• deniz gezmis'in idam oncesi zamanlarinda en cok dinledigi turkuymus. demek ki olumu beklerken bile insana umut veren sozlermis bunlar. dogru, her dinlendiginde ayri ayri sulandiriyo gozleri ama sozler de sonuna kadar umutlu.

bi de, bu sarkiyi ararken sunu buldum, okudum: "...şimdi sen habersiz solumaktasın havayı.. dumanını verdiğin sigaranda gözün.. ellerin cebinde,saçlarında rüzgarla dolanıyorsun.. dudağında kulağında kalan son şarkının melodisi,aklında yeni hayallerin.. ben?? artık sana çıkan tüm yollarım karanlık.. içime damlayan her gözyaşı senden yoksun..." cok guzel.
  • ilkokuldayken oğretmenden dayak yememin ustune okulun bahcesinde volta atarken soylediğim turkudur. nasıl derin izler açtıysa bedenimde ve ruhumda turkuyu her duyusumda yanagıma gider elim. ah ulan ahh. hayatımı siktin be hoca :)
  • hem yara bandım hem yaram olan türkü. önce tutunacak bir şeylere ihtiyaç duyup dinlerken sonra aslında bu türküyle bağımızın nasıl oluştuğunu hatırlamak yüreğime ağır geliyor.
  • baba nasihatı...

"bu türküyü yaz, kapına, dolabına, bir yere as.çok daraldığında oku, rahatladığını göreceksin".
  • duydugum en guzel ve hayata baglanmanın onemını hem huzunlu hem de cesaretlendırıcı bır dılle anlatan tuırkulerden bırı.
  • aşık daimi 'nin 12 eylülde öldürülen oğlu için yas tutan eşine yazdığı rivayet edilen türkü.
  • gelip geçen her ne varsa, işte onlar için söylenmemiştir. bu da gelir bu da geçer der ama, dediğine kendi de inanmaz. inansa zaten türkü olmaz. inansa, geçer gider ilk baharda. inanmaz, söyler. çünkü, geçmesi gereken (mecburen gereken) bir ömür vardır. belki de demek istediği, aslında, geçer bu ömür de sonunda, aldırma!'dır.
  • "ne de olsa kışın sonu bahardır " diye bagıra bagıra soylinecek bir turku.
  • her biri birbirinden müstesna olan türkülerimiz içinde daha bir özel yere sahip olanlardandır.
    lâkin şunu düzeltmek isterim; her ne kadar sabrıyla meşhur olan eyüp ise de, mısır'a giden yusuf'tur.
    altındaki "koyun oldum ağladım ardı sıra" mısra'ı da şaibeli biraz, doğrusunun "gerçek aşık olan erer o nura" olması kuvvetle muhtemel.

not: kazak abdal'ın mesajla verdiği ayar olmasaydı, hiç düzeltilmeden, o müthiş gubidikliğiyle kalırdı bu entry. sağolsun.
  • aşık daimi'nin kasedinde okuduğu orjinal halindeki son dörtlük şu şekildedir:

"daimi'yem her can ermez bu sırra
    gerçek kamil olan yeter o nura
    yusuf sabır ile vardı mısır'a
    bu da gelir bu da geçer ağlama"

ayrıca türk halk müziği'nin en tanınmış, bilinen ve sevilen eserlerinden biridir. mümkünse bizzat aşık daimi'den dinleyin.
hesabın var mı? giriş yap