şükela:  tümü | bugün
 • 100 mafya ailesinden müteşekkil, yaklaşık 7 bin üyeli bir örgüttür. yıllık döndürdükleri para miktarı 35-50 milyar euro'dur. bu miktar onları avrupa'nın en güçlü mafyası yapmaya yeter artar bile. uyuştucu madde olarak kokain ticareti yaparlar. radyoaktif ve zehirli atık kaçakçılığında avrupalı nükleer, ilaç, kozmetik, patlayıcı mühimmat sanayinin pis işlerini yapmada en iyisidirler. doğu bloğu ülkelerinde silah kaçakçılığı da yapmaktadırlar. bir italyan mafyasında olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla taşırlar. kendileriyle çalışmayan, ihanet edenlere karşı çok acımasız ve sert bir tutumları vardır. ünlü sicilya mafyası cosa nostra örgütü ile samimiyetleri sonucunda boynuz kulağı geçmiştir. kimi kaynaklara göre cosa nostra arka planda kalarak farklı bir strateji izlemekte, fakat ndrangheta'nın tüm iplerini ellerinde tutmaktadır. gladio ve ünlü mason locası p2 ile olan ilişkileri sürekli gizlenmekte ve ısrarla istihbarat raporlarına girmemektedirler.
 • bugun itibariyle capo di tutti capi'si dahil 300'e yakin orgut mensubu tutuklanmistir. ayni gunde 300 tutuklama. bir temizeller operasyonu daha italya'da.

  (bkz: domenico oppedisano)
 • son temizlik sonrasi vaziyetlerini bilmemekle birlikte bir zamanlar italya'nin en tehlikeli olusumuydu. italya'da yapabilecegin en kotu sey ndrangheta'nin karsisina cikmakti. calabria bolgesi'nin sicilya mafyasi'ndan daha tehlikeli oldugu soylenen orgutuydu. bir amerikali diplomata gore bu orgutun, para aklama ve uyusturucu trafiginden elde ettigi gelir italya'nin gayri safi milli hasilasinin yuzde ucune denk gelirmis.
 • mafya olarak adlandırılması yanlış olan organize yapı. mafya tipi örgüttür.

  ayrıntılı bilgi için;

  (bkz: mafya/@cukum dustu)
 • söylenişi ağıza hoş gelen sözcük; içeriğiyse ölümcül kötü...(bkz: #36747556)
 • zamanında nükleer atık kaçakçılığı da yapmış italyan suç örgütüdür. 90'lı yıllarda italya, isviçre, fransa, almanya ve abd'den aldığı atıkları somali'ye götürüp, yerel görevlileri rüşvetle satın alarak gömmüşlerdir. ayrıca diğer kullandıkları yöntem ise atıkları taşıyan gemileri batırmaktır. eski bir üyenin itiraflarına göre, italya açıklarında otuzdan fazla gemiyi bu şekilde batırmışlardır.

  ayrıca somali açıklarında batırdıkları toksik atık yüklü gemilerin kalıntıları, 26 aralık 2004 güney asya depreminden sonra oluşan tsunamiyle karaya vurmuştur.
 • milano'da yapılması planlanan expo 2015'in hazırlıkları esnasında varlığını hissettiren oluşum.

  link
 • papa franciscus'in kendilerini aforoz etmesinin üzerine oppido mamertina'daki meryem geçit töreninin güzergahını baba'nın evinin önünden geçecek şekilde değiştirmiş, meryem, baba'nın evinin önüne geldiğinde ise heykele boyun eğdirerek şov yapmış topluluk. sonra nasıl olsa aforoz edildik diyerek kiliseyi de boykota başlamışlar.
 • calabria ve sicilia bolgesi simdilerde italyan diye adlandirdigimiz aslinda etnik kokeni yunan olan topluluklarin yerlesim alanidir, bu yuzden bu olusumun isminin valore yerine eski yunanca'dan ndrangheta (turkce anlami: kahramanlik) olmasi sasirtici degildir, italyanca'da boyle bir kelime yoktur.