şükela:  tümü | bugün
  • martin luther king diyor ki: "eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, michelangelo'nun resim yaptığı, beethoven'ın beste yaptığı veya shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. o kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup 'burada işini çok iyi yapan biri, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş.' desin"

-hayata yön veren öyküler, epsilon yayınları - arka kapak
  • herkes tarafından çok sık tekrar edilen bir sözdür
  • kötü bir meslek seçildiğinde * cümleyi kuran ebeveyni paradokstan paradoksa sürükleyecektir.
  • saçmalık! evet, tanım buydu. bunu söyleyene "neden?" diye sorarım. neden en iyisi olmam gerekiyor ki? daha çok para kazanmak için mi? yoksa tatmin duygusu mu? başarılı olmak mı insanın hayattan beklediği?

halen bir üniversite öğrencisi, pembe hayallerin peşinde koşan vurdumduymaz ve hayatın zorluklarını tam olarak yaşamamış tecrübesiz biri olabilirim. ancak hayatın amacının başarılı olmak olmadığını* biliyorum*. peki nedir hayatın amacı? wait for it..

mutluluk!

evet, hayatın anlamı mutlu olmaktır. hatta masumiyet müzesi'ndeki bir bölümün ismi olarak; hayattaki en önemli şey mutluluktur. eğer sizi mutlu eden şey işinizde en iyi olmaksa önden buyurun. bu başlıkta söyleneni gerçekleştirmek için elinizden geleni yapın. bunun da anormal bir şey olacağını söylemiyorum. ama şöyle etraflıca düşününce, insanın dünyaya sadece çalışmak için gelmediğini görebiliriz sanıyorum. işinin en iyisi olmak için hayatın boyunca didinmek yerine, sadece yaparken keyif alacağın ve geçmini sağlamaya yetecek bir iş bulmaya harca enerjini. zaten o işi yaparken mutlu olacaksan, o iş karnını doyuracaksa gerisinin çok da önemi yok. bir de kendinize ayırabileceğiniz yeteri kadar zamanınınz oluyorsa, sizden alası yok.

yani diyeceğim o ki; işinin en iyisi olmaya çalışmaktansa, işinde en mutlu olmaya (karşılaştırmaları sevmem), işinde mutlu olmaya çalışman yetecektir. gerisi de kafana göre...
  • yapmak istediğin işi yapmanın yanında önemsiz kalan emir cümlesi.
  • (bkz: forrest gump)
  • hikayedir efendim. herhangi işinde en iyisi olursan tüm iş sana yığılır. her türlü azarı, her türlü kaprisi sen çekersin. bir de etrafındaki o işini yaptığın insanlar tarafından da allahın salağı bakışını yersin, kendini paralarsın karşılığında alcağın özgeçmişinde güzelce parlayan bir referans mektubunu bırakın bir teşekkür bile olmaz. her daim hatalarınız göz önünde bulunur.

kısaca tekrarlıyorum hikayedir. ben bunu yaparım, yapacağım diyen kişiye de hayatta başarılar diliyorum.
  • amerikan felsefesi
  • - ne iş yaparsan yap, işinin en iyisi olacaksın hilmi. mutlu olmak için yapacaksın bunu. güçlü olmak için... misal senden sokakları süpürmen istenirse, michelangelo'nun resim yapması, beethoven'ın beste yapması, yada shakespeare'in şiir yazması gibi süpüreceksin etrafı. böylece diyecekler senin ardından "burada dünya'nın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş" diye. hayır hilmi, bana o boş gözlerle bakıp, kanun kaçağı olduğunu hatırlatmana gerek yok. biliyorum bunu ve diyorum sana, bu yüzden daha da iyi olman lazım işte. ancak bu şekilde yücelirsin seni buraya iteleyen toplumun gözünde... ne iş yaparsan yap, işinin en iyisi olacaksın hilmi...

-abi, nasıl sokayım 10 kilo malı götüme??

-sokacaksın hilmi...shakespeare gibi, bethoveen gibi, michelangelo gibi...