şükela:  tümü | bugün soru sor
  • turkiye'ye ozgu bir insan tipi degildir, hatta sanilanin aksina gelismekte olan ulkelerin hizla gelismekten dogan carpik icice gecmis sosyoekonomik profiline ozgu de degildir, amerika'da da bunlardan cok var, hatta buyuk sehirleri enfekte etmis durumdalar ve malesef uzulerek soyluyoruz ki, cogu kendilerine starving artist titrini uygun gorup sanatcilik kavramini ustlense de, biz onlarin artist kilifinin altinda yatan esas titrlerini soyle acikliyoruz: trust fund baby.

    en basta trust fund'in ne oldugunu aciklamak gerekiyor ki, kisaca "surekli akan bir para muslugu" diyelim, ve new york, londra gibi sehirlerde kafeden kafeye sekip cani sikilmis ve desensetize olmus bir sekilde dergi sayfalarini karistiran bu insanlarin surekli pesinden gelen dusunce bulutunu aciklayalim: "adam olamadim bari starving artist kiligina yatayim, su siralar bu prim yapiyor ne de olsa, gelecek hafta x dergisi benimle resimlerim uzerine soylesi yapmak istiyor, ama oturup en basta bir iki resim yapmaliyim."
  • (bkz: muhlis bey)
  • aziz yildirim'in nato'nun turkiye'deki bazi stratejik insaat islerini yapip deli servet sahibi oldugunu bilen azdir sanursam. (bkz: gereksiz bilgiler)
  • bilimum televole turevlerinde "sosyetenin unlu playboyu" tabiriyle tanimlanan ki$ilerdir. bir gun bile bu kisiler yaptiklari i$ ile anilmazlar. sadece ve sadece gece gec saatlerde bir bar cikisi yanlarindaki bayanlar ile bir jeep'e binerken, ya da gece kulubunde solistin sarkisina elindeki icki bardagi ile eslik ederken gorulen tiplerdir.
  • bunlara amerikada tv personality diyorlar gecistiriyorlar.
  • dişilerinin büyük kısmının mesleği "profesyonel metreslik" olduğu halde telaffuz edilemediği için işşiz gibi kalan ünlülerdir. bütün televole programlarında , cıvık haber bültenlerinde isimlerini duyarsınız ama işleri meçhuldür. manken deyip geçerler çoğunlukla, hamamkütüğü belli hatunlara
  • kendilerini lanse ettikleri mesleklerin imajını lekeleyen insanlar. (bkz: mankenlik) (bkz: fotomodellik) (bkz: dansözlük)
  • günün her saati televizyonda karşımıza çıkabilen yaşam formları. her şeyi olmaya çalışıp hiç bir şey olamayan insanlar topluluğu. eskiden bir hanım kızımız mankense isminin altında yazardı "manken" diye.. şarkıcıysa "şarkıcı" yazardı ve anlardık ne iş yapar, nerden para kazanır. ne yer ne içer kestirebilirdik az çok... artık o da yok. topuna birden "sanatçı" dedik, kurtulduk.