şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupa basketbolunun birden bire çok yol katetmesiyle,planlı alt yapı,fiba çabaları ,kıl,tüy,yünle hiçbir alakası olmayan durum..nba oyuncuları grev yapar ve 1 sene bu sektör işlemeyip milyonlarca dolar zarara uğrar klüb sahipleri..klüb yöneticileri ve yetkililer de oyunculara rahat battığını düşünüp "avrupaya yönelelim de pişman olsun anaları ağlasın bu gorillerin" gibi bir tutum içerisine girer,olaylar gelişir..yine ortada fol yok yumurta yokken kârlı çıkan tek sektör avrupa basketboludur..basketbol(nba) severlerin pek yararına olduğu söylenemez..
 • amerikalilar'in sisirmelerinden biri. avrupa basketbolunun yukseldigi falan yoktur. bu sampiyonada sampiyon olma olasiligi olan bir takim olan turk milli takimini dream team xp'nin onune atin ve sonucu gorun. pau gasol, dirk nowitzki ve peja stajakovic gibi ender yetenekler kendilerini gosterme sansi buldu diye abd ile aradaki fark kapanmadi. bunu gelecek sene olimpiyatlarda cok aci sekilde gorecegiz.
  bu turnuvayi izleyenler avrupa basketbolunun ne kadar az tat verdigini gormekte.
 • avrupa basketbolunun yol katetmesiyle, önemliçalışmalarla ilgili olmayan fakat dirk nowitzki,pau gasol gibi oyuncuların bulunmasıyla doğrudan bağlantısı olan olgu..2.ligden geldiğinde taşak geçilip oynamasına karşı çıkılan bir dirk nowitzki en iyi 4-5 nba oyuncusu arasına giriyorsa, pau gasol diye bir eleman gelip 2.15lik boyuyla bazı overrated dallamalara fundamental dersi veriyorsa takım yöneticileri de ister istemez bu bölgelere doğru yönelecektir..kaldı ki avrupa'ya yönelmenin bir avantajı daha vardır..burdan gelen oyuncu şımarık amerikan gencinden çok farklıdır..yetişme tarzı başta olmak üzere birçok yönden karakter olarak ncaa'den gelen birçok denyodan daha iyi durumdadırlar, takım oyuncusu olmaya daha çok yatkındırlar örneklerde görüldüğü gibi..ben de takım yöneticisi olup böyle cevherleri görsem bi dk durmadan her yıl 10larca sefer düzenlerdim avrupa'ya..zira görüldüğü gibi detroit pistons acaba 2.bir dirk nowitzki yaratabilir miyiz diye carmelo anthony gibi bir yetenekle uğraşmamış, direk darko milicic'i bünyesine katmıştır(bence dallamalığın önde gidenidir o ayrı)
 • tamamen nba yönetiminin pazarı büyütmek, dolayısıyla gelirlerini arttırmak isteğinden kaynaklanan durumdur. örneğin hidayet ve mehmetin nba de oynamaya başlamasıyla, türkiyede bu lige olan ilgi bir anda katlanmıştır. michael jordandan sonra doğru düzgün bir yıldız çıkaramayan nba, onun yerine vasat oyuncularla dolu bir dünya ligi yaratmayı tercih etmiştir.yao ming gibi bir, çok afedersiniz, kütüğün her sene all star seçilmesi süper oynamasından değil, bir milyar çinliye forma satma rüyasından kaynaklanmaktadır. nba belki artık daha çekişmeli bir lig ama eski kalitesinde olmadığı kesin.
 • bu artış avrupa'daki her oyuncuyu gaza getirir oldu. ricky rubio denen adam bile draftta kafaya oynadı. hadi avrupalı oyuncular gaza geliyor eyvallah da, bir nba takımı nasıl olur da gidip avrupalı bir kısa oyuncuyu üst sıralardan draft eder. avrupalı bir oyun kurucu olup nba'de başarılı olmak mucize. belki de tek örneği tony parker'dır. e onda da zencilik var oradan kurtarıyor. avrupalı kısa oyuncular ile amerikalı kısa oyuncular arasında belki yetenek farkı pek yok ama muazzam bir fizik gücü farkı var. bakın avrupa'da ayıla bayıla izlediğimiz milos teodosic, nba'e gitse silinip geri gelir. koskoca jasikevicius ve spanoulis nba'e gidip başarılı olamadı, tamamen fiziksel nedenlerden ötürü. dejan bodiroga nba'e gitmeyerek en doğrusunu yaptı, çünkü adam biliyor fiziksel olarak nba'de başarılı olamayacağını, o da ne yaptı efsane olduğu yerde kalmayı tercih etti. 3-4-5 numaralı "iri" avrupalı oyuncuların nba'de başarılı olma şansı daha çok, çünkü genelde şutör oluyorlar. bu özellikleri de onları daha avantajlı yapıyor.
 • dünyanın en önemli hatta açık ara en önemli basketbol organizasyonunda sayıları bir hayli artmaktadır. draftlardan gelen bi o kadar çöp avrupalı oyuncudan sonra şu anda nba deki avrupalılar altın dönemini yaşamakta.

  nowitzki , gasol kardeşler ve tony parker dan sonra gelecek arkadaşlar gayet de potansiyelli.

  giannis antetokounmpo - yunanistan
  kristaps porzingis - letonya
  dennis schröder - almanya
  lauri markkanen - finlandiya
  nikola jokic - sırbistan
  nikola vucevic - karadağ
  domantas sabonis - litvanya
  jusuf nurkic - bosna hersek
  dario saric - hırvatistan
  evan fournier - fransa

  gibi potansiyelli oyunculara ek olarak luka doncic de 1-2 yıla nba de adını sıkça duyuracak.

  bu oyunculardan oluşmuş takıma gasol kardeşler , goran dragic , gallinari ve batum u da eklersek neredeyse amerikan karmasını yenebilecek güce kavuşmuş olacaklar. işin üzücü tarafı ise bizim bu seviyede ne halihazırda ne de beklenen bi oyuncumuz yok.