şükela:  tümü | bugün
 • en sonunda çözdüğüm miting sloganı.
  "neabedeneabe tam bağımsız türkiye!"
 • bugün dünya üzerinde hiçbir ülkenin (küba ve kuzey kore bunlara dahildir) bağımsız olmadığı ve olamayacağı düşünüldüğünde ( ki her ülke diğerine sıkı çıkar ilişkileriyle bağlanmıştır ) saçma ve olasıla gelmeyecek bir durumu niteleyen slogan.
  küba=>alba
  kuzey kore=>bm,çin
 • abd ab'yi anladik da, peki ya:

  council of europe
  nato
  oecd
  commission on security and cooperation in europe
  dunya bankasi
  imf
  european free trade association
  world trade organization
  organization of the islamic conference
  birlesmis milletler

  ve daha niceleri. bunlarin hepsi turkiyeyi bolmek icin kurulmus olabilirler. ben uniceften falan da supheleniyorum, bu memlekete hayirseverlik gerekiyorsa onu da biz getiririz.
 • devletler devletlere bağlı olmak zorundadır.bunun farkında olmayan slogan

  ama birgün insanlar evrensel hukuktan da uluslararası anlaşmalardan da bağımsız olabilir.tüm anlaşmalar karşılıklı rıza üzerine kurulabilir.

  ancak mesele olabilirlik değil.mesele olabilirlikten öte değişimin tarafında olmak.daha yaşanabilir bir dünya için
 • uluslararası ilişki kurmak başka birşeydir, başka bir ulus veya uluslararası topluluk tarafından yönetilmek başka birşeydir. bunu anlatmaya çalışan slogandır.

  üye olmak için kırk takla attığınız ve buna rağmen tam üyelik sözü alamadığınız, yetki sahibi olmadan ekonomik boyunduruğu* altına girdiğiniz, yani tabağınızın bulunmadığı bir yemekte yiyecek içecek masrafını bölüştüğünüz bir uluslararası topluluktan bahsediyoruz. türk insanı neden bu slogana "ne ab" diyerek başlamıştır? çünkü ab türkiye'ye 2000li yılların başından beri verdiği tüm sözlerde ikili oynayarak yan çizmiş, özellikle kıbrıs konusunda büyük kazık atmış, müzakerelerin sonunda tam üye olma garantisinin olmadığı yönünde de madde eklemiştir müzakere metnine. yani türk insanı aldatılmış hissetmektedir. ab'ye karşı değildir. ab tarafından kandırılmaya, uyutulmaya karşıdır. (yıllardır yerli-yabancı sermayeler tarafından uyutulurken, her gelen ülkenin ağzına sıçarken, ülke adına güzel işler yapan herkes bir bir öldürülürken neredelerdi derseniz sonuna kadar haklısınız)

  "ne abd" kısmına gelince. bugün internette, kitapçılarda, şurada burada bulabileceğiniz onlarca döküman, kitap, belgesel bize şunu söylüyor: amerika dünya'yı sömürüyor. uluslararası şirketleriyle, ekonomik yaptırımlarıyla, askeri gücüyle ezdiği tek ülke türkiye değil. ve bunları bizzat bu işlerin başındaki adamlar emekli olduktan sonra, vs söylüyor. ancak adamların medya gücü öylesine üstün ki, örneğin 11 eylül saldırılarının kurmaca olduğuna dair o kadar kanıt varken hala çıkıp bunu sorgulayamıyor kimse. ne dünya, ne amerikalılar. adamların tüm dünyada istedikleri gibi at koşturduğunu herkes biliyor. ortadoğuya neden geldiklerini herkes biliyor. çuval geçirme olayları, pkk kamplarında çıkan amerikan silahları, kürdistan kurma çabaları, vs. türk halkını amerika'ya karşı soğutuyor, dahası agresifleştiriyor.

  "tam bağımsız türkiye" kısmı ise çok zor görünüyor. küreselleşme adlı çağımızın zeitgeist'i tarafından ele geçirilmiş ülkeler çöplüğünde sadece bir kırıntıyız belki. network (ve zeitgeist, the movie) filminde dediği gibi, televizyonun bize giymemizi söylediği gibi giyiniyoruz, onların istediği gibi yiyoruz, onların istediği gibi yaşıyoruz, onların istediği müzikleri dinliyoruz, onların istediği gibi düşünüyoruz. tıpkı zeitgeist the movie'yi izleyen ben gibi. bize ne verilirse onu alıyoruz. ekonomilerimiz yerli - yabancı büyük yatırımcıların elinde oyuncak olmuş, bildiklerimiz, gördüklerimiz medyanın neredeyse %70ine hakim olan insanlar tarafından seçiliyor. ve malesef bu durumdaki tek ülke biz değiliz. yöneten, hükmeden birkaç ülke ve onları da yöneten uluslararası güçler dışındaki dünyanın büyük çoğunluğu yönetilen, hükmedilen konumunda. tam bağımsızlık sadece bizim değil, birçok ülkenin sorunu. ve kolay bir çıkış yolu yok görünüyor.
 • abd tamam da ab ne alaka diye düşündüğüm hatalı slogan. çünkü akepenin elini özgürlükler konusunda bağlayan tek kurum ab.
 • güzel slogan.
 • tam bağımsız = rusçu