şükela:  tümü | bugün
 • ncsa tarafından tasarlanan macintosh, windows ve unix ortamlarının tümünde birden çalı$abilen ilk web tarayıcısıdır.
 • bildigim ve kullanmis oldugum en eski grafik destekleyen web browser.
  grafik destegi olmayan web browser icin lynx bu tanima daha cok uyar.
  ayrica netscape ve iexplorer'in cekirdek kodu bu yazilimdan alinmistir.
 • yapılmış ilk grafik destekli web browser.
 • ayrıca 1993 yılında yapılmıştır.
 • marc andreseen adında bir kardeşimizce fikir babalığı yapılmıştır ... sonrasında silicon graphics mosaic takımındaki birkaç kilit ismi kendilerine transfer edip mosaic communications company'i kurmuştur ... bu şirketin ismi çok geçmeden netscape communications corporation olmuştur ...
 • (bkz: mosaic)
 • bir de super mosaic vardi, gelismis surumu. multimedia kit dedigimiz kavram'in (16bit ses karti, 4x cdrom, hoparlor mikrofon vs) ciktigi donemlerde bu kitlerle beraber gelen cd'lerin arasindan cikardi. cd ile beraber donald duck'in 15 saniyelik bir animasyonu*, gopher ve archie client da gelirdi.
 • etkin olarak 1993-1997 arasında kullanılmı$tır. netscape navigator yüzünden piyasadan silinmi$tir ve 97'den sonra yeni versiyon çıkmamı$tır.
  http://images.google.com.tr/…qmjqeqozlq9lw3fziimoi=

  yine de denemek isteyen varsa a$ağıdaki adresten indirilebiliyor:
  ftp://ftp.ncsa.uiuc.edu/mosaic
 • ilk gordugumde hayran olmustum bu browser'a, lynx ve gopher gibi text based browserlardan buna gecmenin gunumuzdeki karsiligi nokia 1200'den iphone'a gecmek olabilir belki. 1995 yazinda sun sparc workstationda calisiyordu. ınternet sayfasinda resim gormenin yeniligini bir iki hafta sonra playboy web sayfasina girerek taclandirmistik, resimler yukaridan asagiya yavas yavas geliyordu, memeleri begenmezsek gerisini beklemeden uc bes dakikada baska resime bakabiliyorduk.

  'what's new?' diye bir butonu vardi yanlis hatirlamiyorsam. evet, bu guzide buton, internet'e o gun hangi yeni sayfalar eklenmis onu gosteriyordu. 'ohaa tayland'dan bile universitenin birinin web sayfasi var' diye sasirdigimi hatirliyorum.
 • marc andreseen ve ekibi tarafından geliştirilmiş olup tarihteki ilk browserdır, yani şu an kullanmakta olduğunuz opera, safari, chrome, firefox gibi browserların atasıdır. mosaic'ten önce fetch, gopher, archie... gibi indirmek, aramak, ya da dosya görüntülemek için birbirinden farklı programlar kullanılırdı. örneğin istediğiniz dosyayı web üzerinde bir programla aratırdınız, daha sonra başka programla indirip dosyanın tipine göre**uygun bir programla görüntülerdiniz. mosaic'in devrim yaratan özelliği ise bunların hepsini tek başına yapabiliyor olması idi, ki bu da o dönem insanlar için webe erişimde inanılmaz bir kolaylık yarattı. kısacası pek çok insan internet, web gibi kavramlarla mosaic sayesinde tanıştı. böyle bir önemi vardır mosaic'in.
hesabın var mı? giriş yap