şükela:  tümü | bugün
  • dünyaca ünlü bir yönetmen olmanın ne demek olduğunu ahlat ağacı setinde bennu yıldırımlar ile yaptığı ders niteliginde ki konuşmasıyla anladığımız hakikaten büyük bir usta.

görüntüler yönetmen de oyuncu da budur işte diyor resmen. biraz monolog ve hafif bir ayar şeklinde cereyan etse de, bence bunlar ortaya çıkan eserin şanındandır. sonunda güzel birşey yaratmanın doğum sancılarıdır. gurur duydum dogrusu.

usta yönetmenin usta oyuncusundan ne kadar sofistike beklentileridir bunlar.

konservatuar tiyatro da öğretilen abartılı idealize edilmiş mimikleri kalıpları yok et diyor. onları dizi ve tiyatroda kullan, bana estetiksel kaygılardan uzak çirkin bile olabilen salt gerçekler lazım diyor. rüzgarla dalganın kayadan milyon senede yontup şekillendirdiği doğal katıksız sonuca talip oluyor. yaşamının imbiğinden süzülmüş bir bennu düşsün beyaz perdeye diyor ve her seferinde yaşamın yavaş aktığı filmleriyle duygularımıza tercüman oluyor..

ayrıca nasıl bir düzeyli set arası atölye çalışmasıdır bu allahım ya. gereksiz komplimanlar yok, basitlikler yok, sizli bizli oh mis. tam profesyonel.

[nuri bilge ceylan'ın bu görüntüleri sosyal medyaya damga vurdu https://www.sozcu.com.tr/…syal-medyaya-damga-vurdu/ şurdan]

birazdangelicem adlı suser arkadaşın adblocker kullananlar için özelden sizler için gönderdiği link.. twitter link

youtube linki'de fotrsapka'dan geldi. teşekkür ediyorum..

ekmeleddin : aslansimsek isimli suser arkadaşın ahlat ağacı nın set arkası belgeseli konusunda ayrıntılı güzel bir girisini bırakıyorum. isteyen okuyup faydalanabilir. #95286437.
  • nuri bilge ceylan'ın sırrı bu zaten,halkı ve hayatı müthiş doğal bir şekilde yansıtıyor.insan kendini içinde bulup çıkamıyor. bennur hanımın da hocayı dinlerken bile konsantre olmaya devam etmesi ve bakışları hocaya olan saygısını çok net gösteriyor.ona da tebrikler.
  • (bkz: nbc)
  • nbc'nin okullar ile ilgili tespiti harikadır. türkiye'de meslek eğitimi veren okulların neredeyse tamamı gerçek dünyadan kopuktur ve buradan mezun olanlar işe adapte olmak için birkaç sene harcamaktadır. akademi gerçek dünyadan kopuk maalesef.
  • nbc'yi amerika'da karasal yayın yapan nbc kanalı sandım. videoyu izlerken de gözlerim ekranın dört bir yanında kanalın logosunu aradı. olayın aslını çakmam biraz zamanımı aldı anlayacağınız. nasıl yozlaşmışsam artık.
  • bundan çok daha çarpıcı örnekleri nuri bilge ceylan'ın youtube kanalında izleyebilirsiniz.
  • (bkz: nbb sütyen)
  • vücut diliyle bennu yıldırımlar: (sen ne diyorsun lan değişik?)
  • nuri bilge ceylancılık yapmadan adamın haklı olduğunu söyleyebileceğim muhabbettir.

ahlat ağacı'na ait bir planın çekimi esnasında güneşin yanlış yerde durduğundan bahseden bir adam var karşında bennu hanım. herif deli. hassasiyet gösterin şu adamın isteklerine.