmayan bir coachla oldukça sert bir eşleşmeyle başlayacaklar. elemeleri halinde miami ile başlamak avantaj olabilir.

serinin diğer tarafında son doğu şampyionu miami var. miami sakatlıkların da etkisiyle sezona istediği gibi başlayamadı, devam edemedi ve bitiremedi. coach eric spoelstra'nın olağanüstü liderliği ile geçen sene final oynarken dahi aslında herkesin kabul ettiği bir gerçek vardı. miami doğunun en iyi takımı değildi. finali hak etmiş olabilirler ancak en iyi takımlardan biri dahi değil desek haksızlık etmeyiz. duncan robinson ve tyler herro'nun geçen seneye göre yaşadığı form düşüklüğü, dragic ve butler'ın fazla maç kaçırması ritm bulmalarını zorlaştırdı. sezon sonlarına doğru ariza ve dedmon takviyeleri beklentileri aşmış durumda ama büyük resimde göründüğü kadar iyi olmadıkları kanaatindeyim. yine de bucks serisinde olabildiğince sert, yıpratıcı olacaklarını, bucks'a sorun çıkarabileceklerini hayal etmemiz olası. bu aşamada new york veya atlanta ile eşleşseler ilerisi için daha ümitvar olabilirlerdi.

seri tahminim : 4-2 milwaukee bucks

new york knicks - atlanta hawks:

sezon içerisinde her iki takımın karşılaşmalarında 3-0 new york önde. serinin en kritik oyuncusu trae young.

7 ay öncesinde bugün için knicks'i buralarda yazacağım söylense bunun bir şaka olduğunu düşünürdüm. gerçekten de bu sezonki new york, sürprizin de olağanüstü olanı. zira çok ciddi bir kadro değişikliğine gitmeden bu sonuç ortaya çıktı. julius randle'ı takımın merkezine koyarak, inanılmaz bir savunma performansıyla sezonu bitirdiler. pek çok parçadan ekstra katkıyı aldılar. rj barrett'ın rolünün daha da netleşmesi, mvp adayları arasında dahi söylenen julius randle'ın ana top dağıtıcılığındaki performansı, sezon ortası takıma katılan derrick rose'un harika katkısı, alec burks'ün hatırı sayılır performansı, çaylak immanuel quickley gibi faktörler başarının parçaları. tüm bunlar başarısızlığın takım kimliği haline geldiği yerde yaptı coach tom thibodeau. tüm bunlar bir de sezon başı takımın belki de en kıymetli parçası sayılan mitchell robinson'ı kaybederek başardılar. play-off için tüm bunlar yeterli olur mu bence hala soru işareti. karşılaştığı her takıma savunma anlamında bela olacakları ortada ancak bu takımın hücumu ne olursa olsun sorunlu. ligin en az üçlük atan takımlarından birisi. çok ciddi şutör problemleri halen devam ediyor ama hem normal sezona hem de play off'a heyecan kattılar, katacaklar.

atlanta hawks için sezonu iki aşama olarak değerlendirmekte fayda var. lloyd pierce'lı dönem ve görevden ayrılması sonucu nate mcmillan'ın head coach olması. nate mcmillan'ın göreve gelmesi ile inanılmaz bir çıkış yakalayan atlanta hawks playofflara çok daha hazır geldiğini söyleyebiliriz. ancak şunu da belirtelim ki lloyd döneminde yaşanan haddinden fazla sakatlıklar, kısmen fikstür zorluğu mcmillan'ın döneminde ise bunun tam terslerinin yaşanması. gallinari ve bogdanovic'in takıma dönüşü, clint capela'nın muazzam savunma performansı sezonu iyi tamamlamalarında etken. özellikle bogdanovic'in trae young'ın varlığında veya yokluğunda top dağıtımında etkisi, karar vericilik noktasında trae young'a bağımlı kalınmaması rollerin oturmasında ana etken oldu. bu yüzden serinin başında serinin en iyi değil en kritik oyuncusu olarak trae young'ı gösterdim. trae young'ın takıma kattıkları kadar zaman zaman götürdükleri de var. çok ciddi savunma zaafiyeti, kötü denilebilecek karar veiriciliği takımın limitlerini kısıtlıyor. ancak doğru kararlarla birlikte, top dağıtıcılığın bogdanovic'e verildiği sürelerde verimliliği de artıyor. bu serinin de kaderini bunların play off atmosferinde ne kadar gerçekleşeceğine bağlı. özellikle sert bir savunma takımı olan new york'a karşı trae young'ın performansı takımı doğrudan etkileyecektir. zira diğer parçalardan ne alınacağı ve ne yapacağı hemen hemen belli bir takım. sene başındaki gallinari ve bogdanovic'in sakatlıkları, deandre hunter'ın sezonun 2. ayında sakatlanması bir üst seviyeye çıkmalarını engelledi diyebiliriz ancak sezonun geneline bakarsak atlanta'nın iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. new york eşlemesinde ise tahminde bulunmak oldukça zor. çok iyi bir savunma ama kötü bir hücum takımı olan new york'a karşı iyi bir savunma takımı olup hücumda trae young'ın gününde olmasına aşırı bağlı atlanta eşleşmesinde her sonuç çıkabilir. benim görüşüm bugün itibariyle atlanta yarım adım önde.

seri tahminim : 4-3 atlanta hawks.