• 2000liler hakkındaki fikrimi değiştiren grup. 0:40’daki şey homosapien midir ke

baby don't stop
    "that whisper shit is such a turn on"
    exactly.
  • sm entertainment'ın yeni bir exo olması için çıkardığı grup değildir. illâ ki bir gruba benzeteceksek yine sm bünyesindeki super junior'a yapı itibariyle 2 açıdan benzerlikleri olduğunu söyleyebiliriz.

şöyle ki; iki grup da sektörde idol yetiştirecek bir okul edasıyla, mezuniyet mantığıyla çıkış yaptılar. bunu da açmam gerek. suju (super junior) çıkış yaptıktan sonra üyeler mezun olacak ve sektörde farklı işlerde yer alacaklardı. bu yüzden de grup çıkış isimleri olan super junior 05'i ilk çıkış yaptıkları yıl olan 2005'ten alıyordu. çünkü onlar mezun olacak yerlerine gelen yeni idoller super junior 06, 07, 08 şeklinde gidecekti. bu yüzdendir ki 40 yaşındaki adamın idolü olduğu grubun ismi super junior kekeke. neyse peki sonra ne oldu? super junior büyük bir patlama yaptı. hatta bence kpop'ın gelmiş geçmiş en büyük efsaneleri olan dbsk'yi bile gölgede bırakmayı başardılar. ben demiyorum sevgili hyuk diyor :) gerçi kendisi biraz da şıllıklık yapıyor burda :) neyseeee bilen bilir dbsk şimdiki internet imkânı ile çıkış yapsa kırmadık rekor bırakmayacak über bi gruptu. bunu akılda tutalım burdan devam edelim. super junior kazandıkları başarılar sayesinde dağılmadı dağılamadı. fanlar kesinlikle dağılmalarına karşı çıktılar. zaten altın veren tavuğu kim keser ki? bir lavuktan başkası olamaz herhalde.

gel zaman git zaman nct çıkış yaptı. nct'nin grup mantığını anlamak biraz afakan geçirme sebebi. bence bu grubun fanı olacaklar bakıyor diyor ki ben bu grubun ne olduğunu anlayamam kafam yoruldu deyip stray kids'e yanlıyolar. en azından üye sayısı sabit diyerek :) yanlış anlaşılmasın ben severim bu grubu da. ~cooking like a chef ı'm a 5 star michelin~ lanet olsun yine konu dağıldı neyse. buraya kadar okuyan ruh hastası, açıklamaya devam ediyorum :)

nct 4 alt grup toplamının ismi. nct 127, nct dream, wayw, nct u. üyeler çıkış yaptı fakat hemen hemen her yıl yeni bir veya iki üye ekleniyor bu gruba. en son nct 2021 ile 2 üye daha eklenerek üye sayısı 23'e çıktı. bakın ne diyorum her yıl bir iki üye salınıyor grup içine ve o yıl yeni bi konsept ile albüm çıkıyor. suju için yapılmak istenen şeyin bir benzeri. öyle ki çocuklarının ismini ve sayısını bilmeyen 4 karılı sarı çizmeli mehmet ağa gibi hissediyorum kendimi. sayarken illâ bir üyeyi unuturum, artık o gün piyango kime vurursa. evet kötü bir anneyim.

her bir üye nct nin üyesidir. ve nct u alt grubunda diğer üyelerle collab yapabilirler. nct u değişken üyelere sahip bir alt gruptur. nct 127 aktivitelerini kore bünyesinde ve dünyada en yoğun yapan alt grup. genelde fanlar ilk bu alt grubu tanıyarak başlar bu uçsuz bucaksız serüvene. wayv (hadi kamu hizmeti we are your vision demek) üyeleri çin etkin kökeninden gelen üyelerden oluşur ve aktiviteleri çin'de yaparlar.

nct dream. eveeeeet geldik fasulyenin faydalarına. ne demiştik yeni üyeler ekleniyordu super junior da da nct'de de. sonra mezun oluyorlar. evet, canımız ciğerimiz nct dream'imiz de mezun olup dağılacaktı ve yerlerine yeni dream üyeler geçecekti. eski üyeler nct'ye katılacak taze kan olarak dream'e yaşı küçük idoller alınacaktı. peki ne oldu? .... ding! doğru tahmin, yine çalışmadı bu reçete. çünkü nct dream kore'nin en çok sevdiği erkek gruplarından biri oldu. nct 127 her ne kadar international bazda popüler ise de nct dream'in hayran kitlesinin sadakati nct'nin hiçbir alt grubunda yok. (yazar burda ekseriyetle koreli fanları kastediyor. yoksa taeyong için kurşun atıp kurşun yiyebilecek olan birkaç fan bulurum.) hatta mark nct 127ye geçip dreamdeki aktivitelerini durdurdu. daha sonra haechan geçti ama dream aktivitelerine devam etti. fanlar tutuşmaya başladı bu noktada. dream'e ne olacaktı? akıbeti belli miydi? yeni üyeler mi eklenecekti? orijinal üyeler mezun mu olacaktı? nihal'i harcayacaklar mıydı matmazel? sakin sakin. açıklıyorum. olabilecek en güzel şey oldu. mark dream ile aktivitelerine geri döndü. haechan durduğu yerde durdu. diğer 5 üyemiz mezun olmadan nct dream'in kadrolu idolü olarak sabit kaldılar. bu size neyi hatırlatıyor? eveeeeeet. suju da böyle mezun olamamıştıııı. fanlar dedeye sahip çıkar gibi sahip çıkmışlardı sevdikleri gruba.

sm hiçbir zaman exo'yu da dbsk'yi de global bazda başarılı olsunlar şeklinde düşünmedi. çin piyasasından parayı cukkaladılar yıllarca. bu da sm'in büyük mallığıdır. bighit gelip bts'i patlatana kadar kore popunun dünyayı da aynı uzak doğuyu olduğu gibi domine edebileceğini göremediler veya doğru hamleleri yapamadılar. yoksa exo tartışılmaz bir gruptur. nct'yi de ezdirmem yalnız.

evet suju ile nct'yi karşılaştıran ve benzerliklerine dair geçerli savlar ortaya atan bir psikopatım. düşünce özgürlüğü demek istiyorum :) o değil de olan wanna one'a oldu. şimdi o konuyu da şöyle açıklayayım. sene geçen sene ....... :)
  • nct127 kick it ile geri dönmüştür.
  • sm in yeni exo olacagini umud edip piyasaya sürdüyü ama exo'nun başarilarinin üçte birini yakalayamayan grup. yanliş anlaşılmasin grupla bir derdim yok. mark ve taeyongu da severim. ama sm piçi exo-nun globalde her türlü önünü kesip , dünyanin en büyük erkek grubu olmasini engelledikten sonra çıkardığı bütün gruplara gıcık oluyorum. asla bir yg olanayacaksın sm. seni zirveye taşıya bilecek exo ya yapmadiğin birakmadın. umarim en kısa sürede batarsın.
  • bir album alana bir album bedava vererek album satiş sayisi sm tarafindan sahte bir şekilde artirilmis grup. sm sen var sen nasil bir orospu cocugusun sen..
  • 2018'in kazananı olan grup. adamlar bomba üstüne bomba bırakıyor. ayrıca lucas ve jungwoo kadar hızlı yükselen bi rookie görmedim ömrü hayatımda. bir anda gelip tüm elemanları piç ettiler resmen.

bu sene çıkardıkları empathy albümünden yestoday şahsi favorim. her şeyiyle çok güzel.
  • iclerinde bir velet var ki bana “bunca yillik hayatimda boyle mukemmel bir sey gormedim.” dedirtti. interview with the vampire yeniden cekilse louis'i oynayacak tipte bir sey. su saatten sonra beni insanligimdan cikaracak.

kitapsız
  • hakettiği ilgiyi alamayan k-pop grubu. öyle ki dayanamadım 2. entryi girmiş bulundum.

dont you know i'm a......... naega neol ikkeuneun boss

bonus: allah'ın varlığının kanıtı
  • 2016 yılında sm entertainment şirketi altında çıkış yapmış kpop grubu. adının açılımı neo culture technology'dir. sm, gruplarının artık eskidiğini düşünmüş olsa gerek ki nct için görmeye alışık olmadığımız bir konsept hazırlamış.

grup şu an için nct 127, nct u ve nct dream olmak üzere üç alt gruptan oluşuyor. şu an için diyorum çünkü bu alt gruplarının sayıları artabilir ve alt gruplar arasında üye alışverişi olabilir. genellikle kpop dünyasında yeni üyelere sıcak bakılmaz ama sm'in iddia ettiğine göre nct sürekli üye döngüsü üzerine kurulmuş bir grup. sanırım bu sayede alternatif ve taze soundlarını koruyabilecekler. tabi ki uzun vadede bu konsept grubun dinamiğini nasıl etkiler düşündürücü.

sanıyorum nct 127 bunların ana alt grubu. çoğu albüm ve klip bu gruptan çıkıyor. üyeler yaşlarına göre büyükten küçüğe johnny, taeyong, taeil, yuta, doyoung, jaehyun, winwin, mark ve haechan olarak sıralanabilir. müzikal anlamda dinlediğim en iyi kpop gruplarından biri olduklarını düşünüyorum. çok dengeli ve günümüze uyum sağlayan alternatif bir soundları var. sadece kpop değil, diğer pop müzik dinleyicilerine de hitap ediyorlar. dansları da müzikleri gibi alışılmışın dışında fakat akılda kalıcı değil. hayranların da takip edebileceği kareografilere yönelmeleri lazım. görüntüleri ve tarzları ise kusursuz. zaten sm'den beklenen de budur ama nct'ye ayrı bir özendiklerini düşünüyorum. kliplerin her biri unutulmayacak cinsten. dance practice videoları da başlı başına birer klip gibi zaten. her albümden birer klip bırakalım şuraya: fire truck, limitless, cherry bomb

nct u ise ilk çıkış yapmış alt grup. nct 127'den taeyong, mark, jaehyun ve doyoung'un yanında ek olarak ten beş üyelik grubu oluşturuyor. fakat the 7th sense'i yayınlayıp ortadan kayboldular. tarz benzerliği nedeniyle sm bunlara ayrı şarkı çıkarmaya üşendi sanırım. onun yerine üç ay önce ten'e solo klip çıkardılar.

nct dream de bunların alt yapısı olsa gerek çünkü grup sadece 2000lilerden oluşuyor, yaşı gelen nct'nin diğer gruplarına transfer oluyor. şu ana kadar mark ve haechan nct 127'ye çıkanlardan, yeni bir üyenin gelmesi de yakındır. gözünü para bürüyen sm de 14 yaşındaki çocuklara debut yaptırıyorsa en az 12 yaşında train ettirmeye başlıyor demek ki. hayatlarını bu uğurda harcayan veletleri izlemek istiyorsanız link.
  • konsept hoş, şarkılar diğer gruplara göre on numara ama sm yine yapıyor yapacağını. nct gelmiş geçmiş en iyi kpop gruplarına girer ancak üstüne yatılıyor adeta. tabii şu aralar, empathy ile çoğu kişiyi radarlarına çektiler ancak hala hakettikleri değeri gördüklerini düşünmüyorum.

şu an genel anlamda nct 2018 adı altında promosyon yapıyorlar. 3 unit var, nct u, nct 127 ve nct dream. nct u sabit bir unit değil, konsepte hangi üye uyuyorsa onu seçip koyuyorlar comeback için. nct 127 ise tam tersi, sabit 9 üyeye sahip, genellikle amerikaya gidip performans sergileyen unit, 127 ise seoul’un koordinatları. dream ise reşit olmayıp daha çok sevimli konsepti işleyen unit (go ile farklı sert bir konsept denediler ve oldu da valla, çocuklar taşıdı.) üyeler reşit (20) olduğunda unitten mezun oluyorlar diyebiliriz. örneğin mark bu sene sonunda transfer oluyor. sm şu unit’i sabit yapamadı gitti! neyse, seneye 4 tane 2000’li (renjun,jeno,haechan,jaemin) mezun olacak o yüzden yakında sm rookies’de yeni adaylar açıklanır diye planlıyorum. haechan ve mark sabit unit’te olduğu için rahattır belki ama diğer çocuklar ne olacak bilmiyorum,ç. hah, bu arada, hayırlı olsun china unit’imiz geliyor! ne bekledik be kardeşim... çinli üyelerden oluşuyor bu unit ve düşünüyorum ki sabit unit alacak. kun’u çatır çutur harcayan sm, kun’u bu unit’in lideri yapmazsa, alacağı olsun. ten’de bu sıralar çincesini geliştirmeye çalışıyormuş, belli o da unit’te taylandlı olmasına rağmen. winwin’in sesini duyacağız artık sonunda, çok şükür.

özellikle sm’in üstüne yattığı üyelerden bahsetmek isterim, saatlerce konuşabilirim bu konu hakkında aslında ama kısa keseceğim. johnny (kişisel favori üyem), kun ve winwin. bu üçünün çektiğini bi nctzenler bir de kendileri bilir. hani kun ve winwin kurtardı china unit’le kendilerini (sm bir saçmalık yapmazsa tabii), ama johnny baya uzun bir süre daha çatır çıtur yenecek gibi. johnny 2008’de staja başladı ve 2017’de anca debut yapabilme şansı yakaladı. şarkı söyleyebiliyor, piyano çalabiliyor, rap yapabiliyor, 8 sene boru mu, harika dans ediyor, mis gibi o kadar kibar ve narin bir ruha sahip olmasına rağmen bir çok insanın johnny denildiğinde onu sadece ‘oh daddy’ diye eski, çürümek bilmeyen, artık söylenmemesi gereken inside jokela anması üstüne üstlük sadece kaslarından dolayı övmesi hayli bir sinirimi bozuyor. nct’s night night adlı bir radyo programını jaehyunla birlikte yürütüyor.

şimdi bir de kendi fikrimi paylaşmak istiyorum. nct’nin asıl konsepti sınırsız üyesi olması, yani her sene veya belli dönemlerde nct’ye üye ekleniyor. ben bu fikri beğenmiyorum ve çokta yürüyeceğine inanmıyorum. grubun en popüler iki üyesi (taeyong ve mark) genellikle hatta hep center pozisyonundalar. rapper olmalarına rağmen şarkılarda çok baskınlar, diğer grup üyelerine çok bir pay düşmüyor. screen-time, line, center ve üyelere promosyon yapılmada çok büyük sıkıntı var. grup üyelerine eşit verilmiyor, verilmeye de çalışılmıyor. kim popüler ise sm ona promosyonu basıyor (bkz: lucas) flirty tavırları, rapi ve güzel yüzü sayesinde bir anda patlama yaratan lucas daha çıkış yapalı 8 ay olmadı ancak şimdiden taeyeon’un yeni albümünde yer aldı ve yakında leeteuk’la program sunacak. kun mesela, nct u - without you ile 2 yıl önce çıkış yapması gerekiyordu, nct 2018 ile anca resmi çıkışını yaptırdı sm. ayrıca adam video klibine bile kun’u koymadı, işte bu yüzden daha fazla üyeli olmasını istemiyorum, daha 18 üyeye doğru dürüst dağılım yapamıyorken 30’a 40’a nasıl yapacak..

18’ini de o kadar çok seviyorum ki, hepsi birbirinden farklı rengaren kişilik. ayrıca daha ne diyeyim, grubun on parmağı on marifet, vokalleri ayrı efsane, rapperları on numara, danslar, şarkılar müthiş. bir kendiniz bakın araştırın derim. stan nct, stan talent.
hesabın var mı? giriş yap