şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşın ısrarı ile bu başlığı açıyorum. kendisi ve meslektaşları bu durumdan oldukça rahatsızmış. konu; (bkz: audition) (bkz: odisyon) (bkz: odeyşın) bunlardan birinin üzerineymiş de tam şaapamadım ben.

    kendileri der ki; "televizyondaki reklamlar için sürekli, yılda nereden baksan 100 tane deneme çekimine giriyorum. biliyorsun. abi işini adam akıllı yapan 2 ya da 3 firma dışında hepsi gelişine iş yapıyor. hatta bazen yayınlanmayan reklamlar oluyor, diyorum ki herhalde bunlar bizi çalışanları boş durmasın diye çağırdı. abi kimse net değil. bir rol için 25-60 diye yaş aralığı olur mu? oluyor. ya da sana ağız, şive vs. yapma dedikten sonra o reklam şive ile çekildiğini görmen.. ya da ajansta sıranı beklerken -ki bu sıra bekleme ayrı bir konu. abi herkes ama herkes reklam oyuncusu yahu..- senaryo değişebiliyor, tip değişebiliyor, hatta cinsiyet bile değişebiliyor. az önce çekim yapıp gidenler bu değişimden habersiz çöp oluyorlar.. ne olur duysunlar sesimizi. işlerini doğru yapsınlar. briefingleri iyi düşünsünler. bir de oyuncuyu yönetmen seçsin abi. yönetmen istediği halde reklamı verecek olan şirketin temsilcisi beğenmedi diye kaç reklamda oynayamadım. ayıptır. emeğe yazık. ne var yani sarışın değilsem. mavi gözlü değilsem. kaslı değilsem. dünyanın en itici senaryolarına ruh veriyorum ben, ruh! yönetmen beğeniyor. sen kim oluyorsun da daha temiz yüzlü, daha güzel olsun diyorsun. mal mıyım ben diyeceğim ama duyduğuma göre sinema bölümlerinde bizi 'ürün' olarak işliyor, oyuncu seçimine de 'ürün yerleştirme' diye ders adı koymuşlar hatta. bu da sinemacıların ayıbı. neyse vel hasıl işler kesat. bütçeler yerlerde. herkes oyuncu. en azından bu işi bi düzene soksunlar. ne bileyim hepimiz işsisiz lann.. hepimiz ama.. bir insan yılda 100 defa iş görüşmesine aynı heyecanla gider mi? işi kapsa bile taş çatlasa 2-3 günde çekimi bitecek ve yeniden işsiz olacak. biraz insaf yahu. hele bir de bütçe konusu var hiç sorma. misal ....bank ünlü oyuncu .... oynatıyor.. milyonlar uçuşuyor. seçerlerse ben karşısında oynayacağım, ondan daha çok konuşuyor, daha çok efor sarfediyor, daha çok çalışmama rağmen onu aldığı paranın 100/1 alıyorum. sen düşün. o misal 1 milyon tl alacaksa bana 1 bin tl vermek istiyorlar. hatta bazen 500 tl bile diyebiliyorlar. neden çünkü oyuncu bol ellerinde. herkes ek iş yapıyor böyle set işlerini.. yaz bunları, gönder belli mi olur, bakarsın bir şeyler değişir... neyse epey dertliymişim, yazdım da yazdım. sana şeyi soracağım:......"

    soracağı şey tamamen benle alakalı olduğu için buraya geçmedim. konuyla da bağlantısı yoktur.
    oyuncu arkadaşlarınız varsa az çok anlarsınız bu durumu da, ben bu kadar içler acısı olduğunu düşünmemiştim. o yüzden anladım ki ya aileden zenginler ya da aslında ağızları kokuyor çoğunun da işte mesleğin egosundan çok belli etmiyorlar. neyse kolaylık versin. umarım devlet destekli bir iş, bir kadro ya da ne bileyim tvlerde bir düzenleme gelir. mesela ligde en fazla 8 yabancı falan ya, dizilerde de öyle olsa ya.. rollerin hepsi okullu 8 tanesi okul okumamış tipten girmiş. iyi olurmuş aslında..