şükela:  tümü | bugün
 • buna apolitiklik denmez, katil ile maktule aynı uzaklıkta olma yavşaklığı (küfür anlamında kullanmıyorum) denir.

  edit: yardımsever yazar idi uyarıp "bence yavşaklığı yerine duyarsızlığı ya da gamsızlığı daha doğru olur" dedi ancak diğer kelimeler yavşaklık kadar isabetli ifade etmiyor gibi geliyor halen bana.
 • polis şiddetine karşı olup diktatörlük yanlısı olmaktır. bu arkadaşlar oturup iyice bir gözden geçirsin karşı olduğu şeylerin ne anlama geldiğini.
 • gizli akp'li olunduguna delalettir. yetmez ama evet derler.
 • crazy islamist olarak anılan ülkenin tepesindeki şahsiyet bir yerlerine üç beş kuruş sıkıştırınca rte'ye domalmak ile son bulacak haldir.

  rezilliktir yani...
 • arada kalmaktır, ailen komünist der arkadaşların şakirt, çünkü objektifsindir, bir düşünce akımını kayıtsız şartsız savunan insanlar da bundan dolayı seni hemen ötekileştirir, çünkü düşündüklerinin aksinin de doğru olma ihtimalini asla kabul etmezler.
 • 12 eylül öncesinde de millet sağcı ve solcu diye ikiye ayrılıp birbirlerinin kanına ekmek doğruyordu. hepsi de o sıralarda kendilerini %100 haklı ama karşı tarafı satılmış, hain olarak görüyordu. ama yıllar sonra yaptıklarının farkına ancak varabildiler.

  meselenin özü odur ki, her düşük şuur seviyesi kendi zıttını otomatik olarak üretir ve bu zıtlar çatışmaya başlarlar. şuur sıçraması yapılmadan kavga son bulmaz. son iki asırdır yaşadığımız çelişki doğu-batı eksenindedir.

  1600'lü yıllardan itibaren dağılmış bir doğu-islam medeniyeti söz konusu. bu sebeple ister istemez batı hayat tarzı ve dünya görüşüne yönelmek zorunda kaldık. ama islam ve doğu medeniyeti o kadar derin köklere sahip ki muazzam bir yangının ardından bile sürgünler vermeye devam ediyor. bir türlü yok edilemiyor. yok olsa zaten bütün bu gürültü patırtıyı yaşamaz biz de tipik batılı bir ülke olurduk.

  sıkıntı şu ki, doğu-islam medeniyetinin çok ham ve proto versiyonlarından biri olan fettullahçı anlayış şu anda muhafazakar kesimin ideolojik arkaplanını oluşturuyor. böyle bir anlayış tefekkür semasında yeterli bir irtifa belirtemediği için zıttını kucaklayamıyor.

  eğer dosdoğru ve yüksek seviyeli bir hayat tarzı ortaya koymaya yetecek kadar derin bir islam anlayışı ortaya koyabilseydik mesele kalmazdı. her kesimi kucaklayabilirdik. batıdan aparma bir anlayış bu milletin ruh köklerine uymayacağı için her zaman yabancı kalacaktır, halktan kopmaya sebebiyet verecektir. ham bir islami anlayış ise halka yakın ama dünya gerçeklerine uzak olacak ve tepki doğuracaktır.

  ne diyelim? bir gün çıkış yolunu bulacağız inşaallah.
 • "zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır" sözünün muhatabı olmaktır.
 • insanların şiddete maruz kaldıgı bir olayda taraf olmamak da taraf olmaktır. faşizme karşı taraf olmayan faşiste destek veriyor demektir. net.
 • benim de içinde olduğum durum. 30 una taze basmış biri olarak yeni anladım ki dalyarakmisim, götüm başım ayrı oynuyormuş, akplilerden daha tehlikeliymişim, iki yüzlü falan filanmışım. sabah çöpü toplayan aktivistler en asil duyguların insanlarıdır onlar müstesna hiç bir zaman ne gaz sıkan polisin yanında ne de taş atan araç yakan vandalın yanında durmam.
hesabın var mı? giriş yap