şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şahsın kafayı yemiş bir halde etrafını sorgulaması, kendine acayip sorular sorması olayıdır. bir an evvel olayı çözüp, farkındalığa ulaşma isteği vardır. maneviyat çökmüştür. çığlıklar başlar. vahim yani.
 • (ara: yabancilasmak)
 • evrende olan varlığını sorgulatana kadar gider. cevabı aldığında da tüm yaşam sevincini alır götürür. insanın başına gelebilecek en kötü şeydir belki de.

  mutlu olamamak, umutsuzluk yanında hediyesidir.
 • eğlenmek için çıkılan arkadaş grubu içinde bir anlık kopuş ve yabancılaşma sonucunda hissedilebilen bir durumdur. bir an ortamdan koptuktan sonra yalnızlığa, bunalıma eğiliminiz varsa; insanları cogu zaman anlamakta zorlandığınızı ve onların da sizi anlamakta zorlandığını, herkesin size uzak oldugunu düşünen bir insansanız, zaman zaman ben niye herkes gibi eğlenemiyorum diye aklınızdan geciyorsanız bu sendrom kapınızı çalmıştır ya da çalmak üzeredir geçmiş olsun.
  (bkz: tespit insanı)
 • zaman zaman arkadaş/eş/dost tarafından zorla götürülen yerlerde başa gelir genellikle.
  en basit örnek olarak, metalci bir insanın club'a götürülmesi bünyede bu etkiyi yapar.
 • mevcut yaşam kalitesinden, alışılmış hayat standartlarından bir şeyler kaybettiren, sevilen her türlü hobi, iş, yer ve kişilerden koparıp uzaklaştıran, kısıtlayan, bezdiren ortamlarda ortaya çıkar.
  "orada" bulunma nedeninin mecburi, katlanılması gereken durumun gayet ciddi oluşuyla ne işim var ulan benim burada tribinden ayrılır. gayet keyfi gidilen eğlence ortamından etrafta güzel hatun göremeyince "ne işim var lan benim burda" tribiyle tüymek ya da filmin ilk on dakikasında bayıp "amaan ne işim var ya" diye sinemadan çıkmak gibi değildir yani.
  esasında "orada" ne işi olduğunu, sorumluluk ve zorunluluklarını bilen, ve fakat bön bir koyun ya da pembe gözlüklü bir pollyanna olmayan her bünyeyi tutabilir.
  psikolojik, fizyolojik ya da ortaya karışık belirtiler verir.
  bir şekilde en yakın çıkışı arattırır. ortamdan uzaklaşılabilirse hayatın kıymeti bilinir, devam edilir. çıkış, kaçış yoksa zorunlu olarak sabredilir, tecrübe kazanılır... "o yer", "o iş" ve ilgili detaylara karşı büyük bir soğukluk, hafif bir nefret edinilir... değişilir...